eur:
410.54
usd:
391.8
bux:
79733.48
2024. november 25. hétfő Katalin
Fegyverkezünk?

Fegyverkezünk?

A kormány a következő évtizedben újjá akarja éleszteni a magyar hadiipart - nyilatkozta a Világgazdaságnak Lázár János. A miniszter szerint nagy eredmény lenne, ha a rendvédelmi erőinket hazai gyártású fegyverekkel tudnánk ellátni.

A magyar kormány nem készül választási költségvetéssel 2018-ra, ez az egyik előnye, hogy már április 26-án benyújtják a jövő évi büdzsé tervezetét, amiben 72 százalékos GDP-arányos államadóssággal számolnak – mondta Lázár János a Világgazdaságnak adott interjújában.

A Miniszterelnökséget vezető miniszter azt mondta, míg 2010 és 2014 között csak uniós pénzből jutott fejlesztésre, 2018-19-ben az állam már saját forrásból tud jelentős infrastruktúra- és városfejlesztéseket megvalósítani; a büdzsében 80 százalék megy működésre, 20 százalék fejlesztésre.

A tárcavezető azt mondta, 2020-2026-ra nagyszabású hadsereg-fejlesztési tervet dolgoznak ki, melynek egyik eleme a magyar hadiipar újjáélesztése.

Fegyverkezünk?

Ez utóbbiról úgy fogalmazott,

„az már komoly teljesítmény lenne, ha a rendvédelmi erőinket hazai gyártású fegyverekkel tudnánk ellátni.

Az önálló hadiipari képességet erősítenünk kell, mert Magyarország csak akkor lehet a térség legerősebb országa, ha a hadseregét is ütőképessé tesszük”.

Lázár János kiemelte: a béremelések nem növelik a feketegazdaságot, hiszen így is munkaerőhiány van, ha azonban sikerül tovább javítani az életkörülményeket, nem éri majd meg a magyaroknak nyugaton munkát vállalniuk.

A rendelkezésre álló uniós forrásokról azt mondta, Magyarország a pénzek felhasználásában az elsők között van: már van gazdája 4860 milliárd forintnak, ami a teljes keret 55-60 százaléka, és zajlik a szerződések megkötése.

A miniszter a következő uniós ciklus pénzeiről azt mondta, számít vitákra, azonban úgy véli, lesznek további források.

Mint fogalmazott, „régiónk az unió gazdasági tartaléka, ahol munkaerő, fogyasztó, piac, valamint növekedés és ipari potenciál is van.

Ha az EU a globális versenyben tényező akar maradni, a közép-európai államokat nem írhatja le. Mi vagyunk a hátországa és a tartaléka”.

Lázár János a paksi beruházásról azt mondta, 10 ezer munkahelyet és 1 százalékos GDP-növekedést eredményez, nem okoz ugyanakkor orosz függőséget, mert az üzemanyag bárhonnan beszerezhető.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló hírekről, vagy elmondaná a véleményét, lájkolja az InfoRádió Facebook-oldalát!

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
„Helyettünk is hős” – Megnyílt a Puskás Múzeum

„Helyettünk is hős” – Megnyílt a Puskás Múzeum

"A magyar futball öröksége kötelez és muníciót is ad nekünk" – mondta a megnyitón Orbán Viktor miniszterelnök, Puskás Ferencet a magyar futballisták és minden 10-esek példaképének nevezve, akiről Czibor Zoltán azt mondta: "ha az Öcsi egyszer belerúgott a labdába, abból két gól lett".
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.25. hétfő, 18:00
Nagy Márton
nemzetgazdasági miniszter
Az innovációs ökoszisztéma felrázása érdekében új vezetői posztot is bevet az NKFI Hivatal

Az innovációs ökoszisztéma felrázása érdekében új vezetői posztot is bevet az NKFI Hivatal

A Kutatási Kiválósági Tanácsban (KKT) október 1-jétől betöltött elnöki pozíciója mellett az innovációra és tudománypolitikára fordított hazai költségvetési források fő allokátorának számító Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal (NKFI Hivatal) tudományos társelnöki feladatkörét is ellátja Domokos Péter. Az NKFI Hivatal új vezetői pozíciójáról, illetve a két tisztség együttes betöltésének előnyeiről magát Domokos Pétert, illetve az NKFI Hivatal elnökét, Kiss Ádámot kérdeztük. A páros interjúból kiderül az is, hogy a Domokos Péter szerint miért volt szükség az OTKA átalakítására. A KKT elnöke arról is beszélt, hogy az első ízben meghirdetett Research Grant Hungary program keretében azon dolgoznak, hogy több neves külföldi és külföldön dolgozó kiemelkedő magyar kutatót csábítsanak Magyarországra, akik jövőre hazai intézményekkel közösen fognak kutatási projekteken dolgozni. Az NKFI Hivatal elnöke a K+F-ráfordítások kapcsán azt emelte ki, hogy szemléletválásra van szükség ahhoz, hogy a magyar gazdaság versenyképességét alapvetően befolyásoló kutatásfejlesztési és innovációs finanszírozás az 1-1,5% közötti GDP-arányos sávból a Budapesti Deklarációban is megfogalmazott 3%-os szintre emelkedjen, és hosszú távon, kiszámíthatóan ott is maradjon, vagy akár a fölé nőjön. Hivatala legfőbb feladatának a költségvetési forrásokból lebonyolított programok és projektek magas színvonalú minőségbiztosítását nevezte. A következő időszak legfontosabb céljának az innovációs szereplők minden eddiginél szorosabb összekapcsolását, valamint az egyetemeken, kutatóintézetekben elért kutatási eredmények szisztematikus felkarolását tekinti. Ezt a munkát támogathatja az eddig öt hazai egyetem mellett létrehozott technológiai transzfercégek (TTC-k) tevékenysége is. Kiss Ádám arról is beszámolt, hogy az NKFI Hivatal még idén meghirdeti a 15 milliárdos keretösszegű nagyvállalati innovációs programot.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×