eur:
411.68
usd:
395.29
bux:
79551.8
2024. november 23. szombat Kelemen, Klementina
Szakértő: nem szerencsés az oroszokkal tartani katonai kérdésekben

Szakértő: nem szerencsés az oroszokkal tartani katonai kérdésekben

A Nemzeti Közszolgálat Egyetem tanára szerint a magyar hadsereg az egészségügyi területen juthat kulcspozícióba a NATO-n belül. Kis-Benedek József nemzetbiztonsági szakértő az InfoRádió Aréna című műsorában azt mondta: katonai kérdésekben nem szerencsés együttműködni az oroszokkal.

Mindig nemzetállami szinten kell megvalósítani a védelmet; ebből jön létre a szövetségi rendszer, a NATO – mondta az InfoRádió Aréna című műsorában a Nemzeti Közszolgálati Egyetem tanára.

„De ahhoz, hogy a NATO-nak legyen egy egységes ütőképessége, ahhoz a nemzeti hadsereget kell megerősíteni” - véli a nemzetbiztonsági szakértő.

Kis-Benedek József némi kétkedéssel fogadta a magyar miniszterelnök azon kijelentését, amely a hadsereg megerősítésére vonatkozott. Orbán Viktor idei évértékelő beszédében úgy fogalmazott: katonáink várják, hogy ismét Közép-Európa meghatározó erejű hadseregében szolgálhassanak.

„Mert az elmúlt évek fejlesztése ezt abszolút nem mutatja.

Ha megnézzük csak a környező országok haderejét, akkor sajnos eléggé hátul vagyunk.

A V4-eken belül a magyar hadsereg átfegyverzése egyáltalán nem történt meg. Nagyon messze vagyunk, ha összehasonlítjuk a lengyelekkel, csehekkel vagy szlovákokkal” - fogalmazott a nemzetbiztonsági szakértő.

Szakértő: nem szerencsés az oroszokkal tartani katonai kérdésekben

El kell dönteni, hogy felújítunk vagy újat veszünk – emelte ki a közszolgálati egyetem tanára a magyar haderő fejlesztéséről, aki szerint

ebben a kérdésben nem az oroszokhoz kell húzni, hanem a Nyugathoz.

„Fegyverzeti kérdésekben, lőszerutánpótlásban és egyéb kérdésekben nem biztos, hogy a másik oldallal kell nekünk jóban lenni. Lehet vásárolni, de nem a legjobb politika” - mondta.

Kis-Benedek József hangsúlyozta: a technikai és az emberi állományt is fejleszteni kell.

„Legyen egy olyan kibertámadó vagy -védelmi képességünk, amit fel tudunk használni a NATO érdekében is. Itt van például nálunk egy kiváló egészségügyi központ, a Honvéd Kórház, amit a NATO elismer. Ez azt jelenti, hogy egészségügyi területen kell nekünk felajánlani. Persze nekünk ehhez be kell ruházni, és azt kell mondani, hogy ott legyen a legkorszerűbb technológia, a legújabb felszerelések és egy nagyon jól képzett orvosi állomány, ne civileket kelljen behívni” - javasolta Kis-Benedek József.

A nemzetbiztonsági szakértő szerint tehát Magyarország az egészségügyi területen tudna kulcsszerepbe kerülni a NATO-n belül.

A terrorizmus a közös ügy

A terrorizmus elleni küzdelemben kell együttműködnie a NATO-nak Oroszországgal – véli Kis-Benedek József, aki szerint senkinek nem érdeke egy európai háború kirobbantása.

A Nemzeti Közszolgálati Egyetem tanára szerint az orosz külügyminiszter tisztában van azzal, hogy Moszkva és a NATO jelenlegi együttműködése padlón van. Kis-Benedek József ezzel is magyarázza, hogy a 10 nappal ezelőtti müncheni biztonságpolitikai konferencián nem volt túl baráti Szergej Lavrov fogadtatása.

„Az újabb hidegháború esélye picit benne van.

Lavrov is óvatosan fogalmazott: azt mondta, hogy tartsunk találkozókat a NATO-val. Ebben semmi új nincs. Egy dolog, amiben van együttműködés a NATO-Oroszország között, illetve az Egyesült Államok-Oroszország között, az a terrorizmusellenes küzdelem. Ezen a területen van mit keresni, mivel az oroszoknak ugyanannyira érdeke, mint a NATO-nak vagy az Egyesült Államoknak” - fogalmazott Kis-Benedek József.

A biztonságpolitikai szakértő az InfoRádió Aréna című műsorában azt mondta: nagyon sok nyitott kérdés van az Észak-Atlanti Szövetség és Oroszország között.

„A terrorizmusellenes koalíció prioritás, elsődleges.

Pontosan azért, mert mindenki számára kihívás. A konfliktus megvan, de egy európai háborúnak a lehetősége nagyon kicsi, mivel annak a kirobbantása senkinek sem érdeke. Az más kérdés, hogy a kis balti államok nagyon félnek, különösen Ukrajna után. Lengyelországban is nagyon megerősödött az oroszok elleni tevékenység és gondoskodás, és duplájára nőtt a lengyel lakosság körében az orosz ellenesség egy tízéves átlagot vizsgálva” - mondta a biztonságpolitikai szakértő.

Kis-Benedek József úgy vélte, hogy katonai kérdésekben Moszkvával leginkább azokra a témákra kell fókuszálni, amelyekben egyetértés van, ugyanis az Iszlám Állammal szembeni fellépés csak így lehet eredményes.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Demkó Attila: az orosz–ukrán háború legvéresebb szakasza következik

Demkó Attila: az orosz–ukrán háború legvéresebb szakasza következik

A lehetséges tárgyalások előtt várható a háború legrosszabb szakasza – mondta az InfoRádióban a biztonságpolitikai szakértő, miután Ukrajna nyugati rakétákat lőtt ki Oroszországra, az pedig minden korábbinál keményebb válaszlépésekkel fenyegetőzik, sőt egyet már végre is hajtott Dnyipro városával szemben.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.25. hétfő, 18:00
Csizmazia Gábor
a Nemzeti Közszolgálati Egyetem John Lukacs Intézetének tudományos munkatársa
Váratlan fordulat az építőiparban: a külföldi munkaerő már nem jön Magyarországra

Váratlan fordulat az építőiparban: a külföldi munkaerő már nem jön Magyarországra

Jelentős kihívásokkal néz szembe az utóbbi években a hazai építőipar, így talán soha nem volt még akkora jelentősége a technológiai újításoknak, mint manapság. Hol tartunk most az építőipari ciklusban? Elértük már a mélypontot vagy továbbra is lefelé tartunk? Mire számíthatunk a következő években az iparág és a technológiai újítások terén? Többek között ezekről kérdeztük Ézsiás Miklóst, a zsaluzatokkal, állványzatokkal és mérnöki szolgáltatásokkal foglalkozó PERI Magyarország ügyvezető igazgatóját.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×