eur:
414.84
usd:
400.22
bux:
78665.14
2024. december 20. péntek Teofil

Így áll a Jobbik a Századvég szerint

A Századvég szerint 2016-ban csökkent a Jobbik szavazótábora, 2015 őszén még 26 százalékon állt pártválasztók körében, 2016 végére viszont 19 százalékra csökkent támogatottsága.

A közvélemény-kutató tavaly decemberben, telefonos kérdőíves módszerrel ezer fős mintán elvégzett elemzésének eredményeit elemezve szerdán, az MTI-nek eljuttatott közleményében azt írta, hogy a párt decemberben a teljes lakosság vonatkozásában már csak 11 százalékon állt szemben a 2015 őszi 15 százalékkal, a Jobbik elveszített minimum 330 ezer választót.

A folyamat a Századvég analízise szerint két politikai tényezőre vezethető vissza. A növekedést korlátozza a Fidesz, amely a migrációs válság kezelésében markánsabb és sikeresebb pozíciót foglalt el, mint az ellenzéki párt. Emellett a Jobbik "identitásválsága" is hozzájárult a csökkenéshez, amelyben a párt elkezdett balra sodródni a politikai mezőben, ezzel egyidejűleg 2016 decemberében a Jobbik jelentős pozícióvesztésbe került korábbi bázisán. 2015 szeptemberében még a magukat jobboldalinak vallók 23 százaléka támogatta a pártot, 2016 decemberében már csak 14 százalék.

Vona Gábor pártelnök a Századvég szerint ugyanolyan népszerűtlen a jobboldalon, mint a baloldalon: a magukat baloldalinak vallók körében kedveltsége 18 százalék, az őt elutasítók aránya 70 százalék. A jobboldalon ugyanez az érték 19 százalék és 65 százalék. Vona egy évvel korábban a politikai jobboldalon még kedvelt személyiség volt, 43 százalék pozitív és 39 százalék negatív megítéléssel - írták.

Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.12.20. péntek, 18:00
Lehel László
a Magyar Ökumenikus Segélyszervezet elnök-igazgatója
Uniós csúccsal ért véget a magyar EU-elnökség – von der Leyen és Orbán Viktor is számot vetett

Uniós csúccsal ért véget a magyar EU-elnökség – von der Leyen és Orbán Viktor is számot vetett

A magyar uniós elnökség mérlege kedvező, hiszen számos fontos döntést hoztak az európai belső és külső kapcsolatok erősítése érdekében, beleértve Románia és Bulgária teljes Schengen-integrációját. Az ukrajnai háború továbbra is az unió fő prioritásai közé tartozik: az EU célja, hogy 2025-ig stabil finanszírozást biztosítson az országnak, miközben az ottani energiabiztonságot és az újjáépítést is támogatja – értékelték a helyzetet az Európai Unió csütörtöki csúcstalálkozóját követően Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke, Orbán Viktor magyar miniszterelnök, valamint Antonio Costa, az Európai Tanács elnöke értékelték.

EZT OLVASTA MÁR?
×
2024. december 19. 22:25
×
×
×
×