Infostart.hu
eur:
353.83
usd:
310.78
bux:
139790.13
2026. június 28. vasárnap Irén, Levente

Az MNB-alelnök nem foglalkozik Járai "vádjaival"

A nemzetközi összehasonlításban is nagy adóteher miatt csökken a magyar vállalkozások beruházási kedve, és ezzel együtt a GDP - mondta az InfoRádióban a Magyar Nemzeti Bank alelnöke. Karvalits Ferenc az Aréna című műsorban hozzátette: a kereslet is csökken, ami szintén nem a termelés fokozására ösztönzi a cégeket.

Az MNB előrejelzése azzal számol, hogy az idei év harmadik negyedéve "környékén" a gazdasági növekedés csökkenése eléri holtpontját, és innen lassú felívelés következik - mondta a jegybank alelnöke.

Karvalits Ferenc közölte: prognózisuk szerint a fogyasztásban és a beruházásban is lassú élénkülés indul.

Ennek mértéke nem lesz "robosztus", mert a beruházási oldalon nincsenek meg a szükséges ösztönzők - tette hozzá.

Az alelnök szerint a leginkább meghatározó tényező az, hogy nemzetközi összehasonlításban a munkaköltséget terhelő adók rendkívül magasak.

A jegybank működését a döntései és azok eredményei minősítik, nem pedig az, hogy Járai Zsigmond és Surányi György korábbi MNB-vezető mit mondott róla - jelentette ki Karvalits Ferenc.

Járai Zsigmond november 21-én egy szakmai konferencián "gyurcsányista bábszínháznak" nevezte azt, ami a jegybank monetáris tanácsában folyik

Karvalits Ferenc közölte: érvek nélküli, megalapozatlan vádak hangzottak el, ezekkel nem kell vitatkozni.

Az alelnök hozzátette: a bank működését a döntései és eredményei fogják minősíteni.

Surányi György álláspontjával kapcsolatban azt mondta, hogy az MNB a nemzetközi gyakorlatban legjobbnak tekintett módszertant követi, csakúgy mint sok más régiós ország.

Sikerült inflációs célkövetés rendszerének bevezetésével az árstabilitás felé elmozdulni - közölte Karvalits Ferenc.

Hanganyag: Szûcs Péter

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
inforadio
ARÉNA
2026.06.29. hétfő, 18:00
Kovács Károly
a Magyar Víz- és Szennyvíztechnikai Szövetség elnöke
Új motort kap a magyar gazdaság - az MNB már látja az ipari fordulatot

Új motort kap a magyar gazdaság - az MNB már látja az ipari fordulatot

A hazai ipar 2022 óta először járult hozzá pozitívan a GDP-hez 2026 első negyedévében, a szektor fellendülése pedig várhatóan a következő hónapokban is folytatódik majd - derül ki a Magyar Nemzeti Bank (MNB) júniusi Inflációs jelentéséből. A 4 éve szenvedő szektor talpra állását elsősorban a számítástechnikai és villamos berendezések gyártásának felfutása, valamint az új feldolgozóipari kapacitások kiépülése támogatja. Az ipari rendelésállomány áprilisban 31,6 százalékkal múlta felül a 2025-ben látott adatot, kiemelkedő növekedéssel a villamos berendezések és a járműipar terén. Az MNB előrejelzése szerint 2027-től az új exportkapacitásoknak és a javuló külső környezetnek köszönhetően nőhet Magyarország exportpiaci részesedése, amelyben várhatóan az ipar is komoly szerepet játszik majd.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×