Infostart.hu
eur:
384.97
usd:
331.89
bux:
122311.2
2026. január 17. szombat Antal, Antónia

"Szemérmetlen és szégyenteljes" a politikusok egyetértése

"Szemérmetlen és szégyenteljes". Hankiss Elemér szerint ezzel a két szóval lehet legtalálóbban jellemezni azt, hogy az országgyűlési képviselők ötpárti konszenzussal, elszámolás nélkül vehetnek fel milliós költségtérítéseket.

A szociológus úgy látja, hogy a társadalom igazságérzetét leginkább a vagyoni különbségek aránya sérti, de sokan gondolják azt is, hogy a politikusok jelenlegi teljesítményük alapján egyszerűen nem érdemelnek meg ennyi pénzt.

Mint azt az InfoRádióban elmondta: az elkeseredettséget növeli, hogy a magyar politikai osztály jelentős hányada nem végzi rendesen a munkáját. Az is sérti az embereket, hogy akik a döntéseket hozzák, azok maguk számára kedvezőbb helyzetet teremtenek, mint azok számára, akiknek az érdekeit képviselniük kellene.

Az arányokkal van a probléma

Szavai szerint egy jól működő társadalomban fontos feladata van a politikusoknak: össze kell gyűjteniük a különböző érdekeket, megvitatniuk és egységes álláspontra jutniuk. De mint minden más munkát, ezt is az emberek úgy értékelik, hogy aki jól végzi a dolgát, annak többet adnának, aki rosszul, annak azonban kevesebbet. Az emberek azt elfogadnák, hogy aki jól dolgozik, az jól is éljen, a probléma csak az arányokkal van.

Mára azonban hatalmas különbségek alakultak ki az emberek között, a politikusok pedig a gazdagabb réteghez tartoznak, csak az nem érthető, hogy miért.

Hol van az önkorlátozás?

Ráadásul a demokrácia lényege az önkorlátozás - fűzte hozzá Hankiss Elemér, hozzátéve: ha a hatalmon lévők nem korlátozzák saját magukat, akkor semmi nincs, ami korlátozná őket.

"A fejétől bűzlik a hal. Hihetetlen jelentősége van annak, hogy egy társadalom felső rétege - nem mondom azt, hogy elit, mert az pozitív jelző lenne - hogyan viselkedik" - jelentette ki a szociológus. Ha erkölcsös, mértéktartó, tisztességes, annak óriási hatása van a társadalomra, ennek ellenkezője azonban szinte mindenre felmentést ad.

"Ez az egyik legnagyobb bűne ennek a politikai osztálynak, azon túl, hogy az elmúlt 5-6 évben rengeteg rossz döntést hoztak." Hankiss Elemér szerint már csak azért is szemérmetlen és szégyentelen az ellentétes politikai erők egyetértése ebben az ügyben, mert szinte nincs más ügy, amelyben konszenzusra tudnának jutni.

"Ha sok minden másban is egyetértenének, az kevésbé lenne szemérmetlen, de akkor sem tudnám elfogadni, hogy önmaguknak privilégiumokat szavazzanak meg, ezt ugyanis semmi nem indokolja" - mondta Hankiss Elemér.

Hanganyag: Herczeg Zsolt

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Orbán Viktor Miskolcon „egy hosszú szerelmi történetről” beszélt, bejelentést tett a tanárbérről
DPK

Orbán Viktor Miskolcon „egy hosszú szerelmi történetről” beszélt, bejelentést tett a tanárbérről

Miskolcon a digitális polgári körök gyűlésének vendége volt Orbán Viktor. Az esemény leginkább kérdezz-felelek formában zajlott, a megjelentek kérdezhettek a pártelnök-miniszterelnöktől. A Tisza Pártot és a DK-t a háborúfenntartók közé igyekvő pártoknak nevezte, a városiakat pedig kérte, döntsék el, hogy egy nagy ipari beruházást szeretnének, vagy több kisebbet, és ha eldöntötték, akkor áll rendelkezésre. Bejelentette, hamarosan 900 ezer forint lesz az átlagos tanárbér. Kijelentette, a Benes-dekrétumok ügyét rendbe kell tenni, a joghátrányt szenvedők segítséget fognak kapni. Jelezte, a Kassa-Miskolc gyorsvasút beleilleszkedne a kormány nemzetstratégiájába. Orbán Viktor felsorolta nagy terveit is, megnevezte közülük a legnagyobbat. Tényként jelentette ki, hogy Nyugat-Európa vezetői háborúba fognak menni.

Könyörgőre fogja az operatív törzs: nincs vége a télnek, visszatér a -20 fok

A meteorológiai előrejelzések alapján szombaton a Nyugat-Dunántúlon minimális ónos esőre, míg az országban többfelé ködre kell számítani, vasárnap estétől pedig újra extrém hideg, akár -15, -20 Celsius-fok is várható, elsősorban az északkeleti országrészben – közölte az operatív törzs szombaton.
inforadio
ARÉNA
2026.01.19. hétfő, 18:00
Pletser Tamás
az Erste Bank olaj- és gázipari elemzője
Sosem látott felvételeken a NATO egyik legmerészebb akciója – Így menekült meg a vesztésre álló Ukrajna?

Sosem látott felvételeken a NATO egyik legmerészebb akciója – Így menekült meg a vesztésre álló Ukrajna?

Jens Stoltenberg tíz évig állt a világ legnagyobb védelmi szövetsége, a NATO élén, a hidegháború utáni legnehezebb időszakban vezetve a szervezetet. Az ukrajnai háború második évében ért volna véget a mandátuma, de mivel utódjában nem sikerült megegyezni, még egy évet elvállalt. Utolsó főtitkári évében minden fontos helyszínre egy dokumentumfilmes kamerája követte, így most mi is betekintést nyerhetünk abba, hogyan zajlik egy NATO-főtitkár munkája, amely a világ egyik legösszetettebb diplomáciai feladatát jelenti, és hogyan próbálta meg Stoltenberg rávenni a szövetségeseket a vesztes helyzetbe került Ukrajna támogatására.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×