Infostart.hu
eur:
383.22
usd:
331.74
bux:
0
2026. április 6. hétfő Bíborka, Vilmos

"Egy gyerek miatt is indítani kell iskolát!"

Bizonytalanná vált a tanévkezdés az etyeki Kolumbusz Humángimnázium és Szakközépiskolában. Az intézmény az egyre súlyosabb anyagi gondok miatt kénytelen lehet végleg bezárni a kapuit - közölte Kopcsik István igazgató. Hozzátette: még tárgyalnak befektetőkkel, hogy sikerüljön kiegyenlíteni az iskola mintegy 85 millió forintos tartozását. Ha nem sikerül, a 68 diáknak jövő héten máshol kell megkezdenie a tanévet.

Mindenki tapasztalja a magyar oktatásban, hogy az állami normatíva katasztrofális - mondta az InfoRádiónak az etyeki Kolumbusz Humángimnázium és Szakközépiskola igazgatója.

Kopcsik István hozzátette: az önkormányzat vagy kiegészíti az összeget, vagy nem; a több száz iskola bezárásának példája nem azt mutatja, hogy erre képesek lennének.

"Jelen pillanatban Magyarországon nem kapják meg az állampolgárok azt, ami jár nekik" - jelentette ki az iskolaigazgató.

Legalább 42 millió forint kell

Az iskoláknál 40-60 százalékot ér az állami normatíva, ez az etyeki Kolumbusz Humángimnázium és Szakközépiskola esetében 42 százalék, így 58-at a fenntartónak - egy kiemelten közhasznú társaságnak - kellene ezt kiegészíteni - mondta Kopcsik István.

Hozzáfűzte: az utóbbi hat-hét évben gyűlt össze 85-90 millió forintos tartozás, és szinte lehetetlen tovább fenntartani az iskolát, hacsak nem sikerül valakivel megállapodniuk, aki kifizeti az eddigi köztartozásokból a megállapodáshoz szükséges összeget, az első körben 42 millió forintot.

Az etyeki iskolába 68 diák jár, 90 százalékuk térítésmentesen. Az állandó dolgozók 14-en vannak, az egyetemi tanárokkal, előadókkal kutatókkal együtt általában 30-an tanítanak itt egy év során - közölte az igazgató.

Egy diáknak is kell iskola

Elmondta: az év végén jelezték, hogy komoly gondok vannak az iskolában, és már értesítették a szülőket arról, hogy keressenek másik intézményt, ha nem sikerül fenntartani az iskolát.

A kiemelkedő teljesítményű tanulóknak személyesen segítettek új iskolát tanulni, a gyengén szereplő diákok számára pedig a fenntartó önkormányzat kötelessége, hogy tanköteles korukig biztosítsa taníttatásukat - fűzte hozzá Kopcsik István.

Hanganyag: Seres Gerda

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Orbán Viktor a határról: egyelőre nincs veszélyben Magyarország gázellátása, de észnél kell lenni!

Orbán Viktor a határról: egyelőre nincs veszélyben Magyarország gázellátása, de észnél kell lenni!

Orbán Viktor húsvéthétfő reggel sajtótájékoztatót tartott Kiskundorozsmán, a Török Áramlat gázvezeték magyar szakaszának a kezdetén. A miniszterelnök ellenőrizte az infrastruktúrát, miután vasárnap robbanóanyagot találtak a gázvezeték szerbiai szakaszánál.

Húsvéthétfő – egy nap életigenlésről, vízről, haddelhaddról, termékensyégről és egy nagy félreértésről

Immár kilenc éve, hogy négy nap most egyben munkaszünet a nagypéntek piros betűs ünneppé tétele által, de a „kötelező pihenésnél” természetesen ez az ünnep is több, igaz, a „vallás” húsvétja után a hétfő már „a népé”. 1936-ban is az volt, a Kádár-korszakban is, hivatalos, törvény általi munkaszüneti nappá viszont mindössze az ezredforduló tája óta vált húsvéthétfőn. Úgyhogy adunk is rá néhány tippet, miután jól kilocsolkodtuk magunkat!
inforadio
ARÉNA
2026.04.07. kedd, 18:00
Schiffer András
ügyvéd, volt országgyűlési képviselő
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×