Keddi brüsszeli közleményében Ursula von der Leyen azt ígérte: az Európai Unió „határozott és arányos ellencsapásokkal” válaszol a teljes külföldi acél- és alumíniumbehozatalt 25 százalékos vámokkal sújtó amerikai lépésre – jelentette be az EU vezetése. Az EU fellép gazdasági érdekeinek védelme érdekében, megvédi a munkavállalóit, a vállalkozásait és a fogyasztókat – tette hozzá az uniós bizottság elnöke.
This isn't going to end well. EU will revert their paused tariffs and watch out RED states EU is going to hit whiskey, jeans, cotton, Harley Davidson -- #Blink pic.twitter.com/ZOBqRhxzkj
— Mitch de Leon (@M1tchdeLeon) February 10, 2025
A Trump-kormányzat védővámjai március 12-én lépnek érvénybe.
Célkeresztben a Harley és a whiskey
Az unió közben már 4,8 milliárd euró értékű amerikai importra hagyta jóvá 50 százalékos védővám kivetését; a jóváhagyásról egy gyors szavazás keretében dönthet – írta a Financial Times. Különösen érintettek a Harley Davidson-motorok és a bourbon whiskey-ágazat, (amelynek egyes szereplői bírálták kormányuk lépéseit, mert szerintük a „túlélésük a tét”).
Ezeket a gyártókat már 2018-ban is vámokkal sújtotta az EU, az első Trump-kormányzat lépéseire reagálva. Az újabb vámoktól a scotch-gyártók is tartanak, mert attól félnek, hogy a washingtoni válasz ellehetetlenítheti a tengerentúli exportot.
EU retaliates against Trump's new tariffs with potential tariffs on US bourbon, blue jeans, Harley-Davidson https://t.co/CwdntxNTna pic.twitter.com/XRWhhJWOYo
— The Hill (@thehill) March 2, 2018
Az EU az ikonikus motormárka és a whiskey-üzemek mellett vámmal sújthatja az amerikai motorcsónak-gyártókat, valamint egyes acél- és alumíniumgyártó cégeket.
Ugyanakkor a tervek szerint von der Leyen szerdán Párizsban találkozik a hét eleji MI-csúcsra odalátogató J. D. Vance amerikai alelnökkel. Az unió hivatalos retorikája az, hogy tárgyalni akar – jelezte Maros Sefcovic kereskedelmi biztos az Európai Parlamentben.
Jön az elkerülhetetlen?
Az ING Bank elemzői szerint Amerika és Európa kereskedelmi háborúja „csúnya fordulatot vesz”, ami „elkerülhetetlen”. Inga Fechner és Ewa Manthey szerint Donald Trump elnök „megalapozta a további kereskedelmi eszkalációt. Nem ez lesz az utolsó vámlépés. Jön az ellencsapás és csúnyává válnak a dolgok” – tették hozzá.
Sefcovic biztos visoznt úgy fogalmazott: „nem látjuk igazolva, hogy vámokkal sújtsák az exportunkat”. Olaf Scholz német kancellár pedig közölte: „nagyon óvatosan, de kimondhatjuk: aki vámokat vet ki, annak fel kell készülnie az ellenvámokra”.
NO Justification For Trump’s #Tariff, We Will Impose Tough Counter-Tariffs: EU#EuropeanUnion #TrumpTariffs #TariffWar #TradeWars pic.twitter.com/wR2V57RYvQ
— Mint (@livemint) February 11, 2025
Ezért nem hátrál meg Trump
És hogy miért durvulhat el és válhat kereskedelmi háborúvá Európa és Amerika vitája? Donald Trump már jelezte, hogy további vámokon gondolkodik, és azt is közölte, hogy a héten ellenvámokat vet ki minden országra – pontosan olyan mértékűt, amelyekkel az amerikai termékeket sújtják.
„Európa nem veszi a mi autóinkat, a mi mezőgazdasági termékeinket. Szinte semmi olyat nem vesznek tőlünk, amit mi tőlük” – jelezte Trump. „Az élelmiszerek terén ugyanakkor a szigorúbb európai szabványok fékezik, hogy az EU hormon kezelt állatokból származó húst vagy klóros vízzel mosott csirkehúst importáljon.”
Trump says he wants to introduce tariffs for the EU because "they don't take our cars...they take almost nothing and we take everything from them. Millions of cars."
— Phil Huff (@FrontSeatPhil) February 3, 2025
Here's the best selling car in Europe vs the best selling car in the US... pic.twitter.com/lgQ1MvibCz
Az amerikai whiskey-ágazatot sújtó lépéseket még az első Trump-elnökség idején bevezetett fém-védővámok miatt hagyta jóvá az unió. A vitára Joe Biden elnöksége sem hozott megoldást, egyszerűen jegelték a kérdést. Most, március végén automatikusan ismét hatályba lépnek, hacsak a legtöbb uniós tagállam nem dönt úgy, hogy ez még hamarabb történjen meg.
Mint a Financial Times megjegyzi, az európai acélgyártás már így is visszaesett, 2023 óta a legalacsonyabb szintre süllyedt. Ezért a 3,7 millió tonna Amerikába irányuló szállítást sújtó vámok különösen nagy csapást jelentenek majd. Bár az amerikai piacról kiszorított acél az EU-ban is vevőkre találhat, de ez még inkább leszorítja az árakat – mondta egy ágazati képviselő az gazdasági lapnak.
Az Egyesült Államok által támogatott Ukrajnát és annak a háború miatt megroggyant acéliparát is sújtják majd az amerikai vámok.
A brit kormány nem akar konfrontálni
Nagy-Britannia igyekszik elkerülni a konfrontációt a Trump-kormányzattal – annak ellenére, hogy a hazai acélágazat szerint a vámok „pusztító hatásúak lennének”.
A Starmer-kormány nem helyezett kilátásba válaszlépést és a párizsi MI-csúcson is Washington mellé állt és nem írta alá a „fenntartható és inkluzív” MI-ről szóló zárónyilatkozatot. A brit kabinet azonban tagadta, hogy ezzel Amerika kedvére akart volna tenni.