eur:
404.06
usd:
351.9
bux:
97304.12
2025. június 18. szerda Arnold, Levente
BOURNEMOUTH, ENGLAND - AUGUST 18: An anti-immigration protester holds up a sign reading, British Lives Matter during far-right and counter protests in Bournemouth, on August 18, 2024 in Bournemouth, England. Far right and Stand Up To Racism groups protest in Bournemouth town centre. Following a series of violent clashes over previous weeks, resulting in arrests and prison sentences handed to some of those involved, protests by anti-migrant groups appear to be lessening in frequency. (Photo by Finnbarr Webster/Getty Images)
Nyitókép: Finnbarr Webster/Getty Images

Forrongás brit földön: ki segít az angol születésű embereken?

A brit hatóságok ugyan szigorú büntetésekkel letörték a főként fehér, szegény észak-angliai lakosok migránsellenes tüntetéseit, de a felszín alatt ott bugyog a harag. Sokakat a közszolgáltatások siralmas állapota dühít, ami miatt bűnbakot keresnek.

A BBC pedofilbotránya ismét felszínre hozta a kérdést: keményebben lépnek-e fel a brit hatóságok az „underclass”, a gyakran lumpenproletárok rétege, mint a középosztálybeliek ellen?

Az elégedetlenkedők most újabb muníciót kaptak: a kiskorúakról készült pedofil képeket a telefonján tartó Huw Edwards volt műsorvezető hat hónap felfüggesztett börtönt kapott. Előtte viszont két észak-angliai fiatal három év és két hónap letöltendőt, mert menekülteket elszállásoló hotelek elleni támadásra szólítottak fel a közösségi médiában.

A Sky News a napokban az északi Hull városában forgatott, ahol a helyiek a migránsokat okolják a közszolgáltatások siralmas állapota, például a rágcsálók elterjedése miatt. Két férfi úgy nyilatkozott a csatornának, hogy a tanácsi lakásokban, ahol élnek, patkányok cikáznak. Hull 2009-ben még arra volt büszke, hogy futballcsapata feljutott a Premier League-be, az idén nyáron viszont más északi városokhoz hasonlóan itt is kitört az elégedetlenség és a rendbontás.

A Sky News-nak nyilatkozó két férfi elismerte: ők is ott voltak, de nem voltak „közvetlen résztvevők”. Azt mondják, hogy miközben Keir Starmer miniszterelnök „szélsőjobbos vandalizmusnak” nevezte a történteket, nem látja át, mi történik.

„Az emberek a lépcsőházban sírnak. Fáznak, éhesek. Ki segít az angol születésű embereken?” – tette fel a kérdést egyikük, James, ragaszkodva ahhoz, hogy ő nem rasszista. Mindazonáltal úgy látja, a menekültek gondjait „megoldják, de senki sem oldja meg az utcán élő emberek gondjait”.

Szomszédja, Oscar és ő sem dolgozik; állításuk szerint rossz egészségük miatt. Azzal töltik a napjaikat, hogy YouTube-videókat néznek a brit bevándorlási helyzetről, ami miatt „nagyon dühösek”.

„Nincs bajom azzal, ha más országok állampolgárai itt élnek az én országomban, de amikor elveszik a szükségleteinket, a kórházakat, a fogorvosokat, a szállodákat, az otthonokat...” – mondta, és kétségbeesetten gesztikulálni kezdett.

A vállalkozóból hajléktalanná váló James a migráció miatti haragja ellenére azt mondja, hogy „felháborító rasszizmust” látott és hogy együttérez a „valódi menedékkérőkkel”, mert „a poklon mentek át”, de ismét említi a haragot, amiért az utcán élő emberekkel nem foglalkoznak.

A csatorna riporterét elkalauzolták egy Donna nevű hajléktalan nőhöz, aki egy bolt előtt ült „Munkát keresek” táblával a kezében. Korábban magánvállalkozása volt, de lánya halála után tönkrement, két éve hajléktalan. „Amikor ki akarsz mászni a gödörből, valaki mindig visszalök. Anglia egy nagy tábla, rajta az ingyenes szöveggel azoknak, akik idejönnek és szállodában élhetnek; ez sokak szemében így néz ki” – mondta.

A lecsúszottakat – akiket a tinik is zaklatnak – civilszervezetek próbálják segíteni. „Lehet, hogy a menedékkérők háborúkból jönnek, de a mieink minden nap háborúban élnek” – mondja Danny, egy önkéntes, aki szerint a rendbontásban volt, aki nem rasszizmusból, hanem amiatt vett részt, mert hajléktalan, de nem kap segítséget.

„A kormány a hibás, kérem, gondoskodjanak a saját polgáraikról is, mert ha nem, akkor ennek nem lesz vége” – tette hozzá a migránsellenességre utalva.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.06.18. szerda, 18:00
Pletser Tamás
az Erste Bank olaj- és gázipari elemzője
Változóban Trump hozzáállása, lecsapna Irán atomlétesítményeire - Híreink a közel-keleti konfliktusról kedden

Változóban Trump hozzáállása, lecsapna Irán atomlétesítményeire - Híreink a közel-keleti konfliktusról kedden

Kedd este bekeményített Donald Trump amerikai elnök Iránnal szemben. Több közösségi médiás posztjában figyelmeztetést küldött Teheránnak és lényegében feltétel nélküli megadásra szólította fel Iránt. Egyes jelentések szerint az amerikai elnök komolyan fontolóra vette egy amerikai csapás lehetőségét Irán nukleáris létesítményeire, és összehívta a Nemzetbiztonsági Tanácsot a műveleti központban. Nap közben egyre több sajtóorgánum írta meg azt, hogy Irán az izraeli bombázások hatására talán mégis hajlandó lenne tárgyalni a békéről. Izraelben felmerült annak a lehetősége, hogy mégis végezzenek Ali Hámenei ajatollahhal. Teherán az éjszaka folyamán csak minimális ellentámadásokat indított, hajnalban már elhagyhatták az izraeli városok lakói az óvóhelyeket. A NAÜ szerint megsemmisültek a natáni urándúsító centrifugái. Cikkünk folyamatosan frissül az izraeli-iráni konfliktus ötödik napjának legfontosabb híreivel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×