eur:
414.38
usd:
393.96
bux:
77690.26
2024. december 3. kedd Ferenc, Olívia
Donald Trump volt amerikai elnök, a Republikánus Párt elnökjelöltje beszél támogatóihoz a michigani Grand Rapidsban rendezett választási gyűlésen 2024. július 20-án. Az elnökválasztást november 5-én tartják az Egyesült Államokban.
Nyitókép: MTI/EPA/Allison Dinner

Átfazonírozták és újra benyújtották a Donald Trump elleni vádiratot

A Legfelsőbb Bírósági mentességi döntés ellenére újabb vádemeléssel szembesül az Egyesült Államokban Donald Trump az úgynevezett „választási beavatkozási” ügyben.

Egy új vádesküdtszék – immár az új bírósági döntések figyelembe vételével – megtalálta a módját, hogy ismét vádat emeljen Donald Trump ellen a 2020-as elnökválasztási eredmény megdöntésére tett kísérletei miatt.

Mindez azután történt, hogy korábban a Legfelsőbb Bíróság kimondta: a volt elnöknek és Republikánus jelöltnek bizonyos fokú „mentessége” van a büntetőeljárás alól. Az újból lefuttatott jogi eljárásban egy újabb – az angolszáz jogrendben létező „vádesküdtszék”, azaz csak a bűncselekmény fennállásának gyanújáról és a vádemelés lehetőségéről döntő, egyszerű polgárokból összeállított csoport – döntött úgy, hogy ismét vádat lehet emelni Trump ellen.

A testület szerint ugyanaz a négy vádpont érvényes a volt elnökkel szemben, amelyekkel a 2020-as választási eredményt megtámadó lépései miatt akartak eljárást indítani ellene. Jack Smith különleges ügyész ugyanakkor azt állította, hogy a döntés figyelembe veszi a Legfelsőbb Bíróság júliusi határozatát Trump részleges mentességéről.

Ama döntés aláhúzta, hogy Donald Trump „abszolút mentességet élvez a büntetőeljárás alól a hivatali munkájából fakadó ténykedése esetében”. Továbbá: „vélelmezett mentességet” a ténykedések vitatottan értelmezhető, úgynevezett „külső körére”.

Hétfőn az új testület 36-oldalas vádiratot adott ki (kilenc oldallal rövidebbet, mint a korábbi), és tudósítók megjegyezték: azzal próbáltak megfelelni a Legfelsőbb Bírósági döntésnek, hogy azzal érvelnek, Trump nem hivatali feladatait látta el, amikor harcot indított a választás érvénytelenítésére.

„A vádlottnak nem volt hivatalos feladatköre a szavazathitelesítés folyamatában, viszont jelöltként volt személyes érdeke” – áll az új vádiratban.

A dokumentum továbbá utal a 2021. januári Trump-beszédre, amelyet követően egy híveiből álló tömeg megostromolta a választási eredmény hitelesítésével foglalkozó Kongresszus épületét. A vádirat szerint a gyűlést „magánpénzből támogatták és magánszervezésű volt”, és Trump „magáncélra” használta Twitter-fiókját.

Kikerült az új anyagból az a rész, hogy Trump megpróbálta rávenni az Igazságügyminisztériumot, az gyakoroljon nyomást az egyes szövetségi államok választási illetékeseire. Kihúztak még egy korábbi vádlottat is a listáról. Benne van viszont az az állítás, hogy Trump rá akarta kényszeríteni a hitelesítést levezénylő Mike Pence alelnököt, hogy érvénytelenítse a választási eredményt.

Ennek ellenére a dokumentum jobbára megfelel az első vádemelési anyagnak, amely négy bűncselekménnyel, az Egyesült Államok meglopására való összeesküvéssel, a hivatalos procedúra akadályozására való szervezkedéssel, akadályozásával és „jogok elleni szövetkezéssel” vádolta a volt elnököt.

Maga Trump „kétségbeesetteknek” és „választási beavatkozásnak” nevezte a vádakat. Ez az ügy nyolc hónapon át parkolópályán volt, Trumpnak a Legfelsőbb Bírósághoz intézett mentességi beadványa miatt, de most visszakerült egy bíróság elé.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Obama és Merkel újra tárgyalt, és nem mondott ki két nevet

Obama és Merkel újra tárgyalt, és nem mondott ki két nevet

Az elmúlt két évtized nemzetközi politikájának fő alakítói voltak. Angela Merkel 2005 és 2021 között volt Németország kancellárja, míg Barack Obama 2009 és 2017 között az Egyesült Államok elnöke. Ezúttal már "civilként" Washingtonban találkoztak Merkel könyvének amerikai bemutatóján.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.12.04. szerda, 18:00
Orbán Gábor
a Richter Gedeon Nyrt. vezérigazgatója
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×