Szlovákia egyértelműen elutasítja az Európai Parlament által szerdán jóváhagyott új európai uniós migrációs és menekültügyi paktumot, melynek értelmében az uniós tagállamok segíteni fogják a migrációs nyomás által túlterhelt országokat, akár a bevándorlók egy részének átvételével, akár konkrét pénzügyi vagy anyagi hozzájárulással.
A szlovák diplomácia vezetője, Juraj Blanár szerint a tagállamoknak maguknak kell eldönteniük, hogy milyen formáját választják a segítségnyújtásnak.
"A reform elfogadása megmutatja, mennyire lényeges dolog, hogy a nemzeti érdekek előmozdításának kulcsfontosságú területein megmaradjon a vétójog"
- reagált a brüsszeli döntésre a szlovák külügyminiszter, egyúttal hozzátéve, hogy a vétójogot a bevándorlókkal kapcsolatos szavazás során nem lehetett gyakorolni.
Juraj Blanár úgy véli, az új paktum nem jelent hosszú távon fenntartható megoldást. Megismételte, hogy a hangsúlyt az Európai Unió külső határai védelmének megerősítésére, valamint az illegális migráció származási országaiban történő beavatkozásokra és intézkedésekre kellene helyezni.
A cseh kormány reakciója eltér a szlovák állásponttól. Vít Rakušan cseh belügyminiszter jó hírnek tartja az új migrációs paktum elfogadását. Azt mondta, a paktum "lehetővé teszi az Európai Unió külső uniós határainak hatékonyabb védelmét és a menekültek gyorsabb kitoloncolását". Másfelől egyetlen tagállamot sem fog kötelezni a migránsok befogadására saját területén.
A cseh belügyminiszter szükségesnek tartja, hogy
tárgyaljanak az Európai Unión kívüli országokkal is, és hangsúlyozza az eddigieknél hatékonyabb segítségnyújtást azokban az országokban, ahonnan a migráció kiindul.
A cseh ellenzék álláspontja más. Andrej Babiš, a jelenleg legnépszerűbb ANO mozgalom vezetője határozottan állítja, hogy a paktum a migrációs problémát nem oldja meg, és rejtve magában foglalja a kvótákat is.
"A paktum a migránsokat már régen meghívta Európába" – fogalmazott Babiš az X közösségi oldalra feltöltött bejegyzésében. A volt cseh kormányfő és a szintén ellenzéki Tomio Okamura, a Közvetlen Demokrácia Párt elnöke egyaránt azt állítja, hogy a paktum kidolgozásában Petr Fiala kormánya is aktívan részt vett Csehország uniós elnöksége idején, amit most viszont megpróbál eltakarni.