A dél-szlovákiai Nagysurányban készülő ipari parkot a korábbi kormányok a német Volkswagen csoportnak is felkínálták, hogy ott akkumulátorgyárat építsen. A német autóóriás azonban a milliárdnyi eurós értékű akkugyár helyének kiválasztásában már régóta hezitál, az ipari parkba ezért egy másik, kínai befektető érkezik. Az elektromos autókba szánt akkumulátorok gyártásába végül a kínai Gotion cég és a szlovákiai InoBat Auto közös vállalata fog bele, amely egy 65 hektáros területen építi meg az üzemet.
„Az üzem termelési kapacitása kezdetben évi 20 gigawattóra lesz, de ez idővel akár a kétszeresére is bővíthető. A gyár építését a tervek szerint jövőre kezdik meg, a termelés teljes beindítása 2026-ra várható, az alkalmazottak száma pedig eléri majd az 1400-at” – derült ki abból az egyetértési nyilatkozatból, amelyet Robert Fico kormányfő és Denisa Saková gazdasági miniszter írt alá a Gotion InoBat Batteries vállalattal. A gazdasági tárca vezetője úgy fogalmazott, hogy egy gigaüzemről van szó, amely kulcsfontosságú az autóipar és az elektromobilitás jövője szempontjából nemcsak Szlovákiában, hanem egész Európában.
A vállalat célja, hogy Szlovákia legfejlettebb, szén-dioxid-kibocsátás nélküli akkumulátorgyárát építse fel. Li Zhen, a kínai vállalat igazgatótanácsi elnöke reméli, hogy
a jövőben Szlovákia nemcsak az egy főre jutó autógyártás, hanem az akkumulátorok egy főre jutó gyártása terén is világelső lesz.
A beruházás értéke az első fázisban mintegy 2 milliárd eurót érhet el, és akár 5 milliárd euróra is nőhet. Az állami támogatás mértékét később pontosítják. A kormányhivatal egyelőre csak azt közölte, a kabinet a memorandumban elkötelezte magát, hogy támogatást nyújt az új akkumulátorgyár számára, rendezi a telekjogok körüli gondokat, előkészíti az építési területet és biztosítja annak elektromos hálózathoz való csatlakoztatását is. „Az új akkumulátorgyárnak köszönhetően mintegy 1400 új munkahely létesülhet” – jegyezte meg Denisa Saková gazdasági miniszter.
A beharangozott gigagyár szlovákiai megépítése helyi szinten támogathatja a teljes gyártási folyamat fenntarthatóságát, az alapanyagoktól az akkumulátorok újrahasznosításáig. Ugyanakkor a gyár teljes ellátási láncába számos szlovákiai vállalatot be lehet vonni. A Szlovákiai Autóipari Szövetség is úgy véli, hogy a nagysurányi akkumulátorgyár rendkívül pozitív hatással lesz a szlovákiai autóiparra.