Van, aki riogat vele, van aki személyes titkárként, házi szakácssegédként, levélíróként vagy tudományos cikkek összegzőjeként használja – akár magyarul is. A ChatGPT mesterségesintelligencia-platform az elmúlt évben belopózott az életünkbe.
Ami azonban a platformért felelős cégnél, az OpenAI-nál történt a hétvégén, az kaotikus és drámai mivolta miatt nem is lehetne távolabb a mesterséges intelligencia hideg logikájától.
Azt követően, hogy pénteken az igazgatótanács kirúgta Sam Altman társalapító-vezérigazgatót, eltávolították magának a testületnek az elnökét is. Közben elterjedt, hogy a dolgozók vissza akarják hozni a vezérigazgatót, de erre a vezetők felvették a helyére a játékosok által használt chat- és streamplatform, a Twitch volt főnökét.
Európában már hétfő volt, amikor kiderült: Altman, a volt vezérigazgató, Brockmannel (aki kirúgta) és „más kollégákkal” csatlakozik a Microsofthoz.
Mindez hatalmas dobás a cég számára, amely már így is birtokolja az OpenAI (tehát a ChatGPT) feljesztőjének szellemi tulajdonjogát. A nagy hírt maga Satya Nadelle, a Microsoft vezérigazgatója jelentette be az X-en.
We remain committed to our partnership with OpenAI and have confidence in our product roadmap, our ability to continue to innovate with everything we announced at Microsoft Ignite, and in continuing to support our customers and partners. We look forward to getting to know Emmett…
— Satya Nadella (@satyanadella) November 20, 2023
A Microsoft az OpenAI legnagyobb befektetője és most, hogy lecsapott annak két fontos emberére, gyorsan kinevezte őket az új, fejlett MI-kutató csapata élére.
Sajtóhírek szerint az események elégedetlenséget váltottak ki az OpenAI-nál maradt dolgozók körében, akik három nap alatt három vezérigazgató láttak maguk felett.
Altmant pénteken azért bocsájtották el, mert „nem volt következetesen őszinte a kommunikációjában”. Az igazgatótanács döntése valóságos földrengést váltott ki a Szilikon-völgyben. A Microsoft először még azért lobbizott, hogy visszahelyezzék a posztjára, majd elszipkázta a szakembert.
A háttérben arról volt szó, hogy aggodalmak merültek fel, amiért a mesterséges intelligencia fejlesztése „túl gyors”, nem átlátható és a műhelyek az emberi társadalomra gyakorolt negatív hatások figyelembe vétele nélkül száguldanak a jövőbe. Az igazgatótanács ugyanakkor azt mondta:
„nem valami konkrét biztonsági nézeteltérés, hanem teljesen más dolog miatt” menesztették Altmant.
A cégnél hatalmas hullámokat vetett az eset, és hétfőn az OpenAI munkatársai lemondásra szólították fel a vállalat igazgatóságát. Levélben kérdőjelezik meg az igazgatóság illetékességét, és azzal vádolják, hogy aláássa a cég munkáját. Azt is követelik, hogy Altmant helyezzék vissza a korábbi pozíciójába. Azzal fenyegetnek, hogy ha követeléseik nem teljesülnek, követik Altmant a Microsofthoz. Főhet az OpenAI vezetésének feje, ugyanis a cég mintegy 770 dolgozójából több mint 500 aláírta a dokumentumot.
Kommentátorok szerint a hétvégi dráma hatalmas győzelem a Microsoftnak. És annak bizonyítéka, hogy az OpenAI eredeti nonprofit modellje nem működik és igenis, a mesterséges intelligencia fejlesztése profitorientált üzlet, mert a fejlesztés gyakorlatilag a világ egyik legnagyobb üzleti vállalkozásának a kezébe kerül.
A cég üzleti struktúrája szerint a piramis tetején az igazgatótanács, alatta a karitatív szervezetként bejegyzett OpenAI Inc. és ez alatt a tulajdonos dolgozókat és befektetőket összefogó holding társaság található. Ez a már korlátozott nyereséget megcélzó OpenAI Global LLC (Kft) többségi tulajdonosa, míg a Microsoft a kisebbségi, de egyben egy ügyfele is. A ChatGPT technológiáját már beépítették egy sor Microsoft-termékbe a Windowstól az Office-ig. A Microsoft most azt teszi vele, ami sok startup sorsa: jön egy nagyobb, nem újító cég és vagy lenyeli vagy leutánozza.