Nem az ő országukat érinti, de úgy érzik, harcosan ki kell fejezniük a véleményüket, ezért szerdán palesztinpárti tiltakozók vették körbe Londonban a Westminsteri parlamentet az előtt, hogy bent a képviselők a gázai tűzszünetet követelő javaslatról szavaztak volna.
A zászlókat lengető tömeg később átvonult a Hyde Park sarkán található Királyi Tűzérségi Emlékműhoz, amit a Megemlékezés hétvégéje után maradt pipacskoszorúk díszítettek. Felvételek szerint a rendőrség passzívan szemlélte, ahogy a tüntetők megmászták az emlékművet.
Az ügy azonnal a frissen kinevezett új belügyminiszter, James Cleverly postafiókjában landolt. Cleverly maga is a Királyi Tűzérségben szolgált, és válaszul azt mondta, hogy esetleges törvénymódosításokkal adhatnának nagyobb jogot a rendőröknek az emlékműveket gyalázók elleni fellépésre. Cleverly elődje, a kirúgott Suella Braverman azzal vádolta a rendőröket, hogy nem lépnek fel a palesztinpárti tüntetők ellen, ami az egyik ok volt a menesztése során.
A súlyos polgári áldozatokkal járó, Gáza elleni izraeli művelet kérdése – pontosabban a hazai tiltakozókhoz való hozzáállás – hatalmas vitát váltott ki a kormányzó brit konzervatívok körében. De most már szétfeszíti a választási győzelemre esélyes ellenzéki Munkáspártot is, amelynek vezére, Sir Keir Starmer nem hajlandó tűzszünetet követelni. A radikálisabb párttagok és az utcai aktivisták szerint ezzel „bűnrészességet vállal Izraellel”.
Starmer szerdán a parlamentben kapott egy nagy pofont, amikor 56 képviselője ment vele szembe és támogatta a skót nacionalisták határozati javaslatát arról, hogy
a brit parlament követeljen azonnali tűzszünetet Gázában.
A beadványt 293 nem és 125 igen mellett leszavazták. Viszont 10 képviselő mondott le a munkáspárti árnyékkormányból – abból az elitkörből, amely egy győztes parlamenti választás után egy nappal már átvenné a brit minisztériumok irányítását.
Technikailag a képviselők a III. Károly által felolvasott királyi beszédhez, azaz a kormány törvényhozási programjához adtak be módosító indítványt, amire joguk van.
A skót nacionalista párt javaslata szerint a brit parlamentnek „csatlakoznia kellene a nemzetközi közösséghez és nyomást gyakorolnia az összes félre az azonnali gázai tűzszünet érdekében”. Stephen Flynn skót képviselő szerint a brit törvényhozásnak „morális vezető szerepet” kellene játszania, hasonlóan ahhoz, ahogy a spektrum mindkét oldalán helyet foglaló brit politikusok rendre azt sürgetik, hogy országuk legyen a vezető a klímavédelemben, a tudományban vagy temérdek más területen.
A munkáspárti képviselőknek azonban kiadták, hogy kövessék a pártvonalat és csak „humanitárius szüneteket” követeljenek a konfliktusban, a skót nacionalisták javaslatáról szóló szavazáson pedig tartózkodjanak. Egy nagy csoportjuk lázadása arra utal, hogy a Labour képes lesz bénítani saját politikai gépezete működését, annak ellenére, hogy most úgy tűnik, jövőre az ölébe hull a választási győzelem. De arra is utal, hogy ezek a képviselők hallgatnak egyéni választókörzetük szavazóira és az ő véleményüket próbálják meg kifejezni a kiállásukkal.