eur:
411.2
usd:
392.6
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília
Robert Kalinak szlovák belügyminiszter sajtótájékoztatót tart a V4-ek belügyminisztereinek találkozóját követően a Belügyminisztériumban 2017. október 5-én.
Nyitókép: MTI Fotó: Koszticsák Szilárd

Törvénysértés menthette meg a volt szlovák belügyminisztert a börtöntől

Szlovákiában a Nemzeti Bűnüldözési Ügynökség februárban indított eljárást Robert Fico volt belügyminiszter ellen az adóhatóság volt vezető alkalmazottja megvesztegetésének gyanúja miatt.

Szlovákiában a legsúlyosabb bűncselekmények felkutatásával foglalkozó Nemzeti Bűnüldözési Ügynökség, a NAKA februárban indított eljárást Robert Kaliňák egykori szlovák belügyminiszter és Jozef Brhel oligarcha ellen.

A rendőrség tájékoztatása szerint azzal gyanúsították meg őket, hogy megvesztegették a Pénzügyi Intézet, vagyis a szlovák adóhatóság egyik vezető beosztású dolgozóját, František Imreczét, akinek kenőpénzt adták át a funkciójához kötődő feladat ellátásával kapcsolatban. Sajtóértesülések szerint bérkiegészítésről volt szó, amiről a tárgyalásokon Imrecze többször is vallott. A bíróságon azt is megerősítette, hogy a készpénzt a pozsonyi Hilton Hotelben kapta meg.

A Különleges Ügyészi Hivatal ügyésze márciusban vádat emelt az ügyben, de azt a Speciális Büntetőbíróság bírája áprilisban elutasította, és visszaadta az ügyésznek, elsősorban olyan eljárási hibák megállapítására hivatkozva, amelyek miatt sérült a védelemhez való jog. A főügyészség eleget tett Robert Kaliňák erre vonatkozó kérelmének, amelyet az ellene elkövetett jogsértés miatt nyújtott be. Jana Tökölyová szóvivő szerint

a Fico-kormány belügyminisztere elleni büntetőeljárás megindításának indoklásában nem szerepelnek olyan tények, amelyek igazolnák, hogy a gyanúsított volt a korrupciós ügy megszervezője.

Jozef Brhel javaslatát viszont elutasították.

Az exminiszter ellen a főügyészség a büntető törvénykönyv 363-as paragrafusának értelmében szüntette meg az eljárást, amely lehetőséget biztosít a főügyésznek, hogy megsemmisítse a rendőrség vagy az ügyészség korábbi döntését, ha az eljárás során törvénysértésre került sor.

A vitatott paragrafust 2021-ben támadta meg az Alkotmánybíróságon parlamenti képviselők egy csoportja, idén januárban pedig az államfő. Érvelésük szerint a főügyész ilyen döntéseit már nem lehet felülvizsgálni, ezért jogkörrel való visszaélést eredményezhetnek. Ezért a paragrafus a jelenlegi formájában túlzott jogköröket biztosít a főügyésznek, amelyekkel beavatkozhat a bíróságok függetlenségébe.

Robert Kaliňák pártja, az ellenzéki Smer szerint az ellene folytatott eljárás megszüntetése megerősítette, hogy

egy tisztán politikai jellegű ügyről volt szó, amelynek nem volt valós alapja,

és csak egyetlen célja volt: a Smer politikai megkárosítása. Robert Fico pártja a közösségi médiába feltöltött bejegyzésben azt is megjegyezte, hogy folytatódik a jogállamiságért és a demokráciáért vívott harc.

Robert Fico politikai ellenfelei azonban úgy látják, az eljárás megszüntetése elfogadhatatlan beavatkozás az igazságszolgáltatásba vetett bizalomba, ami jelzi, mi vár az országra, ha a Smer győz a szeptember végi előrehozott parlamenti választáson.

Címlapról ajánljuk
Szakad a hó az országban, az elakadt kamionok már több utat blokkolnak

Szakad a hó az országban, az elakadt kamionok már több utat blokkolnak

Péntek hajnalban megérkezett a nagy havazás. Számos helyen akadtak el, csúsztak árokba járművek, kidőlt fák akadályozzák a közlekedést több úton.

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×