Egyre drágábban kínálják a szlovákiai cégek a termékeiket. Szinte minden ágazatban látványos az áremelkedés, de a Szlovák Statisztikai Hivatal szerint a legnagyobb mértékben az energiaiparban és a mezőgazdasági termékek esetében emelkedtek az árak.
Az árugrást mindenekelőtt a gáz- és villamosenergia-ellátás drágulása idézte elő. Jana Morháčová, a statisztikai hivatal szóvivője szerint ebben a szegmensben
éves szinten közel 66 százalékos növekedést mértek.
Ezt pedig a cégek és a kereskedők beépítették a termékeik árába.
Így a mezőgazdasági termelők sem tudták elkerülni az áremelést. 2021 első hónapjában még 1 százalékos csökkenés volt tapasztalható az egy évvel korábbi árakhoz képest, 2022 januárjában viszont már 16, idén pedig 34 százalékos volt a drágulás mértéke.
Az alapvető élelmiszerek közül a tojás lett az árvágta nyertese, amely a statisztikai hivatal szerint 78 százalékkal kerül többe, mint egy évvel korábban.
A gyümölcsöket és zöldségeket sem kímélte az emelkedés. Előbbi esetében 17, utóbbiéban 22 százalékos emelkedést jegyeztek fel. A zöldségfélék közül a hagyma drágult a legnagyobb mértékben, évközi viszonylatban majdnem 50 százalékkal. A burgonya ára 49 százalékkal ment feljebb. A répa és a káposzta esetében az ár több mint harmadával nőtt. Az ilyen mértékű áremelkedés mellett finoman szólva luxuscikké válhat néhány zöldség és gyümölcs Szlovákiában.
A JOJ televízió stábja az egyik élelmiszerüzletben vásárolt be, és a kasszánál való fizetésnél szembesült a megemelkedett árakkal. A kosárba rakott zöldségekért és gyümölcsökért összesen 16,30 eurót fizettek. A legdrágább tétel a cherry paradicsom volt, 250 gramm 3,70 euróba került. A legolcsóbbnak a retek bizonyult, egy csomag nem egész 1 euróba került. A drágább termékek közé sorolható továbbá a jégsaláta, ami akciós áron majdnem 2 euróba került. A paprikáért 1,50 eurót, az uborkáért 1,60-at kértek az üzletben. Az olyan – főleg télen vásárolt – citrusfélék, mint a narancs, a mandarin, a citrom vagy a banán januárban 20-30 százalékkal drágultak.
A tévéstáb egy hat gyermeket egyedül nevelő édesanyát szólított meg. „Többször előfordult már, hogy elmentem az üzletbe, de nagyon sokszor megesett, hogy úgy tértem vissza, semmit sem vásároltam” – mondta. Zöldség és gyümölcs helyett inkább kenyeret és lisztet vásárol, és az ún. élelmiszerbank segítségét is kénytelen igénybe venni.
A táplálkozási tanácsadók azt javasolják a fogyasztóknak, hogy ha valami akciós áron kapható, akkor érdemes többet venni az adott termékből annál, mint amit elfogyasztanak, és ne féljenek lefagyasztani a zöldséget vagy a gyümölcsöt. „Egyes zöldségek és gyümölcsök több vitamint tartalmaznak lefagyasztva, mint frissen” – mondta a táplálkozási tanácsadó.
Elemzők szerint
a termelői árak emelkedése idén fokozatosan enyhülhet, azonban továbbra is viszonylag magas szinten marad.
Az áremelkedés lassulását az eddiginél olcsóbb energia, valamint az ellátási láncokban tapasztalható feszültségek enyhülése támogathatja.