eur:
413.94
usd:
396.49
bux:
78741.84
2024. december 23. hétfő Viktória
Sebesült férfit visznek hordágyon, miután 42 óra elteltével kiszabadították egy összedőlt lakóépület törmeléke alól a dél-törökországi Hatay tartományban 2023. február 8-án. Két nappal korábban több erős földrengés rázta meg Törökország délkeleti és Szíria északi részét, a legnagyobb rengés egyes mérések szerint a 7,8-as erősséget is elérte. A természeti katasztrófa halálos áldozatainak száma meghaladja a 9500-at.
Nyitókép: MTI/EPA/Erdem Sahin

A NASA életfelismerő csúcstechnológiája is segíti a földrengés túlélőinek mentését

Miközben egyre lesújtóbb statisztikák érkeznek a törökországi és szíriai földrengések áldozatairól, a mentők versenyt futnak az idővel a túlélők kimentésére. Ebben most csúcstechnológia is segíti őket. 

Több ezren lehetnek még a romok alatt Törökország déli és Szíria északi részén a hét eleji gyilkos földrengések után. A tragédiák közepette néha csodák történnek: egy nő például a törmelék alatt szülte meg gyerekét, akit aztán megtaláltak. Bár az áldozatok családtagjait semmi sem vigasztalja, a most bevetett csúcstechnológia több életet megmenthet.

Drónokról az utóbbi időben az azeri-örmény konfliktus és az ukrajnai orosz invázió kapcsán lehetett hallani. Az eszközök pusztító potenciáljukról lettek ismertek, ám a polgári életben, például a katasztrófamentesítésben életmentők lehetnek. A törökországi és szíriai földrengések mértékét bemutató képek nagy részét drónok készítették. Az ilyen képek segítenek a mentőknek hatékonyabban csoportosítani a forrásokat és megérteni, hogy pontosan mi történt és hol van rájuk a legnagyobb szükség.

Legutóbb Spanyolország közölte, hogy drónokat küld Törökroszágnak szánt segélycsomagjában – jegyezte meg a Sky News. A drónok ugyanakkor nemcsak a mentők "égi szemei", hanem

szenzorokkal is elláthatják őket, így érzékelik a szokásosnál magasabb metángáz-szintet, ami csőtörésre és gázrobbanás veszélyére figyelmeztethet.

Még érdekesebb a kisebb-nagyobb drónoknál az amerikai Űrkutatási Ügynökség, a NASA életfelismerő technológiája. A FINDER, azaz Megtaláló névre keresztelt eszköz 10 méter törmelék alatt képes érzékelni a szívverést. (A név valójában egy angol nyelvű rövidítésből áll össze: Flying Individuals for Disaster and Emergency Response, vagyis egyének felfedezése katasztrófa és vészhelyzet válasz során).

A FINDER 2015-ben négy olyan férfit segített kimenteni, akik egy nepáli faluban három méter vastag tégla, fa és más törmelék és iszap alatt feküldtek. A technológiát 2017-ben licenc alapján kezdték gyártani és alkalmazni Mexikóvárosban, az ottani 7-es erősségű földrengés után. A FINDER működési elve, hogy alacsony energiájú mikrohullám jelet sugároz a törmelékbe. Az eszköz a jelek visszaverődési mintáiban észlelhető változásokat szűri ki – mert ezeket apró mozgások keltik, amelyek lélegzésre vagy szívverésre utalhatnak.

A mentesítésben a műholdas élő-térkép technológia is részt vesz.

Az ENSZ-nek például van ilyen szolgáltatása, amelyet a mostani rengések után órákkal aktiváltak. A műholdas képen valós időben követik nyomon a károkat és azok hatásait.

A Sky News megjegyezte: neve ellenére az ENSZ Műholdközpontjának nincsenek saját szatellitjei, hanem a tagállamok műholdképeit használja. Közben Elon Musk milliárdos felajánlotta, hogy a török állami jóváhagyás után azonnal kész leszállítani a katasztrófa-övezetbe az Ukrajnában már használt Starlink, nevű, szupergyors műholdas internetet biztosító terminálokat.

Címlapról ajánljuk
Orbán Viktor: a háborút az Európai Unió elveszítette

Orbán Viktor: a háborút az Európai Unió elveszítette

Miután szombaton évzáró nemzetközi sajtótájékoztatót tartott a miniszterelnök, vasárnap este az M1-nek is interjút adott. Meglátása szerint Brüsszel nagy árat fog fizetni azért, hogy még mindig úgy gondolja, mindent az eddigiek szerint kell tovább csinálni. Ukrajnában és a világban is új realitás van, ehhez kell alkalmazkodni, Magyarország is ezt teszi a gazdasági semlegességgel és a jövő évi költségvetéssel is. "Jobban fogunk élni, de hogy szebben tudunk-e, ez a kérdés" - zárta az interjút.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.12.23. hétfő, 18:00
Gálik Zoltán
a Budapesti Corvinus Egyetem docense
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×