eur:
410.61
usd:
390.96
bux:
79229.24
2024. november 21. csütörtök Olivér
A mohi atomerőmű Szlovákiában 2017. szeptember 16-án.
Nyitókép: MTI/Komka Péter

Szlovákia beindítja a mohi atomerőmű harmadik blokkját

Péntek hajnalban elkezdődött a fűtőelemek szállítása a mohi atomerőmű harmadik blokkjába. Emellett Szlovákia szerződést írt alá a cseppfolyósított földgáz behozataláról, amely Olaszországon keresztül áramlik majd az országba.

Szlovákiában az Országos Atomenergia-felügyelet augusztus 25-én engedélyezte a mohi atomerőmű harmadik blokkjának elindítását. Az engedély kiadását a felügyelet ellenőreinek és azok külső segítőinek széleskörű felügyeleti és elemzői munkája előzte meg. A másodfokú döntést csak az atomenergia-felügyelet által elvégeztetett független elemzések és szakértői vélemények kiértékelése után adták ki.

Pénteken a kora reggeli órákban pedig megkezdődött a fűtőelemek szállítása a mohi atomerőmű harmadik blokkjába. Branislav Strýček, a Szlovák Villamosművek vezérigazgatója közölte, az elkövetkező 108 óra alatt összesen 349 fűtőelemet helyeznek be a reaktorba, majd nyomáspróba következik, és hozzávetőleg egy hónap múlva bekövetkezhet az első nukleáris reakció.

Az erőmű újévtől kapcsol teljes fokozatra, s az összes megtermelt energia a háztartásokba vándorol.

Szlovákiában utoljára 1999-ben indítottak be atomerőművet, épp a mohi erőmű második blokkját. Az atomerőmű harmadik blokkját 1987-ben kezdték építeni. Az építkezés a tervezettnél jóval többe került. Az elején körülbelül 3 milliárd euróval számoltak, de a végső költségek ennek kétszeresét is elérték. Az államnak 34 százalékos részesedése van a Szlovák Villamosművekben.

Egy másik fontos energetikai jellegű bejelentés is született. Szlovákia szerződést írt alá a cseppfolyósított földgáz, az LNG behozataláról, amely Olaszországon keresztül fog érkezni. A szerződést az ExxonMobile cég és a Szlovák Gázművek kötötte meg Eduard Heger kormányfő Rómában tett csütörtöki látogatása során. A miniszterelnök elmondta, Szlovákia számára fontos partner Olaszország, főleg az energiaválság idején. Cseppfolyósított földgázzal rendelkezik, és összeköttetésben van az egyenesen Szlovákiába vezető gázvezetékekkel. A szerződéssel a szlovák tárolók 10 százalékának a feltöltését biztosítják. Az LNG Heger szerint 2022 utolsó és 2023 első negyedében fog megérkezni.

Richard Prokypčák, a Szlovák Gázművek vezérigazgatója rámutatott: Szlovákiának elegendő gáz áll a rendelkezésre a következő téli időszakban. A Szlovák Gázművek az LNG-ről szóló szerződéssel arra az esetre készül fel, ha az orosz Gazprom esetleg leállítaná a gázszállítást. „Nagyon jókor jön ez az egyezség, Szlovákia nem ült ölbe tett kézzel az elmúlt hónapokban, és elegendő gázt biztosított” – hangsúlyozta Eduard Heger. Hozzátette: az LNG-t alacsonyabb áron árulják, így az emberek is olcsóbban juthatnak hozzá. A kormányfő emlékeztetett: Szlovákia jól kiépített infrastruktúrával rendelkezik, mert minden szomszédos állammal gázvezeték köti össze.

Az atomenergia témájával foglalkozó Aréna-felvételt megnézheti itt:

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Harangi Szabolcs az újabb izlandi vulkánkitörésről: még a szakértők sem számítottak rá
videó

Harangi Szabolcs az újabb izlandi vulkánkitörésről: még a szakértők sem számítottak rá

Újra működésbe lépett Izlandon egy, a fővároshoz közeli tűzhányó, 2021 óta tizedszer, tavaly december óta pedig hetedszer. Az ELTE TTK Földrajz- és Földtudományi Intézet igazgatója az InfoRádióban elmondta: mindössze háromnegyed órával a kitörés megindulása előtt vették észre a szakemberek az első gyanús jeleket, de szerencsére még időben sikerült kitelepíteni a lakosokat Grindavíkból.

Kaiser Ferenc: az oroszoknál maradhatnak az elfoglalt ukrajnai területek, de ez rablóháborút legitimálna

Békekötés nem várható, maximum tűzszünetet lehet elérni Ukrajnában, ami viszont nem biztos, hogy elég lesz az Egyesült Államoknak – mondta az InfoRádióban a Nemzeti Közszolgálati Egyetem docense arra reagálva, hogy egyes források szerint Vlagyimir Putyin tárgyalna az ukrajnai fegyverszünetről Donald Trumppal. Kaiser Ferenc szerint ha elapadnak a nyugati támogatások, akkor egész Ukrajna elveszhet.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.21. csütörtök, 18:00
Kóka János
a Doktor24-csoport alapító-tulajdonosa
Tovább nő a feszültség Ukrajna és Oroszország között - Mutatjuk a piaci hatásokat

Tovább nő a feszültség Ukrajna és Oroszország között - Mutatjuk a piaci hatásokat

Alapvetően bizonytalan mozgásokat láthattunk és láthatunk ma a világ tőzsdéin, jelentősebb elmozdulások az ázsiai és az európai piacokra sem voltak jellemzőek, ebbe a miliőbe a magyar tőzsde is beilleszkedett. A befektetők a világ legnagyobb piaci értékű cégének, az Nvidiának a felemásra sikerült gyorsjelentését emésztik, a chipgyártó bár a vártnál jobb negyedéves számokat közölt, de a kilátások már inkább a növekedés lassulásáról szólnak. Ezen felül az orosz-ukrán háborúval kapcsolatos hírek is mozgatják a piacokat, és a befektetők a további vállalati gyorsjelentésekre is figyelnek, illetve a bitcoinban van még nagy sztori, a legjelentősebb kriptodeviza árfolyama ma is új történelmi csúcsot döntött és karnyújtásnyira került a 100 ezer dolláros álomhatár.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×