eur:
401.3
usd:
366.98
bux:
74264.68
2024. október 12. szombat Miksa
Az orosz védelmi minisztérium sajtószolgálata által közreadott képen orosz harckocsik átkelnek az Oka folyón létesített pontonhídon a Zapad-2021 (Nyugat-2021) fedőnevű orosz-fehérorosz közös stratégiai hadgyakorlaton a Murom térségében lévő gyakorlótéren 2021. szeptember 13-án.
Nyitókép: MTI/EPA/Az orosz védelmi minisztérium sajtószolgálata

Két tűz közé kerültek a menekülő kurdok a fehérorosz-lengyel határon

Reménytelennek és nyomorúságosnak írták le a helyzetüket az iraki Kurdisztánba a fehérorosz határról hazatért migránsok. Bár nem háború elől menekültek, de sokan azt mondják, mindenüket feltették arra, hogy bejussanak az Európai Unió területére.

A múlt héten vitték haza az első járatok Fehéroroszországból azoknak az iraki kurdoknak az első csoportjait, akik korábban Minszkbe repültek, hogy a lengyel határon át megpróbáljanak illegálisan Nyugat-Európába jutni.

Az egyik házaspár, Azad és felesége azt mondta az al-Dzsazírának, hogy állatokként bántak velük a határon, ezért nem szívesen adnak újabb és újabb interjúkat. Annyit viszont elmondott:

„próbálunk nem gondolni a jövőre, mert világos, hogy itt, Kurdisztánban nincs jövőnk...

és az is világos, hogy egész életünkre itt ragadtunk”.

Azad és felesége annak a 430 fős csoportnak a tagja, amely még múlt csütörtökön érkezett vissza az iraki kormány által szervezett járaton. Bagdadra az EU gyakorolt nyomást, hogy vigye haza állampolgárait.

A férfi és más kurdok története azért érdekes, mert Irak leginkább demokratikus és stabil részéről, a nagy fokú autonómiával rendelkező Kurdisztánból indultak útnak, amelyet még Szaddam Huszein uralma alatt is bizonyos fokig védett Bagdad túlkapásaitól az amerikai repüléstilalmi zóna.

A régióban azonban olyan mértékű a gazdasági kilátástalanság, hogy Azad megtakarított és a családtól kért pénzét a fehérorosz útra költötte el. Először nem akartak hazatérni, mert nem akarta, hogy a pénz és az energia kárba vesszen. De aztán

két tűz közé kerültek: a fehérorosz erők a határ felé szorították őket, a lengyelek pedig vissza.

„Ide-oda, ide-oda, játszottak velünk, mint az állatokkal... ez volt az a pillanat, amikor úgy gondoltuk, itt az ideje feladni az álmot, hogy Európába költözzünk” – mondta.

A fagyos észak-európai határvidéken eddig már 11 migráns halt meg, míg az ottmaradtak még vacogva reménykednek. Közben a politikai sakkjátszmával vádolt fehérorosz Lukasenka-kormányzat elkezdte raktárépületekbe szállítani az embereket, de egyelőre nem világos, hogy mikor küldenek mindenkit haza. Lukasenka korábban jelezte: az ellene hozott uniós szankciók miatt engedi rá a menekülőket az EU-ra, de később meggondolta magát.

Az iraki Kurdisztánba visszatért Azad közben áldja a sorsot, amiért nem adták el a családi házat annak ellenére, hogy mindent, ami benne volt, kanapékat, hűtőszekrényt, kávéfőzőt pénzzé tettek, hogy bejuthassanak Európába. Emiatt valószínűleg az európaiak egy része nem érez együtt vele – hiszen, akármilyen nehéz az élete, még menekültnek sem nevezheti magát és családját.

Volt viszont olyan nincstelen hazatérő család, amelyiknek taxira sem volt pénze, hogy eljusson a reptérről a belső menekülteknek otthont adó központba. Kurdisztán viszonylagos stabilitása ellenére a helyiek a masszív munkanélküliséget és a mindent behálózó korrupciót említik, hogy miért akartak távozni. És a régió egyes részein az Iszlám Állam gyilkolt és pusztított is, nehézkesen megy az újjáépítés. A regionális kormányzat viszont azt állítja, hogy az embercsempészek bujtották fel az embereket a távozásra.

„Nem várom el, hogy szimpatizáljanak vagy megértsék, min megyünk keresztül,

de örülök, hogy legalább valakinek elmondhattam” – magyarázta Azad az al-Dzsazírának, hogy végül miért volt mégis hajlandó beszélni arról, miért próbálkoztak az unióba történő bejutással.

Címlapról ajánljuk

Markus Söder: itt a vége, pénzügyileg és kulturálisan is túlterheli Németországot a migráció

Egyes tantermekben már alig beszélnek németül, az emberek nem érzik igazán otthon magukat azokban a városrészekben, ahol élnek – figyelmeztetett a bajor CSU elnöke abban az interjúban, amelyet pártja kongresszusa előtt adott. Markus Söder szerint a migráció túl nagy terhet jelent Németország számára.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.10.14. hétfő, 18:00
Palócz Éva
a Kopint-Tárki vezérigazgatója
Harapófogóba került a felemelkedő nagyhatalom: ebből nehéz lesz kimászni

Harapófogóba került a felemelkedő nagyhatalom: ebből nehéz lesz kimászni

A közel-keleti konfliktusok esetében többnyire a hagyományos nagyhatalmak – az Egyesült Államok, Kína és Oroszország – nevei merülnek fel, mint potenciális rendteremtő, vagy az események alakulásában leginkább érdekelt globális tényezők. A felsorolásból viszont szinte minden alkalommal kimarad a térséggel a legközelebbi és hosszú történelmi kapcsolatot ápoló India. A felemelkedő nagyhatalom számára kihívást jelent a téma, mivel egyszerre szembesülnek bel- és külpolitikai dilemmákkal, kényes egyensúlyi helyzetet kell teremtenie a kormányzatnak.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×