eur:
410.55
usd:
391.87
bux:
79822.75
2024. november 25. hétfő Katalin
Peter Sabaka szlovák orvos (j) és Vladimir Lengvarsky szlovák egészségügyi miniszter (k) sajtótájékoztatót tart Pozsonyban 2021. november 8-án. Szlovákiában a koronavírussal fertőzöttek számának jelentős növekedése miatt az ország több részén is a szigorú korlátozásokat vezettek be.
Nyitókép: MTI/AP/TASR/Pavel Neubauer

Országos lezárás várhat Szlovákiára

Hétfőtől szigorúbb feltételek vonatkoznak főleg azokra a személyekre, akik nem oltatták be magukat koronavírus ellen. A szlovák munkaügyi miniszter fokozatos szigorítás helyett azonnali, háromhetes országos lezárást javasol.

Szlovákiában fekete besorolású hétfőtől az ország 54 járása. Pirosról bordóra váltott a magyarok lakta komáromi és vágsellyei járás, piros maradt ugyanakkor Pozsony és a dunaszerdahelyi járás.

Az új Covid-szabályozás egyelőre három hétig lesz érvényben. Ha a helyzet javulni fog, enyhítések jöhetnek.

A hétfőtől érvényes besorolás leginkább a be nem oltottakra és a betegséget még le nem küzdőkre vonatkozik. A legrosszabb besorolású járásokban csak az alapszolgáltatásokat vehetik igénybe az oltatlanok, azaz mehetnek élelmiszerüzletbe, drogériába, ruha- és cipőüzletbe. A bevásárlóközpontok csak a beoltotta és a fertőzésből már kigyógyultak számára tarthatnak nyitva a fekete, bordó és piros járásokban. Ezekben a régiókban beltérben kötelező reszpirátort – FFP1-es, 2-es vagy 3-as – viselni, szabadtéri tömegrendezvényeken pedig maszkot.

A szakemberekből álló konzílium egyik tagja, Elena Prokopová elmagyarázta, hogy mely korlátozások érvényesek a beoltottakra is.

A hotelekben csak a szolgálati útra érkezetteket szállásolják el, de számukra sincsenek nyitva az éttermek és a wellnessközpontok.

Az ellenzékben lévő Smer elnöke, Robert Fico kijelentette, Alkotmánybíróságon támadják meg a tisztifőorvos rendeleteit. „Arra kérjük az Alkotmánybíróságot, hogy a Közegészségügyi Hivatal ilyen rendeleteit nyilvánítsa alkotmányellenesnek, mert azok minden ok nélkül az emberek alapvető jogaiba és szabadságába avatkoznak bele. Azt is követeli a Smer, hogy az Alkotmánybíróság azonnal helyezze hatályon kívül ezeket a rendeleteket.

Milan Krajniak, Szlovákia munkaügyi minisztere a fokozatos szigorítás helyett az azonnali, háromhetes országos lezárást javasolja. Mindez az ország teljes lakosságát érintené.

Vladimír Lengvarský egészségügyi miniszter közölte, hogy

a soron következő szerdai kormányülésen megnyitja a veszélyhelyzet újbóli bevezetésének témáját.

Roman Mikulec belügyminiszter is megerősítette, hogy szóba került a mindenkire vonatkozó, kemény lezárás és a veszélyhelyzet bevezetése. Számos politikus elképzelhetőnek tartja az azonnali lezárás bevezetését.

Leterhelt kórházak

Csehországban sem jobb a helyzet, a prágai kormány a szükségállapot újbóli kihirdetését mérlegeli a gyorsuló koronavírus-járvány miatt. Pavla Svrčinová országos tisztifőorvos hétfőn reggel a prágai közszolgálati rádióban elmondta, az intézkedés egyebek mellett lehetővé tenné, hogy a kormány elrendelje az orvostanhallgatók munkakötelezettségét az egyre leterheltebb kórházakban vagy a szociális intézményekben. Csehországban elsősorban a kórházakban, a nyugdíjas otthonokban és a szociális intézményekben kezd hiányozni a személyzet. Több kórházban már most a hadsereg katonái segítik a leterhelt dolgozók munkáját. A cseh kórházakban jelenleg majdnem 4900 koronavírusos beteget kezelnek.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
„Helyettünk is hős” – Megnyílt a Puskás Múzeum

„Helyettünk is hős” – Megnyílt a Puskás Múzeum

"A magyar futball öröksége kötelez és muníciót is ad nekünk" – mondta a megnyitón Orbán Viktor miniszterelnök, Puskás Ferencet a magyar futballisták és minden 10-esek példaképének nevezve, akiről Czibor Zoltán azt mondta: "ha az Öcsi egyszer belerúgott a labdába, abból két gól lett".
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.25. hétfő, 18:00
Nagy Márton
nemzetgazdasági miniszter
Az innovációs ökoszisztéma felrázása érdekében új vezetői posztot is bevet az NKFI Hivatal

Az innovációs ökoszisztéma felrázása érdekében új vezetői posztot is bevet az NKFI Hivatal

A Kutatási Kiválósági Tanácsban (KKT) október 1-jétől betöltött elnöki pozíciója mellett az innovációra és tudománypolitikára fordított hazai költségvetési források fő allokátorának számító Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal (NKFI Hivatal) tudományos társelnöki feladatkörét is ellátja Domokos Péter. Az NKFI Hivatal új vezetői pozíciójáról, illetve a két tisztség együttes betöltésének előnyeiről magát Domokos Pétert, illetve az NKFI Hivatal elnökét, Kiss Ádámot kérdeztük. A páros interjúból kiderül az is, hogy a Domokos Péter szerint miért volt szükség az OTKA átalakítására. A KKT elnöke arról is beszélt, hogy az első ízben meghirdetett Research Grant Hungary program keretében azon dolgoznak, hogy több neves külföldi és külföldön dolgozó kiemelkedő magyar kutatót csábítsanak Magyarországra, akik jövőre hazai intézményekkel közösen fognak kutatási projekteken dolgozni. Az NKFI Hivatal elnöke a K+F-ráfordítások kapcsán azt emelte ki, hogy szemléletválásra van szükség ahhoz, hogy a magyar gazdaság versenyképességét alapvetően befolyásoló kutatásfejlesztési és innovációs finanszírozás az 1-1,5% közötti GDP-arányos sávból a Budapesti Deklarációban is megfogalmazott 3%-os szintre emelkedjen, és hosszú távon, kiszámíthatóan ott is maradjon, vagy akár a fölé nőjön. Hivatala legfőbb feladatának a költségvetési forrásokból lebonyolított programok és projektek magas színvonalú minőségbiztosítását nevezte. A következő időszak legfontosabb céljának az innovációs szereplők minden eddiginél szorosabb összekapcsolását, valamint az egyetemeken, kutatóintézetekben elért kutatási eredmények szisztematikus felkarolását tekinti. Ezt a munkát támogathatja az eddig öt hazai egyetem mellett létrehozott technológiai transzfercégek (TTC-k) tevékenysége is. Kiss Ádám arról is beszámolt, hogy az NKFI Hivatal még idén meghirdeti a 15 milliárdos keretösszegű nagyvállalati innovációs programot.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×