Angliában szeptember végétől a szórakozóhelyeken és a tömegrendezvényeken csak vakcinaútlevél birtokában lehet megjelenni – közölte az oltási programmal megbízott miniszter. Nadim Zahawi a Premier League-csapatokkal példálózott (pedig nem minden futballklub követeli meg az igazolást).
„Egyértelmű a bizonyíték, és emiatt nem akarjuk, hogy az ágazatok hol bezárjanak, hogy kinyissanak. A helyes lépés, hogy szeptember végétől bevezessük a vakcinaútlevelet. Addigra az összes 18 éven felüli megkapja a két oltást” – mondta.
A brit éjszakai szórakozóhelyek érdekvédelmi szervezete azonban más véleményen van:
szerintük „megbéníthatja” az ágazatot az előírás.
Még a kormány saját, konzervatív képviselőinek egy része is tiltakozik a brit ellenzékkel együtt.
Az, hogy az ellenkezés nem ideológiai alapú, jól látszik abból, hogy a londoni központi kormánnyal sokszor szembehelyezkedő skót autonómia vezetése is oltási igazolványhoz akarja kötni a szórakozóhelyek látogatását.
Az ötlet „újabb szög” a koporsóban – mondták a Telegraph című lapnak a brit színházak képviselőit is magában foglaló vendéglátó ágazat képviselői. A lépés 20 százalékkal vetheti vissza a színházak látogatottságát és „potenciálisan diszkriminálja a fiatalabbakat” – mondta Kate Nicholls, a szervezet főnöke.
Közben Boris Johnson kormányfő oltási bizonyítványt kért pártja képviselőitől, ha részt akarnak venni a számukra a miniszterelnöki rezidencián tartott partin. Az esetről a Telegraph című konzervatív lap számolt be – itt kezdte pályafutását Johnson. A tudósítás szerint egyes veterán képviselők azzal fenyegetőztek, hogy oltási papírok nélkül jelennek meg a Downing Street 10 előtt.
A kormányzó Konzervatív Párt libertariánus szárnyát különösen dühítik az oltási igazolványról szóló tervek, egyes képviselők még a pár októberi kongresszusát is bojkottálnák, és 40-en írtak alá nyilatkozatot arról, hogy ellenzik az ötletet.
Jelenleg a britek 91 százaléka kapta meg az első és 82 százaléka mindkét Covid-vakcinaadagot.
Közben a brit statisztikai hivatal felmérte, hogyan viselkednek azok az utazók, akik a „sárga listára” tett országokból – köztük Magyarországról és népszerű Földközi-tengeri üdülőhelyekről – érkeznek. A szabályok szerint az oltatlanoknak 10 nap karanténba kell vonulniuk, és minimum két Covid-tesztet kell csináltatniuk. A július közepi minta szerint
az utazók negyede nem maradt otthon 10 napig vagy nem végezte el az érkezés utáni 2. és 8. napra előírt teszteket.
Az utazók közel fele nem is értette a szabályokat. 18 százalékuk pedig bevallotta, hogy a karanténidőszakban háztartáson kívülikekkel is találkozott. 15 százalék azt mondta: úgy tudta, hogy a karantén ellenére kijárhat vásárolni.
„Nem biztonságos a rendszer, és láthattuk, hogy Kanadában és Ausztráliában sem működött” – jegyezte meg a PC utazási PR-ügynökség vezetője, Paul Charles.