Míg 2019-ben 692 ezren üdültek külföldön a szlovákiai utazási irodákon keresztül, tavaly csupán 51 ezren – tájékoztatott a statisztikai hivatal. Azok közül a szlovákiai állampolgárok közül, akik a tavalyi évben rászánták magukat a külföldi nyaralásra, a legtöbben – mintegy 12 ezren – Horvátországot választották, amit Görögország, Ausztria és Olaszország követett.
Töredékére esett vissza a szlovákiai utazási irodák által behozott külföldi turisták száma is, alig haladva meg a 25 ezret. A statisztikai hivatal szerint a legtöbben Ausztriából, Csehországból, Németországból és Svájcból érkeztek.
A katasztrofális év az utazási irodák bevételein is meglátszott. Míg 2019-ben ezek meghaladták a 749 millió eurót, tavaly 99 millió euróra zsugorodtak.
A leglátványosabb visszaesést, csaknem 90 százalékosat a Pozsony megyében regisztrált utazási irodák érték el, míg a Zsolna, Eperjes és Trencsén megyében bejegyzetteknél 62–70 százalékos csökkenést mértek.
A koronavírus-járvány miatt Szlovákia megváltoztatja idegenforgalmi stratégiáját. A korábbi gyakorlattal ellentétben nem csábítják olyan mértékben a külföldieket Szlovákiába, mint eddig.
Szakemberek különösen a kockázati országokból érkezők okozta veszélyekre figyelmeztetnek.
Főleg ami azokat illeti, akik nincsenek beoltva.
„Semmi esetre sem lenne helyes, ha mondjuk Angliából érkező turistákat fogadnánk vagy netán Indiából, mert az felgyorsítaná a harmadik hullámot” – mondja Peter Sabaka infektológus.
Martin Klus, Szlovákia külügyi államtitkára arra emlékeztet, hogy az utazási szemafor világos szabályokat ír elő a Szlovákiába érkező külföldiek számára is. A legkockázatosabb országokból érkező turistáknak kötelező 14 napos karanténba vonulniuk, függetlenül a teszt eredményétől.
„Ráadásul még az is megfontolás tárgyát képezi, hogy az ilyen országok esetében aktívabban végeznénk a minták szekvenálását, hogy teljesen tisztában legyünk azzal, milyen típusú koronavírust hoztak be az országba” – magyarázta Klus.
Az állam ezzel összefüggésben már jelezte, hogy megváltoztatja az idegenforgalom támogatását.
„A Slovakia Travel a nyári turisztikai szezon projektje esetében alapvetően
a hazai turizmusra
fog összpontosítani” – mondta Václav Mika, a Nemzeti Turisztikai Ügynökség, a Slovakia Travel vezérigazgatója.
A kormány feltételezése szerint a megszorítás leginkább a határmenti turizmust érinti majd, mert az úgynevezett zöld besorolású, vagyis a viszonylag biztonságos országokból érkezőknek is kötelezően regisztrálniuk kell magukat az interneten.
„Vagyis csak úgy átugrani egy kávéra, mondjuk az osztrák határvidékről Pozsonyba nem lesz olyan egyszerű, mint a pandémia előtt volt” – magyarázta a külügyi államtitkár.
Ezzel szemben, ha a külföldi turisták a Tátra szépségeivel akarnak megismerkedni, a kötelező regisztráció nyilván nem tántorítja el őket.