eur:
410.96
usd:
392.3
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília
Nyitókép: Pixabay

Nagy port kavart az exkormányfő javaslata

Életük választása elé állítaná az orvosi egyetemet elvégzőket Robert Fico szlovák exkormányfő, a Smer elnöke. Fico úgy orvosolná a szlovákiai orvoshiányt, hogy bevezetné: azok a medikusok, akik hazai tanulmányaik elvégzése után nem az országban kezdenek el dolgozni, kötelezően kifizessék tanulmányaik költségét. Ez körülbelül 55 ezer eurót, mintegy 18 millió forintnak megfelelő összeget jelent. A medikusok tiltakoznak a tervezet ellen.

Nagy vitát kiváltó javaslattal állt elő a szombaton tartott pártkonferencián Robert Fico, a február végi parlamenti választások legnagyobb esélyesének tartott Smer elnöke. Azt mondta, a friss diplomás orvosok külföldre távozását úgy lehet megállítani, ha választás elé állítják őket: vagy

Szlovákiában maradnak legalább 10 évig, vagy fizessék ki a tanulmányaikra fordított pénzt,

és ebben az esetben boldoguljanak szerencsével külföldön.

A szlovák egészségügy szakorvoshiánnyal küzd, vannak olyan régiók, ahol a háziorvos még jóval a nyugdíjkorhatár feletti korban is praktizál, mert ha nem tenné, nem lenne ki pótolja őt, és orvos nélkül maradnának a betegei. A jelenlegi helyzet néhány év múlva kritikussá alakulhat, a kényszerítő javaslat mégis

feldühítette az orvostanhallgatókat.

Visszautasítják, hogy tanulmányaikat és a leendő hivatásukat eszközként használják fel a kampányban. Hozzátették, készek arra, hogy együttműködjenek a fiatal végzősök munkakörülményeinek javítását célzó megoldások kidolgozásában, hogy itthon tarthassák őket, de nem hiszik, hogy a Robert Fico által említett lehetőség jó megoldás.

Az orvostanhallgatók tömörülése arra emlékeztetett, hogy sokan közülük a szlovákiai egészségügyben hosszú távon uralkodó állapotok ellenére sem távoztak Nyugatra. „Akik pedig távoztak, azok döntésének hátterében nem elsősorban a pénz áll, hanem a nem megfelelő munkakörülmények” – áll a megfogalmazott állásfoglalásukban.

A Szlovák Orvosi Kamara elnöke, Marián Kollár szerint a javaslat csak a parlamenti választások előtti üres politikai gesztus. Kijelentette, hogy

az európai szabad piac szabályaival ellentétes és valószínűleg alkotmányellenes is a javaslat.

Szerinte ugyanis semmi esetben nem fogja az orvosokat maradásra bírni, ahogy a betegellátás színvonalát sem emeli egy ilyen lépés.

A Szlovák Orvosi Kamara február első felében ismerteti azokat az óvintézkedéseket, amelyeket bevezetne az orvos és nővérhiány mérséklésére. A kamara véleménye szerint az igazi ok, amiért a fiatal orvosok külföldön helyezkednek el, hogy otthon nem kapnak lehetőséget, mert a szlovákiai kórházak takarékoskodnak az alkalmazottakon, a jelenlegi finanszírozás keretei miatt.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×