Útilaput kötöttek a finn kormányfő talpára a finn postások. A Finnországban ritkaságnak számító két hetes tiltakozásba a postásokkal szolidáris nemzeti légitársaság, a FinnAir dolgozói, köztük a pilóták is bekapcsolódtak.
Mire sikerült elsimítani a vitát, már akkora volt a politikai kár, hogy a kormányfő a távozást választotta.
Rinne vesztét az okozta, hogy félrevezette a parlamentet arról, hogy részt vett-e a bértárgyalásokon. A finn gyakorlat az, hogy az alkudozásba nem szólnak bele a politikusok. Érdekes módon a távozó kormányfő továbbra is pártja első embere akar maradni.
Rinnét tavaszi megválasztása előtt már „gyakran bakizó, egyenesbeszédű, kemény szakszervezeti gengszternek” titulálták egykori tárgyalópartnerei.
Megválasztásakor azt volt a célja, hogy adóreformot vezessen be és megnövelje a közkiadásokat. Emellett törölni akarta azt a politikát, amely szerint a munkanélkülieknek bizonyítaniuk kell, hogy aktívan keresnek állást, a férfiakkal megegyező fizetést akart a nőknek, és igazságosabban akarta elosztani a szülői szabadságot az apák és anyák között.
Voltak azonban olyan beszólásai, amikre a társadalom egy része felvonta a szemöldökét.
Például közölte a finn nőkkel, hogy több gyereket kell szülniük, a konyhában pedig azt vallotta, hogy kétszer annyi sajt és bacon legyen a spagettiszószban, mint ami a megszokott – és ezt úgy mondta, hogy közben koszorúér-betegségben szenved.
A most távozott szociáldemokrata miniszterelnök egy ötpárti koalíció élén állt és a számára fontos Centrum Párt volt az, amely megadta a kegyelemdöfést azzal, hogy megvonta tőle a bizalmat. Mivel ezt hivatalos bizalmatlansági indítvány nélkül érte el, választások nem, de vezetőcsere lesz Finnországban.
A Centrum azért sem akar drámai változást, mert most hatalmon van, a felmérések szerint viszont rosszabbul szerepelne a voksoláson, mint a nacionalista Finnek Pártja, amely áprilisban a második helyen végzett a most leköszönt Rinne szociáldemokratái mögött.
A kormánykoalíció pártjai tehát nem akarnak nagy változást, de az ellenzéki Nemzeti Koalíció Pártja azt követeli, hogy minden ellenzéki erő is kapjon helyet a hatalomban.
A bevándorlás-ellenes Finnek Pártja közben immár a legnépszerűbb politikai párt az országban.
Ebben a helyzetben a szociáldemokraták látványos húzással akarják stabilizálni hatalmukat, ami azt jelenti, hogy nagyon fiatal miniszterelnökjelölteket dobtak be a köztudatba.
A legesélyesebb, Sanna Marin, a 34 éves közlekedési és távközlési miniszter. Ő csak 2015 óta képviselő és ő lenne a finn történelem legfiatalabb kormányfője.
A másik Antti Lindtman, a szociáldemokrata frakció 37 éves elnöke, aki 2011-ben jutott be a törvényhozásba.
A kormányfő váltásra akkor kerül sor, amikor még egy hónapja maradt Finnországnak az Európai Unió soros elnökségi tisztéből. Az ügyvezető kormány azt ígéri, hogy ezt a feladatot a parlament támogatásával gond nélkül el tudja látni.