eur:
411.68
usd:
395.29
bux:
79551.8
2024. november 23. szombat Kelemen, Klementina
Hejho, 2015. június 30.Megkezdik a Szibéria Ereje orosz-kínai gázvezeték kínai szakaszának építését az északkelet-kínai Hejlungcsiang tartományban fekvő Hejhóban 2015. június 29-én. A szibériai orosz gázmezőket a kínai Sanghajjal összekötő, évi 38 milliárd köbméter földgáz továbbítására alkalmas, 3698 kilométer hosszú vezeték a tervek szerint 2018-ban készül el. (MTI/EPA/Szung Fulaj)
Nyitókép: MTI/EPA/Szung Fulaj

A keletre forduló Moszkva beindította a gázt Kína felé masszív vezetékén

Már szállít földgázt Kínába egy új orosz gázvezeték. Kommentátorok szerint ez annak a jele, hogy a Nyugattal elmérgesedett viszony miatt Moszkva Ázsia felé fordul.

Megindultak az orosz gázszállítások Kínába a Szibéria ereje névre keresztelt vezetéken. A hétfői üzembe helyezést történelminek is nevezik, mivel ez az eddigi legnagyobb orosz földgáz-projekt.

Kommentátorok szerint emellett a szállítások megindulása Moszkva Ázsia felé fordulásának példája. Az 55 milliárd dolláros szerződést szokás „az évszázad üzletének” is nevezni. Az alku értelmében a Gazprom orosz állami olajcég fokozatosan évi 38 milliárd köbméterre futtatja fel a gázszállítást a kínai nemzeti olajcég, a CNPC felé – a 10 ezer ember által épített, 3 ezer kilométer hosszú vezetéken.

Bár annak idején a kínaiak kemény alkut kötöttek, és általuk még elfogadott árat az oroszok kénytelenek voltak lenyelni, az új vezetékkel a Gazprom jelentős mértékben növelheti az exportot, miközben Európában és Törökországban visszaesett a kereslet és a földgáz ára is – jegyzi meg a Financial Times.

A "Szibéria ereje" vezetéket nem sokkal azután kezdték el építeni, hogy az Egyesült Államok és az Európai Unió szankciókat vezetett be Moszkva ellen a Krím elcsatolása nyomán,

a tárgyalások azonban már tíz éve folytak. 2014-es árakon számolva az oroszok 400 milliárd dollár értékben szállítanak összesen 1 billió köbméter gázt, de az árképzési módszert a felek titokban tartják.

Kínának gyakorlati szempontból azért hasznos a 30 évre szóló szerződés, mert a világ második legnagyobb gazdasága, de csökken a hazai gázkitermelése, miközben nő a kereslet. 2017-hez képest tavaly közel 18%-kal több gázt fogyasztott az ország, úgy hogy 30%-kal nőtt az energiahordozó importja.

Emellett a tisztább és kisebb CO2-emissziót jelentő földgáz segít a kőszénről való átállásban, főként Kína észak-keleti vidékein.

A vezetéket a két elnök, Vlagyimir Putyin és Hszi Csinping „kapcsolta be” – érdekes módon, egymástól távol, videoközvetítésen keresztül.

„Nyihao! – köszöntötte partnerét Putyin Szocsi városából kínaiul és kedves barátjának nevezte.

„Ez egy valóban történelmi esemény, új, minőségi szintre emeli az orosz-kínai stratégiai energiaviszonyt

és közelebb hoz bennünket a közös célhoz, hogy 2024-re 200 milliárd dolláros legyen a kereskedelmi forgalmunk” – mondta az orosz elnök.

A Pekingben tartózkodó kínai elnök arról beszélt, hogy nem szimplán kereskedelemről van szó: „kapcsolataink mindenre kiterjedő partnerséggé válnak, a stratégiai együttműködés új korába lépünk. Megegyeztünk, hogy az orosz-kínai viszony fejlesztése külpolitikánk prioritása lesz” – monda Hszi. A két érintett olajcég első emberei közben a vezeték két végén várták a szállítás beindítását.

A kínaiak már a legnagyobb befektetők az északi sarkköri orosz cseppfolyós gáz projektekben, így a Yamal LNG-ben és a tervezett Arctic LNG 2-ben. Emellett további gázvezetékekről tárgyalnak a Gazprommal, ezek az évi 30 milliárd köbmétert szállító Szibéria Ereje 2 és egy kisebb, a Szahalin-szigetről induló vezeték lehetnek.

Közben az orosz kitermelők között vetélkedés indult: a Putyin elnökhöz közel álló Igor Szecsin által irányított Rosznyefty jelezte: szeretne a Szibéria Erején keresztül saját gázt szállítani Kínába, a Gazprom azonban azt mondta, nem lesz kapacitás a vezetékben a „független kitermelők számára”.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Rózsa Dávid: igazi könyvtár lesz az OSZK, mostantól lehet majd kölcsönözni is

Rózsa Dávid: igazi könyvtár lesz az OSZK, mostantól lehet majd kölcsönözni is

Fontos cél még nyitottabbá tenni a nemzeti könyvtárat, hogy az ott található adatbázis mindenki számára elérhető legyen – mondta az InfoRádióban az Országos Széchenyi Könyvtár főigazgatója. Rózsa Dávid úgy látja: bár nagyon sok minden átkerült a digitális térbe és az OSZK-nak feladata is ennek folyamatos nyomon követése, feldolgozása - a klasszikus könyvtári kölcsönzés egyáltalán nem veszített népszerűségéből.

Demkó Attila: az orosz–ukrán háború legvéresebb szakasza következik

A lehetséges tárgyalások előtt várható a háború legrosszabb szakasza – mondta az InfoRádióban a biztonságpolitikai szakértő, miután Ukrajna nyugati rakétákat lőtt ki Oroszországra, az pedig minden korábbinál keményebb válaszlépésekkel fenyegetőzik, sőt egyet már végre is hajtott Dnyipro városával szemben.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.25. hétfő, 18:00
Nagy Márton
nemzetgazdasági miniszter
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×