eur:
403.06
usd:
349.46
bux:
95317.22
2025. június 16. hétfő Jusztin
Az amerikai kormány és a DigitalGlobe által közreadott műholdképen az Aramco szaúd-arábiai olajvállalatnak a Huraiszi kormányzóságban húzódó olajmezője 2019. január 24-én. A jemeni húszi lázadók 2019. szeptember 14-én dróntámadásokat intéztek az itteni és egy másik szaúdi olajterminál ellen, emiatt pedig mintegy felére csökkent a világ legnagyobb olajexportőrének kivitele. A piros négyszögek a támadásban megsérült objektumokat jelzik.
Nyitókép: MTI/EPA/Amerikai kormány/DigitalGlobe

Hamarabb állhatnak helyre a szaúdi olajkapacitások

Hamarabb térhet vissza a normális szintre a szaúdi olajkitermelés, mint korábban hitték. A hétvégén világszerte sokkot okozott a szaúdi finomítók elleni dróntámadás, amelynek megugrottak az olaj és üzemanyagárak.

Két szaúdi forrás is azt mondta a Reuters hírügynökségnek, hogy jóval hamarabb helyreállhat a szaúdi olajszállítás a példanélküli dróntámadások után, mint ahogy elemzők számítottak rá.

A hír nyomán máris 3,3 százalékkal esett a Nyugat Texasi (WTI) kőolaj ára – az incidensek után először 20%-kal ugrottak meg a globális olajárak.

A források azt mondták, hogy Szaúd-Arábia már közel áll ahhoz, hogy a korábbi kitermelés 70%-ára, napi 5,7 millió hordóra futtassa fel kitermelését. A források bizakodóan közölték azt is, hogy „köszönhetően a tárolókapacitásoknak, a válság minimális hatással járt a szaúdi olajexportra”.

Szerdai hírek szerint a Saudi Aramco állami energiacégnek a kapacitás 41%-át sikerült helyreállítania.

Ugyan a helyreállítási munkák hírére stabilizálódni látszik a kőolaj világpiaci ára, az még mindig átlagban 8%-kal magasabb, mint a támadások előtt.

A nagy kérdés most az, hogy mi lesz a szaúdi és amerikai válasz a támadásokra, amelyeket Washington az irániak számlájára írt, míg az európaiak vonakodtak a nyomásgyakorlástól.

A támadásokban megrongált Abkaik finomító-komplexum jelenleg napi kétmillió hordó olajat dolgoz fel és a korábbi, napi közel 5 milliós szintet szeptember végére állíthatják helyre – mondta Amin Nasszer, a Saudi Aramco vezérigazgatója.

Források szerint a cég közben tengeri olajmezőkön pörgeti fel a kitermelést a kiesett felhozatal pótlására. Ennek nyomán azonban

a szaúdiak arra kérik ügyfeleiket, hogy más minőségű olajat vegyenek át.

Energiaipari elemző cégek szerint a sivatagi királyságnak 26 napra elegendő felhalmozott olajkészlete van.

Az Egyesült Államok közben azt állítja, hogy azonosította, honnan indították el a támadásokat végrehajtó drónokat és helyszín Irán déli, vagyis a Perzsa-öböl északi része.

Az amerikaiak szerint a szaúdi légvédelem azért nem lőtte le a pilóta nélküli harci eszközöket, mert Jemen felől számított támadásra. A jemeni húszi milícia – amelyet Irán szövetségesének tartanak – ugyanakkor azt állítja, hogy ők indították a drónokat, amelyek csapást mértek a világ legnagyobb olajfinomítójára és a Hurais-olajmezőre.

Irán tagadta, hogy köze lett volna a támadáshoz, de Haszán Ruháni elnök azt mondta, hogy az „a jemeni nép válaszcsapása volt”.

Név nélkül nyilatkozó amerikai források azt mondták a CBS Newsnak, hogy egy amerikai nyomozócsapat a megtámadott finomítóban folytatott vizsgálatot és azonosította a támadásban használt drónokat és rakétákat.

„A roncsok elemzése nagyon precíz tárgyi bizonyítékot szolgáltat majd arra, hogy Irán volt a felelős” – állt jelentésükben. Mike Pence amerikai alelnök erre azt mondta, hogy „elemzik a bizonyítékokat”, Pompeo külügyminiszter pedig Szaúd-Arábiába utazott, hogy „egyeztessen a válaszlépésekről”.

Címlapról ajánljuk

Orbán Viktor: Izrael, Irán és az újabb brüsszeli hülyeség

"A közel-keleti háború teljesen új helyzetet teremtett, Magyarország ezért hivatalosan kezdeményezi, hogy az új helyzetre tekintettel Brüsszel vegye le a napirendről az orosz energiahordozók végleges kivezetésére vonatkozó javaslatát, és haladéktalanul készítsen hatástanulmányt a közel-keleti háború következményeiről és a veszély elhárításának összeurópai módozatairól" - írta Orbán Viktor a Facebook-oldalán.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.06.16. hétfő, 18:00
Ugrósdy Márton
a Miniszterelnöki Kabinetiroda helyettes államtitkára
Rommá bombázza Teheránt az izraeli légierő, ballisztikus rakétákat lőtt ki Irán - Híreink a Közel-Keletről vasárnap

Rommá bombázza Teheránt az izraeli légierő, ballisztikus rakétákat lőtt ki Irán - Híreink a Közel-Keletről vasárnap

Szombat éjszaka újabb iráni válaszcsapás érte el Izraelt: tíz ember meghalt, húsz eltűnt, kétszáz megsérült. Izraeli támadások során találatot kapott az iráni védelmi minisztérium épülete (vélhetően válaszként Teherán hasonló tegnapi akciójára) illetve egy olajdepó. Mindkét fél elhúzódó háborúra készül. A szakértők attól tartanak, hogy Irán elzárhatja a fosszilis tüzelőanyagok szállításában kulcsfontosságú Hormuzi szorost. A nap folyamán az izraeli légierő súlyos támadásokat mért Teheránra, Irán pedig ballisztikus rakétákat lőtt ki Izrael államra. Cikkünk folyamatosan frissül a közel-keleti konfliktus legfontosabb híreivel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×