eur:
411.68
usd:
395.29
bux:
79551.8
2024. november 23. szombat Kelemen, Klementina
Nyitókép: pixabay

Kikosarazták a hongkongi tőzsdét Londonban

Merész ajánlatot tett a hongkongi tőzsde a londoni börze megvásárlására: 32 milliárd angol fontot. Az ügylet azonban nem jön össze.

A XIX. században Nagy-Britannia hasította ki Kínából Hongkongot, és kormányozta egészen az 1990-es évekig. Most Hongkong venné át az irányítást Londonban, legalábbis a londoni tőzsdén. A hongkongi börze 32 milliárd fontos vételi ajánlattal lepte meg a brit intézményt, ami a londoni City egyik legfontosabb cége.

Az LSE néven is emlegetett londoni tőzsde vezetése közölte, hogy ők a saját projektjükre akarnak összpontosítani, ami a Refinitiv nevű adatkezelő és kereskedőház megvétele lenne.

Az LSE igazgatósága így a HKEX vezetésének küldött határozott hangvételű levélben közölte, hogy

egyhangú döntéssel visszautasította az ajánlatot.

Az indoklás szerint az LSE igazgatótanácsa nem látja, hogy milyen stratégiai előnyöket kínál a HKEX, miközben a HKEX és a hongkongi kormányzat közötti kapcsolatrendszer is "bonyolítja a helyzetet".

"Egyszerűen nem hiteles" a HKEX azon álláspontja, hogy a tranzakció végrehajtása gyors és garantált lenne - áll a levélben.

A londoni tőzsde igazgatótanácsa közölte: az engedélyezési eljárás kimerítő lenne, és a tranzakció jóváhagyásában kulcsszerepet betöltő szervek támogatása erősen bizonytalan.

Az LSE vezetése az elutasító döntés okai között említi azt is, hogy a hongkongi tőzsdevállalat az ár háromnegyedét HKEX-részvényekkel fizetné, és a londoni értéktőzsde igazgatóságának megítélése szerint ez a tény az ajánlat értékét önmagában bizonytalanná teszi.

A hongkongi piac egyébként forgalma alapján a világ negyedik legnagyobb tőzsdéje

és a vállalat 86 milliárd fontra értékelte a londoni intézmény papírjainak összértékét. Ajánlatában azt írta, hogy szeretné kombinálni Ázsia és Európa legfontosabb pénzpiacait.

A vételi szándék Hongkong és London számára is kényes időpontban hangzott el. A Kínához tartozó, de nagy fokú autonómiával rendelkező városállamban hónapok óta nem szűnnek a Peking és a helyi kormányzat elleni tüntetések, miközben Nagy-Britannia a brexitre készül.

Emellett változik a tőzsdék üzleti modellje – ezek a cégek kezdenek átállni a részvények adásvételéről a pénzügyi tranzakciók alapjául szolgáló piaci adatok továbbítására és eladására.

Ebbe a trendbe illeszkedik a londoni tőzsde által kiszemelt Refinitiv megvétele, amit még jóvá kell hagynia a részvényeseknek. Ha megvalósul az ügylet, akkor a londoni tőzsde már magasabb szinten játszhat és akár az Interkontinentális Tőzsde és a CME Csoport kihívója is lehet – jegyzi meg a Financial Times.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Újabb magyar orvosi szenzáció: rákgyógyszert fejlesztenek a melanoma ellen

Újabb magyar orvosi szenzáció: rákgyógyszert fejlesztenek a melanoma ellen

Sikerült kidolgozni egy olyan célzott terápiát a melanoma kezelésére, amely jelentős hatékonyságot mutat – mondta az InfoRádióban az Országos Onkológiai Intézet tudományos igazgatója. Nagy Péter ugyanakkor figyelmeztetett: akár tíz évet is igénybe vehet az új gyógyszer kifejlesztése, és jelenleg még nagyon hamar elveszíti a hatékonyságát az eljárás.

Demkó Attila: az orosz–ukrán háború legvéresebb szakasza következik

A lehetséges tárgyalások előtt várható a háború legrosszabb szakasza – mondta az InfoRádióban a biztonságpolitikai szakértő, miután Ukrajna nyugati rakétákat lőtt ki Oroszországra, az pedig minden korábbinál keményebb válaszlépésekkel fenyegetőzik, sőt egyet már végre is hajtott Dnyipro városával szemben.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.25. hétfő, 18:00
Nagy Márton
nemzetgazdasági miniszter
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×