Sztálin és vendége, Churchill 1944 októberében késő éjjelig együtt iszogattak a Kremlben és főként Lengyelország sorsáról tárgyaltak, amely derekasan ellenállt a náciknak. Végül Görögország, Jugoszlávia, Magyarország és Bulgária jövője került közöttük megvitatásra. Amerika Roosevelt elnök betegsége miatt nem képviseltette magát.
Churchill papírlapon, ceruzával sorolta fel a javaslatait és Sztálin egy kék plajbásszal pipálta ki ezeket, hozzájárulását jelezve. Most a londoni kiállítás minden látogatója megtekintheti, hogyan szabta meg sorsunkat a győztes hatalmak két vezetője.
Görögországban 90%-os befolyást nyert a Nyugat, Bulgáriát majdnem teljesen átengedték a Szovjetuniónak, míg Magyarországra vonatkozóan 50-50% volt Churchill javaslata.
A brit miniszterelnök javasolta, hogy ezt a titkos paktumot ne hozzák nyilvánosságra, égessék el a papírlapot. Sztálin úgy látta jónak, hogy a cédulát őrízzék meg.
Sajnos, Churchill Magyarországgal kapcsolatos fifty-fifty indítványán később változtattak, 80%-os befolyást engedélyezve Moszkvának, s Sztálin hű szolgája, Rákosi gondoskodott a választások elcsalásáról, az ország szovjet behódolásáról. Az amerikaiak által a lerongyolódott Kelet- és Közép-Európának felajánlott Marshall-segélyt se fogadhatta el a budapesti kommunista kormányzat. Hamarosan elkezdődött a hidegháború.
A Kremlben töltött bizarr éjszakáról és a papírlapról Churchill tett először említést az 1953-ban megjelent memoárjai utolsó kötetében.
Most először lehet megnézni az irományt a londoni Botanikuskert mellett magasló Nemzeti Levéltár kiállításán, ahol a hidegháború történetének más érdekes dokumentumai is láthatók,
például a brit tikosszolgálat jelentései annak a Klaus Fuchs német fizikusnak a tevékenységéről, aki átjátszotta a Nyugat atomtitkait Moszkvának, és leleplezése után ezért súlyos börtönbüntetésben részesült.