eur:
408.88
usd:
375.26
bux:
74214.3
2024. november 5. kedd Imre
Isztambul, 2018. október 13.Szaúdi zászló leng a szögesdrótkerítés mögött Szaúd-Arábia törökországi konzulátusának tetején Isztambulban 2018. október 13-án. Dzsamál Hasogdzsi szaúdi ellenzéki újságírónak október 2-án nyoma veszett, miután felkereste hazája isztambuli főkonzulátusát, mert szüksége volt szaúdi dokumentumokra, hogy házasságot köthessen. (MTI/AP/Pétrosz Jannakurisz)
Nyitókép: MTI/AP/Pétrosz Jannakurisz

ENSZ-vizsgálat a brutális Hasogdzsí-gyilkosság ügyében

Az ENSZ egyik szakértője vezeti majd a Dzsamál Hasogdzsí, meggyilkolt szaúdi kommentátor ügyében induló nemzetközi vizsgálatot. Az illetékes a jövő héten indul Törökországba.

Agnes Callamard, az ENSZ törvénytelen és önkényes kivégzéseket kivizsgáló különleges küldötte vezeti azt a nemzetközi vizsgálatot, amely a tavaly, Törökországban meggyilkolt szaúdi ellenzéki újságíró, Dzsamál Hasogdzsí ügyében indul. A hírt maga a szakértő közölte, aki elmondta, hogy a jövő héten Törökországba utazik.

Hasogdzsí bin Szalman szaúdi koronaherceg egyik legnagyobb bírálója volt. A szaúdi újságíró az Egyesült Államokban élt, és a The Washington Post című lapba írt. Tavaly október másodikán azonban egy családi vízum ügyben besétált országa isztambuli nagykövetségére, ahonnan már nem lépett ki élve. A török biztonsági szolgálatok állítása szerint – amelyek megfigyelés alatt tartották a szaúdi konzulátust – szaúdi ügynökök brutális módon meggyilkolták, majd kicsempészték a holttestét.

Az eset nemzetközi felháborodást váltott ki, amelyet Törökország arra használt fel, hogy pozíciókat szerezzen regionális vetélytársával, Szaúdi-Arábiával szemben. Csütörtökön Mevlüt Cavusoglu török külügyminiszter azt mondta: eljött a nemzetközi vizsgálat ideje.

Az ENSZ illetékese ezután jelentette be, hogy a „független, nemzetközi vizsgálat” élére áll, és január 28. és február 3. között Törökországba látogat. Callamard azt mondta, hogy felméri a bűncselekmény körülményeit és „annak mértékét, hogy államok és személyek milyen szinten felelősek a gyilkosságért”. „Az eredményeket az ENSZ Emberi Jogi Tanácsa júniusi ülése előtt mutatom be” – mondta.

Egyelőre nem tudni, hogy milyen más szakértők vesznek részt a vizsgálatban és hogy az kiterjed-e Szaúd-Arábiára.

A nemzetközi közvélemény egy része a sivatagi királyság de facto vezetőjét, magát bin Szalman koronaherceget vádolja az ügyben. A szaúdiak sokáig tagadták, hogy közük lett volna hozzá, de később 21 embert őrizetbe vettek és 11-et bíróság elé állítanak. A szaúdi főügyész közölte: öt esetben halálbüntetést kért. A hivatalos magyarázat szerint a férfiak a saját szakállukra dolgozó kormányügynökök voltak.

Agnes Callamard francia tudományos kutató, a New York-i Columbia Egyetem Véleményszabadság Tanszékének igazgatója, az ENSZ Emberi Jogi Tanácsának raportőre. Megbízása alapján a világszerte végrehajtott kivégzéseket vizsgálhatja ki.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Elemzők az Arénában: a budapesti csúcson újra kell fogalmaznia a stratégiáját a vezető nélküli Európának

Elemzők az Arénában: a budapesti csúcson újra kell fogalmaznia a stratégiáját a vezető nélküli Európának

Az amerikai elnökválasztás végeredménye már az e heti budapesti EU-csúcson is éreztetheti a hatását, és meghatározza a magyar soros elnökség sikerét is – hangzott el az InfoRádió Aréna című műsorában, amelynek Böcskei Balázs politológus, az Idea Intézet stratégiai igazgatója és Mráz Ágoston Sámuel, a Nézőpont Intézet igazgatója volt a vendége.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.05. kedd, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
Amerikai elnökválasztás 2024: ma eldől Trump és Harris küzdelme, befutott az első eredmény

Amerikai elnökválasztás 2024: ma eldől Trump és Harris küzdelme, befutott az első eredmény

A mai nappal pont kerül a számtalan váratlan fordulatot hozó 2024-es amerikai választási kampány végére, és eldől, hogy az Egyesült Államok következő elnökét Donald Trumpnak vagy Kamala Harrisnek fogják hívni. A republikánus és a demokrata jelölt megválasztása is történelminek minősülne: Trump az első bíróság által elítélt bűnözőként, és a legöregebb elnökként kezdhetné második ciklusát, előtte pedig csak egyszer volt arra példa, hogy egy politikust nem egybefüggő nyolc évre küldtek vissza a Fehér Házba. Mindeközben a hivatalban lévő Joe Bident lecserélő Kamala Harris alelnök győzelmével az első nőt iktatnák be pár hónap múlva a "szabad világ vezetőjévé". A küzdelem egyébként rendkívül szorosnak ígérkezik: a billegő államokban és az országos pollokban is fej-fej mellett vannak a jelöltek, az első, Dixville Notchból érkező eredmény pedig döntetlen is lett. Ideális esetben holnap reggelre lehet már látni, ki lesz a következő elnök, de nem teljesen kizárható, hogy ismét kell néhány napot várnunk. A legfrissebb fejleményekről és választási eredményekről szóló percről-percre tudósításunkat alább követhetik.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×