eur:
411.31
usd:
392.2
bux:
0
2024. november 25. hétfő Katalin
Theresa May brit miniszterelnök a londoni kormányfői rezidencián, a Downing Street 10-ben tartott sajtóértekezletének végén, 2018 november 15-én. Kormánya az előző nap jóváhagyta a brit EU-tagság megszűnésének (brexit) feltételrendszeréről szóló megállapodás-tervezetet, ám ez elleni tiltakozásul két miniszter és több államtitkár lemondott.
Nyitókép: MTI/AP/Matt Dunham

Brexit: újratárgyalás helyett további biztosítékokat ajánl Brüsszel

Az Európai Unió vezetői nem hajlandók újratárgyalni a Nagy-Britannia uniós kilépéséről szóló alkut, de támogatást akarnak nyújtani Theresa May kormányfőnek, hogy meggyőzze a brit parlamentet: fogadja el a kilépési egyezményt.

Brüsszel ismét azt üzente Londonnak: a jelenlegi megállapodás az egyetlen és a lehető legjobb alku Nagy-Britannia uniós tagságának megszüntetéséről.

Azaz: az EU nem tárgyalja újra a brexit-egyezményt, annak ellenére, hogy Theresa May brit kormányfő ezt szeretné.

May hétfőn – egy nappal a Brüsszellel kötött brexit-alkuról szóló parlamenti voks előtt – elhalasztotta a szavazást, azzal az indokkal, hogy az egyezményt leszavaznák a brit alsóházban, és hogy több időre van szüksége a szkeptikus képviselők meggyőzésére.

Az időnyerő taktika részeként azt mondta: Brüsszellel tárgyalva finomítaná az ír-északír határ ellenőrzéséről szóló kitételt, amely lehetővé teszi, hogy a tartományra más vámszabályok vonatkozzanak a jövőben, mint Nagy-Britannia más részeire.

Donald Tusk, az Európai Tanács elnöke viszont feketén-fehéren közölte, hogy Brüsszel nem hajlandó újratárgyalni a brexit-alkut, és benne az ír határt érintő szabályozást.

Ehelyett

segítséget ígért a szkeptikus brit parlament meggyőzésére,

és a brit belpolitikai vitákra utalva arról is beszélt, hogy folytatják a felkészülést arra az esetre, ha a britek elfogadott egyezmény hiányában, kaotikus körülmények között lépnének ki az EU-ból.

A Tusk által csütörtökre összehívott európai uniós csúcs előtt újabb diplomáciai erőfeszítéseket tesznek a brexit-egyezmény megmentésére. A tárgyalók „kiegészítő nyilatkozatot” ajánlhatnak a briteknek, amelyben „további biztosítékokat” adhatnak nekik az ír határellenőrzésről szóló és a szigetországban népszerűtlen rendelkezéssel kapcsolatban.

Miközben May kedden újabb európai körútra indul, vezető EU-illetékesek azt mondták: a további biztosítékok nem írhatják felül az ír határ szabad átjárhatóságáról szóló garancia lényegét. Ez arról szól, hogy az Egyesült Királyság vámunióban marad az Európai Unióval „azzal a feltétellel és addig”, amíg nem fogadnak el egy további egyezményt a felek jövőbeli kapcsolatairól.

Másképp leírva, az angol nyelvezetben backstop néven emlegetett garancia lényege, hogy csak akkor lép ideiglenesen érvényre, ha a britek és az EU a jövő évi kilépés után nem tudnak megegyezni a jövőbeli „állandó kapcsolatokról”.

Brexit-párti brit politikusok viszont attól tartanak, hogy ez egy csapda,

amely az EU-hoz kötné és ezzel megfosztaná az önálló kereskedelmi politika lehetőségétől Nagy-Britanniát.

Azt, hogy nem lesz újratárgyalás, Sebastian Kurz osztrák kancellár is hangoztatta: „jó és kiegyensúlyozott alkut kötöttünk. Mindenkinek az az érdeke, hogy elkerüljük Nagy-Britannia szabályozatlan kilépését” – mondta. Simon Coveney ír miniszterelnök-helyettes is azt emelte ki, hogy „az alku nem változik”, Guy Verhofstadt, az Európai Parlament brexit-koordinátora pedig fáradtan közölte:

„véssék az eszükbe, hogy soha nem hagyjuk cserben az íreket.

Ez a késlekedés csak további kényelmetlenséget okoz a cégeknek és az embereknek. Ideje, hogy eldöntsék, mit akarnak!” - üzente a brit politikai vezetésnek.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk

Maratoni, hatnapos ülésre készül az Országgyűlés

A képviselők megkezdik a jövő évi költségvetés vitáját, de több más fontos előterjesztés - például az alaptörvény újabb módosítása - is napirendre kerül. Csökkenhet Gyurcsány Ferenc parlamenti járandósága is.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.25. hétfő, 18:00
Nagy Márton
nemzetgazdasági miniszter
Menesztettek egy vezető orosz tábornokot, nagy kéréssel fordult Zelenszkij a Nyugathoz – Háborús híreink hétfőn

Menesztettek egy vezető orosz tábornokot, nagy kéréssel fordult Zelenszkij a Nyugathoz – Háborús híreink hétfőn

Az orosz hadsereg vezetésében jelentős változások történtek az ukrajnai fronton: a hírek szerint egy magas rangú tábornokot eltávolítottak pozíciójából, miután félrevezető jelentéseket adott a harcok alakulásáról. Az orosz média és háborús bloggerek beszámolói szerint Gennagyij Anascsin vezérezredest, a déli csoportosulás parancsnokát váltották le tisztségéből. Volodimir Zelenszkij ukrán elnök vasárnap esti videóüzenetében hatékonyabb légvédelmi rendszereket kért szövetségeseitől. Megjegyezte, már elemzik az Ukrajnára néhány napja kilőtt Oresnyik orosz rakétát. Cikkünk folyamatosan frissül az ukrajnai háború legújabb eseményeivel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×