eur:
410.96
usd:
392.3
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília
Nyitókép: pixabay

Futballmezt cserélnek cukorra vagy rizsre

Visszatért a barter Argentínába, ahol 40 százalékos az infláció, a lakosság egyharmada szegénysorban él és meghaladja a kilenc százalékot a munkanélküliség.

Az IMF történetének legnagyobb mentőcsomagját – 57 milliárd dollárt – 3 év alatt folyósítják a megszorult Argentínának, amelynek először 50 milliárdot szavaztak meg. Ennek azonban nagy ára van. Az egyik legkeményebb feltétel, hogy jövőre nem lehet költségvetési hiánya az országnak, azaz a deficitnek nullán kell állnia. Így abba az országba, amely az előző század elején még Latin-Amerika egyik gazdasági motorja és világszinten is tényező volt, 17 év után visszatért a barterkereskedelem. Az újabb adósságválság és az infláció miatt a lakosok ruhát cserélnek például élelmiszerre.

Az argentinok csak El Corralitonak, kis pajtának hívják a cserekereskedelmet. 17 éve például a fogorvosok étolajért cserébe gyógyítottak, és manapság megint kezdenek feltűnni a corralitók Buenos Aires környékén.

Az emberek ruhát, például futballmezeket cserélnek cukorra vagy rizsre.

A mai barterpiacok jobban szervezettek – részben a közösségi médiának köszönhetően. Moreno városban például négy piac is működik, ahol 5000 és 20 000 közötti vásárló és eladó fordul meg. Az emberek először kiposztolják, hogy mit keresnek és mit tudnak felajánlani cserébe, majd a piacon ejtik meg az ügyletet.

Miközben az emberek arról beszélnek, hogy az ellentmondásosan megítélt Cristina Fernandez elnök kormányzása alatt jobban éltek, kommentátorok szerint a 30 százalékos infláció tovább tüzeli a munkások sztrájkjait. Közgazdászok ugyanakkor ördögi kört emlegetnek:

minél magasabb béreket követelnek a dolgozók a drágulás miatt, annál jobban nőnek a kormány kiadásai és annál nehezebb rendezni az adósságot.

A hatalom így a rendőrség kemény fellépésével próbálja visszafogni a tiltakozást, ami ugyanakkor megint csak rossz vért szül.

Argentína története során nyolcszor jelentett államcsődöt vagy kényszerítette külföldi hitelezőit arra, hogy a befektetett pénznél jóval kisebb összeget fogadjanak el cserébe azért, hogy az ország egyáltalán hajlandó a törlesztésre. 2001-ben olyan megállapodást kötött, hogy 100 milliárd dolláros adóssága 30 százalékát fizeti vissza – bár a hitelezők hét százaléka később kiharcolta, hogy visszakapja az általuk befektetett teljes összeget.

Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×