eur:
411.23
usd:
392.6
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília
Salzburg, 2018. szeptember 20.Andrej Babis cseh miniszterelnök nyilatkozik a sajtónak az Európai Unió salzburgi nem hivatalos csúcstalálkozójának második napi ülése előtt 2018. szeptember 20-án. (MTI/EPA/Christian Bruna)
Nyitókép: MTI/EPA/Christian Bruna

Andrej Babis csalódott a salzburgi tárgyalások első napja után

Andrej Babis nem teljesen elégedett a nem hivatalos EU-csúcson elhangzottakkal. A cseh kormányfő úgy véli, számos európai vezető továbbra is ragaszkodik a bejövő migránsok szétosztásának stratégiájához. A Cseh Köztársaság azonban támogatja az afrikai országok vezetőivel való csúcstalálkozó megszervezésének és pénzügyi támogatásának ötletét.

„Az illegális bevándorlók érkezéséről és a migránsokat szállító hajók átirányításáról tárgyaltunk, amely újabb meghívóval ér fel az embercsempészek számára, ezért csalódott vagyok” – így foglalta össze a Salzburgban folyó egyeztetések első napját a cseh miniszterelnök. Andrej Babis úgy véli, Görögországnak, Olaszországnak, Spanyolországnak és Máltának olyan, világos stratégia mellett kell haladnia, amely a migráció megállításáról szól.

A kormányfő ugyanakkor üdvösnek tartja az észak-afrikai országok vezetőivel tartott találkozó gondolatát. Hangsúlyozta, hogy ezeknek az államoknak a támogatása vezethet eredményre. Külön figyelmet fordított Egyiptomra, amely szerinte nagyon jó munkát végez az illegális migráció visszaszorításában, és rászolgál a dicséretre.

Fegyverkezési költségek

Babis tetszését az uniós költségvetés tervezete sem nyerte el. A fegyverkezésre szánt kiadások növelését feleslegesnek tartja, mivel – mint mondta – az egyes államok egyébként is hozzájárulnak a NATO büdzséjéhez. Úgy véli, ezt a pénzt az észak-afrikai országokkal való megegyezésre kellene fordítani.

Létszám- és együttműködési kérdések a Frontexnél

A Frontex működésével kapcsolatban szintén kritikusan fogalmazott. Az Európai Határ- és Partvédelmi Ügynökség munkáját ugyan nem vonta kétségbe, de szeretné, ha világossá válna, mi lesz az új alkalmazottak feladata és hol lesznek bevethetők. „Miből gondolják, hogy tízezer emberre van szükség? Milyen felmérés eredménye alapján? Ha jól tudom, most háromezer embere van a Frontexnek. Hová menjenek az új alkalmazottak?” – tette fel a kérdéseket a cseh miniszterelnök.

Az ügynökség emberállományának felduzzasztására Peter Pellegrini szlovák kormányfő is rábólintott. Hangsúlyozta azonban, hogy a Frontex emberei nem helyettesíthetik az egyes tagállamok határvédelmi egységeit, csupán kiegészíthetik azok munkáját.

Pellegrini korábban reagált Marjan Sarec szlovén kormányfő kijelentéseire is, aki a sajtóban megjelent információk szerint bírálja a V4-ek migrációs politikáját. A szlovák kormányfő szerint az újonnan megválasztott miniszterelnök elhamarkodott nyilatkozatot tett, amellyel csupán a nemzetközi porondon akart láthatóvá válni. „Minden miniszterelnök arról beszéljen, mit akar tenni a saját országában, és tartózkodjon más ország megítélésétől, mert azt nem illik“ – jegyzete meg Peter Pellegrini.

Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×