Nem először alkalmazták a politikában a módszert, hogy akkor kell elővezetni valamilyen kellemetlen intézkedést, amikor másra figyel a közvélemény. 2001. szeptember 11-én az akkori brit munkáspárti kormány egyik illetékese keltett felháborodást, amikor egy memót küldött arról, hogy „ez egy jó nap a rossz hírek eltemetésére” – merthogy szinte az egész világ a New York-i ikertornyok tragédiáját próbálta feldolgozni.
Az orosz kormányt most hasonló módszerrel vádolják, igaz, a figyelmet elterelő esemény korántsem tragikus, sőt, sok embernek okoz örömöt - a hazai rendezésű futball-vb.
Csakhogy Vlagyimir Putyin elnök kormánya ezeket a napokat használta fel arra, hogy csendben elővezesse azt a javaslatot, amely szerint a várható átlagéletkor fölé emelnék az országban a nyugdíjkorhatárt. 2028-tól a férfiak a mostani 60 helyett 65 évesen, 2034-től pedig a nők 55 helyett 63 évesen mehetnének nyugdíjba.
Dmitrij Medvegyev kormányfő tippje nem jött be, az orosz társadalmat felháborította a lépés, és egyelőre online tiltakozómozgalom indult, melyben
már 2,5 millióan fejezték ki ellenkezésüket.
Az utcai tüntetéseket egyelőre korlátozza a májusban kiadott 202-es elnöki rendelet a világbanokság idején tartott megmozdulásokról. Azaz, július 28-ig nem lehet tüntetni.
A Newsru híroldal megjegyzi: a lakosságnak annyira nem tetszik a javaslat, hogy senki sem fogja vádolni a hangulat felkorbácsolásával a nyugatbarát liberális ellenzéket, ha hangos tiltakozásba csap át az elégedetlenség.
Több online petíció is indult: a vezető orosz szakszervezet oldalán, a change.org kampányoldalon és máshol, és
a javaslatot elvetők száma már jóval kétmillió felett jár.
Kérdés, hogy a kormány foglalkozik-e a panasszal, és ha igen, csak annyit tesz-e, hogy kicsit puhítja a különösen keményként jellemzett nyugdíjreform-elképzelést.
A felháborodást csak tüzeli, hogy az orosz hadsereg és rendőrség estében nem változna a jelenlegi nyugdíjkorhatár, ami azt jelenti, hogy húsz év szolgálat után, akár negyvenéves korban nyugdíjba lehet vonulni.
Emellett az sem tetszik a polgároknak, hogy lehet, a nyugdíjra befizetett pénzükből nem látnak majd semmit, merthogy hamarabb meghalhatnak. Az orosz férfiak várható élettartama az Egészségügyi Világszervezet (WHO) és a Világbank szerint 66, a nőké pedig 77 év. Az orosz hivatalos statisztikák szerint az ország több mint 60 régiójában 65 évnél kevesebb a férfiak várható élettartama.
A Newsru azt is megjegyzi, hogy ezeket a pénzeket az állam „mindenféle háborúkra” és „geopolitikai játszmákra” költi el.
A change.org petíciós oldalon egymást érik a dühös vélemények:
„Barrikádokat emel majd a nép”,
„Engem 1991-ben, 1997-ben és 2008-ban is kifosztott az ország. Elegem van, többet már nem!”
„Ez abszurd, nemsokára visszatér a jobbágy-lét”, „inkább az elnök és a miniszterelnök menjen nyugdíjba” – szólnak a megjegyzések.
A Levada közvéleménykutató-központ szerint az oroszok 51 százaléka bízott Putyin elnökben a nyugdíjprojekt benyújtása előtt, de a bizalmi index most meredeken eshet. Már most úgy gondolja 45 százalékuk, hogy nem sikerült az elnöknek megoldani a bevételek igazságos elosztását a társadalmi rétegek között.