eur:
416.11
usd:
400.5
bux:
79973.37
2025. január 7. kedd Attila, Ramóna
Moszkva, 2018. április 8.Vlagyimir Putyin orosz elnök a moszkvai ortodox Megváltó Krisztus-székesegyházban tartott húsvéti liturgián 2018. április 8-án. Az ortodox keresztény egyházak idén április 8-án ünneplik a húsvétvasárnapot. (MTI/EPA/Szergej Ilnyickij)
Nyitókép: Szergej Ilnyickij

Putyin Achilles-sarka lehet a brutális nyugdíjreform

A futball-világbajnokság sem tudta elterelni az oroszok figyelmét arról a rendeletről, amely a várható átlagéletkor közelébe emelné a nyugdíjkorhatárt. Tiltakozások sora kezdődhet Oroszországban.

Nem először alkalmazták a politikában a módszert, hogy akkor kell elővezetni valamilyen kellemetlen intézkedést, amikor másra figyel a közvélemény. 2001. szeptember 11-én az akkori brit munkáspárti kormány egyik illetékese keltett felháborodást, amikor egy memót küldött arról, hogy „ez egy jó nap a rossz hírek eltemetésére” – merthogy szinte az egész világ a New York-i ikertornyok tragédiáját próbálta feldolgozni.

Az orosz kormányt most hasonló módszerrel vádolják, igaz, a figyelmet elterelő esemény korántsem tragikus, sőt, sok embernek okoz örömöt - a hazai rendezésű futball-vb.

Csakhogy Vlagyimir Putyin elnök kormánya ezeket a napokat használta fel arra, hogy csendben elővezesse azt a javaslatot, amely szerint a várható átlagéletkor fölé emelnék az országban a nyugdíjkorhatárt. 2028-tól a férfiak a mostani 60 helyett 65 évesen, 2034-től pedig a nők 55 helyett 63 évesen mehetnének nyugdíjba.

Dmitrij Medvegyev kormányfő tippje nem jött be, az orosz társadalmat felháborította a lépés, és egyelőre online tiltakozómozgalom indult, melyben

már 2,5 millióan fejezték ki ellenkezésüket.

Az utcai tüntetéseket egyelőre korlátozza a májusban kiadott 202-es elnöki rendelet a világbanokság idején tartott megmozdulásokról. Azaz, július 28-ig nem lehet tüntetni.

A Newsru híroldal megjegyzi: a lakosságnak annyira nem tetszik a javaslat, hogy senki sem fogja vádolni a hangulat felkorbácsolásával a nyugatbarát liberális ellenzéket, ha hangos tiltakozásba csap át az elégedetlenség.

Több online petíció is indult: a vezető orosz szakszervezet oldalán, a change.org kampányoldalon és máshol, és

a javaslatot elvetők száma már jóval kétmillió felett jár.

Kérdés, hogy a kormány foglalkozik-e a panasszal, és ha igen, csak annyit tesz-e, hogy kicsit puhítja a különösen keményként jellemzett nyugdíjreform-elképzelést.

A felháborodást csak tüzeli, hogy az orosz hadsereg és rendőrség estében nem változna a jelenlegi nyugdíjkorhatár, ami azt jelenti, hogy húsz év szolgálat után, akár negyvenéves korban nyugdíjba lehet vonulni.

Emellett az sem tetszik a polgároknak, hogy lehet, a nyugdíjra befizetett pénzükből nem látnak majd semmit, merthogy hamarabb meghalhatnak. Az orosz férfiak várható élettartama az Egészségügyi Világszervezet (WHO) és a Világbank szerint 66, a nőké pedig 77 év. Az orosz hivatalos statisztikák szerint az ország több mint 60 régiójában 65 évnél kevesebb a férfiak várható élettartama.

A Newsru azt is megjegyzi, hogy ezeket a pénzeket az állam „mindenféle háborúkra” és „geopolitikai játszmákra” költi el.

A change.org petíciós oldalon egymást érik a dühös vélemények:

„Barrikádokat emel majd a nép”,

„Engem 1991-ben, 1997-ben és 2008-ban is kifosztott az ország. Elegem van, többet már nem!”

„Ez abszurd, nemsokára visszatér a jobbágy-lét”, „inkább az elnök és a miniszterelnök menjen nyugdíjba” – szólnak a megjegyzések.

A Levada közvéleménykutató-központ szerint az oroszok 51 százaléka bízott Putyin elnökben a nyugdíjprojekt benyújtása előtt, de a bizalmi index most meredeken eshet. Már most úgy gondolja 45 százalékuk, hogy nem sikerült az elnöknek megoldani a bevételek igazságos elosztását a társadalmi rétegek között.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Gémesi György: kemény év vár az önkormányzatokra, sok település kényszerült adóemelésre

Gémesi György: kemény év vár az önkormányzatokra, sok település kényszerült adóemelésre

A forráshiány és az elvonások miatt reálértékben kevesebb pénzből kell gazdálkodniuk az önkormányzatoknak idén, mint 2024-ben – mondta az InfoRádióban a Magyar Önkormányzatok Szövetségének elnöke. A gödöllői polgármester szerint az önkormányzatoknak nem maradt más lehetősége, mint az adóemelés és bizonyos kiadások visszafogása annak érdekében, hogy biztosítani lehessen a mindennapi működést.

„El tudjuk érni, hogy Putyin rábólintson, próbálják meg meggyőzni Zelenszkijt”

A pozsonyi parlament alelnöke szerint a szlovák kormány képes lenne elérni, hogy Vlagyimir Putyin részt vegyen az orosz-ukrán háború lezárását előidéző béketárgyaláson, amennyiben azt Pozsonyban tartanák. Andrej Danko megerősítette, hogy találkozni fog az orosz parlament és kormány képviselőivel. A szlovák ellenzéket arra szólította fel, hogy ők győzzék meg ugyanerről Volodimir Zelenszkijt.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.01.07. kedd, 18:00
Aczél Petra
kommunikációs szakértő, a MOME rektorhelyettes
Trump ígéreteire rángatták a tőzsdéket

Trump ígéreteire rángatták a tőzsdéket

Vegyes mozgásokat mutattak az ázsiai tőzsdék a hétfői kereskedésben, míg Európában pozitív elmozdulásokkal indult az új hét. Az európai piacokon dél környékén begyorsult az emelkedés azt követően, hogy információk szivárogtak ki Donald Trump vámemelési terveivel kapcsolatban, később azonban elfogyott a lendület, miután Trump cáfolta a lapértesüléseket. Mindeközben az amerikai tőzsdék emelkednek a tech szektor vezetésével. A mai napon ugyan még nem érkeznek igazán piacmozgató makroadatok, azonban a hét későbbi részében több fontos amerikai munkaerőpiaci mutató is napvilágot lát majd.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×