A Visegrádi Négyek elutasítják a kvótarendszert, Szlovákia ellen mégsem indult eljárás, ugyanis Pozsony februárban több menedékkérőt is befogadott Olaszországból és Görögországból, májusban pedig újabb felajánlást tett.
Dimitrisz Avramopulosz uniós migrációügyi biztos közölte, Szlovákia a többi három visegrádi országgal ellentétben nem kap hivatalos felszólító levelet, és nem indul eljárás ellene a 120 ezer menedékkérő áthelyezését célzó mechanizmus ügyében.
„Üdvözöljük az osztrák és a szlovák példát, amely ígéret arra, hogy felelősségteljesen és kötelességtudóan cselekednek a többi tagországgal szemben”
– jegyezte meg a migrációs biztos.
Az Európai Bizottság által kiadott legfrissebb információk szerint a szlovák felajánlás újabb 60 ember áthelyezésére vonatkozik az olasz és a görög menekülttáborokból.
Az olasz és a görög hatóságok konkrét személyek áthelyezését kérik, akik közül
Pozsony a maga szabta feltételek közül választja ki azokat, akik végül az országba érkeznek.
„Szlovákia az egyik legkiszolgáltatottabb rétegből válogat, a gyermekükkel egyedül maradt anyák és gyermekeik kerülhetnek az országba a biztonsági ellenőrzést követően” – tájékoztatott Zuzana Vatráľová, a Nemzetközi Migrációs Szervezet szlovákiai szervének vezetője.
A Görögországnak való segítségnyújtás során 16 menekült már Szlovákiába érkezett: iraki és szíriai édesanyák jöttek a gyermekeikkel még a múlt évben.
A segítségnyújtás egy másik formájaként pedig a bősi menekülttáborban helyeztek el ideiglenesen menekülteket,
akik osztrák menedékkérelemre vártak. Bősön az elmúlt két évben 1228 menekült fordult meg, mára azonban kiürült a szállás, mivel Bécs nem szorul további segítségre.
Robert Fico szlovák miniszterelnök múlt heti brüsszeli látogatása alkalmával ugyanakkor megjegyezte: „Sajnálom, de továbbra is csak a kormány elvi álláspontját tudom megismételni, amely szerint alapvető problémánk van a kvótákkal” – hangsúlyozta a miniszterelnök, hozzátéve, hogy ami az anyagi, személyi és technikai támogatást illeti, Pozsony szolidáris Olaszországgal szemben, és kész a segítségnyújtásra.