Infostart.hu
eur:
392.7
usd:
338.36
bux:
121885.96
2026. március 7. szombat Tamás
Fordulat: ezt gondolják a szlovákok az Európai Unióról

Fordulat: ezt gondolják a szlovákok az Európai Unióról

Már nemcsak Robert Fico szlovák miniszterelnök mondja azt, hogy Szlovákia az Európai Unió magjához akar tartozni, hanem egy új felmérés szerint a lakosság több mint kétharmada is ezt a véleményt osztja. A megkérdezettek 69,3 százaléka megerősítette: az országnak szorosan együtt kellene működnie a legfejlettebb európai országokkal.

A szlovákok 69,3 százaléka szerint Szlovákiának az Európai Unió magjához kellene tartoznia, tehát a tömörülés legfejlettebb, A-kategóriás tagállamaival kellene szorosan együttműködnie.

A közvélemény-kutatást a Polis Slovakia ügynökség készítette június 13-a és 19-e között, amely során 1208 felnőtt véleményét mérték fel.

A válaszadóknak két kérdést tettek fel az elemzők. Ebből az első így hangzott:

„Ön szerint Szlovákiának az Európai Unió magja felé kellene venni az irányt, azaz szorosan együtt kellene működnie a legfejlettebb, A-kategóriás országokkal?”

Erre a megkérdezettek 32,4 százaléka válaszolt egyértelműen igennel, 36,9 százalékuk pedig azt mondta, inkább igen. Összesítve ez azt jelenti, hogy a polgárok 69,3 százaléka szeretné, ha az Európai Unió kétsebességessé válása esetén Szlovákia az unió magjába tartozna.

Arról, hogy egy ilyen forgatókönyv esetén Szlovákiának hol lenne a helye Európában, Robert Fico miniszterelnök már több alkalommal is kifejtette a véleményét. A kormányfő a hónap elején is történelmi esélyként emlegette a mélyebb integráció lehetőségét, és azt mondta, az országnak nem a depóban a helye, hanem fel kell szállnia az uniós expresszre. Fico kijelentette, még akkor is a maghoz tartozás lesz az elsődleges Szlovákia számára, ha ennek a V4-es együttműködés látja kárát.

Robert Fico véleményének ellentmondó álláspontot képvisel az a Richard Sulík, aki európai parlamenti képviselőként, és az ellenzék liberális vezetőjeként azt mondja, az unió első osztálya nagyon kétes dolog, és veszélyesnek tartja, hogy a miniszterelnök ismételgeti, hogy csak az jelenthet az ország számára megoldást, ha ott lesz az elit között. Sulík szerint az országnak nem kellene minden áron a mag felé igyekeznie, mert az unió legfejlettebb államai nem az A-kategóriát jelentik.

A Polis felmérése azonban azt mutatja, hogy a szlovák lakosság nem osztja a liberális pártvezető érveit. A megkérdezettek 58,3 százaléka nem ért egyet az euroszkeptikus Richard Sulíkkal, aki úgy véli, az EU magjához tartozni azt jelentené, hogy Szlovákiának el kellene fogadnia a menekültkvóta-rendszert, ami az életminőség csökkenésével járna.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Durva erőszakhullám tört ki Mexikóban a hírhedt drogbáró kiiktatása után – veszélyben a foci-vb-rendezés?

Durva erőszakhullám tört ki Mexikóban a hírhedt drogbáró kiiktatása után – veszélyben a foci-vb-rendezés?

A mexikói hadsereg amerikai információkra támaszkodva, összehangolt akcióban fogta el az ország egyik legnagyobb és legmilitarizáltabb kartelljének vezetőjét, aki belehalt sérüléseibe. Balogh Máté Gergely, a Migrációkutató Intézet vezető kutatója az InfoRádióban elmondta: középtávon az utódlási harc okozhat komoly gondokat Mexikóban, és szerinte ha a kormány nem tud garanciákat felmutatni a FIFA-nak arra, hogy biztonságos körülmények között lehet lebonyolítani a nyári vb-mérkőzéseket, illetve fogadni a szurkolókat, akkor akár még a rendezési jogot is elvehetik Guadalajarától, ahol a kartell egyik központja van.

Hazamehettek az ukránok, de a pénz maradt

Pénteken kora este elhagyta Magyarországot és visszatért Ukrajnába az a hét pénzszállító alkalmazott, akiket a Terrorelhárítási Központ (TEK) vett őrizetbe egy nagyszabású csütörtöki akció során. Bár a személyi szabadságuk korlátozása megszűnt, a lefoglalt 27 milliárd forintnyi valuta és a 9 kilogrammnyi arany sorsa továbbra is feszültségforrás a két ország között.
inforadio
ARÉNA
2026.03.09. hétfő, 18:00
Lóga Máté
a Nemzetgazdasági Minisztérium államtitkára, a Budapest Airport igazgatóságának elnöke
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×