eur:
411.68
usd:
395.29
bux:
79551.8
2024. november 23. szombat Kelemen, Klementina
Akár kétharmada is lehet a semmiből alakult francia formációnak

Akár kétharmada is lehet a semmiből alakult francia formációnak

Akár kétharmados többséget is szerezhet Emmanuel Macron francia államfő pártja a parlamenti választások most vasárnapi második fordulójában. A semmiből létrehozott, A köztársaság lendületbe nevű politikai formáció előretörése kapcsán számos elemző a francia választási rendszer korlátaira hívja fel a figyelmet, amely alacsony részvétel mellett komoly legitimációs, sőt demokratikus problémákat vet fel.

Akár kétharmada is lehet a semmiből alakult francia formációnak

Miután a parlamenti választások első fordulója után nyilvánvalóvá vált, hogy az Emmanuel Macron által alapított A köztársaság lendületben, illetve a Francois Bayrou jelenlegi igazságügyminiszter vezette, Modem nevű jobbközép párt alkotta választási koalíció nemcsak abszolút többséget szerezhet a parlamentben, de a kétharmadot is elérheti, egyre többen mutatnak rá a francia választási rendszer problematikus pontjaira.

Az egyik legvilágosabb okfejtés Jacques Sapir neves baloldali közgazdásztól származik, aki szerint az első fordulón regisztrált rendkívül alacsony, mindössze 49 százalékos részvétel

a kétfordulós többségi választási rendszer határaira hívja fel a figyelmet.

E rendszer alapján a parlamenti képviselőket egyéni választási kerületekben választják meg, éspedig úgy, hogy az első fordulóban az nyer, aki megszerzi a szavazatok abszolút többségét és a választási listákra feliratkozott választók legalább egynegyedének a voksát.

Ha első körben nincs nyertes, második fordulót tartanak, amelyen azok a jelöltek maradnak versenyben, akik a nyilvántartásba vett szavazók voksainak legalább 12,5 százalékát begyűjtötték. A második fordulót a legtöbb szavazatot megszerző nyeri, miközben a vesztesekre leadott szavazatok nem számítanak.

Jacques Sapir szerint a jelenlegi alacsony választási részvétel mellett az a helyzet állhat elő, hogy A köztársaság lendületben és a Modem koalíciója az 577 parlamenti mandátumból 410-450-et szerezhet meg, ami 71-78 százalékos többséget jelenthet.

A közgazdász arra hívja fel a figyelmet, hogy a mostani, második forduló előtti politikai felállást a voksolók 49 százalékának az egyharmada alakította ki. Ami azt jelenti, hogy a jelenlegi, potenciálisan megválasztandó kormánytöbbség az összes francia választó 16 százalékának köszönhetően juthat több mint kétharmados többséghez.

Ez a felállás Sapir szerint nemcsak legitimációs, de komoly demokratikus problémákat is fölvet. Annál is inkább, mivel a leendő legnagyobb ellenzéki erőt várhatóan a jobboldali Republikánusok és a jobbközép UDI adják majd, ám e két párt politikai célkitűzése gyakorlatilag

csaknem mindenben megegyezik Macron pártjának programjával.

Ez a brutális többség alapvetően a föderális Európai Unió és általában a globalizáció támogatóit tömöríti majd, a nemzeti szuverenitás fontosságát hangsúlyozók tábora, melyet szakértők közel 50 százalékosra tesznek, jelenleg gyakorlatilag parlamenti képviselet nélkül marad.

A politikai elemzők szerint a következő évek egyik nagy politikai kihívása éppen e második tábor képviseletének a megszervezése lesz.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Demkó Attila: az orosz–ukrán háború legvéresebb szakasza következik

Demkó Attila: az orosz–ukrán háború legvéresebb szakasza következik

A lehetséges tárgyalások előtt várható a háború legrosszabb szakasza – mondta az InfoRádióban a biztonságpolitikai szakértő, miután Ukrajna nyugati rakétákat lőtt ki Oroszországra, az pedig minden korábbinál keményebb válaszlépésekkel fenyegetőzik, sőt egyet már végre is hajtott Dnyipro városával szemben.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.25. hétfő, 18:00
Csizmazia Gábor
a Nemzeti Közszolgálati Egyetem John Lukacs Intézetének tudományos munkatársa
Szépen zárt Amerika

Szépen zárt Amerika

Felemás hangulatban telt a kereskedés ma reggel Ázsiában, ezt követően pedig emelkedéssel indult a nap Európában, a vártnál gyengébb BMI-adatok hatására azonban gyorsan lefordultak a vezető részvényindexek, délutánra azonban ismét a vevők vették át az irányítást. Az aranynak eközben 2023 októbere óta a mostani lehet a legerősebb hete, mivel a piaci szereplőket aggasztja az ukrajnai háború eszkalációjának veszélye. Érdemes eközben a bitcoinra is figyelni, az árfolyam már közelíti a 100 000 dolláros szintet.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×