eur:
410.96
usd:
392.3
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília

Rosszabb minőségű terméket küldenek Szlovákiába, mint Ausztriába?

A szlovák szakértők által vizsgált élelmiszerek több mint fele rosszabb minőségű Szlovákiában, mint Ausztriában. A szlovák földművelésügyi minisztérium 22 márka termékeit hasonlította össze, és ezek közül csupán kilenc termék összetétele volt azonos mindkét országban.

A tesztelt áruk felénél kimutatták, hogy ugyanazok a termékek Ausztriában jobb minőségűek, mint azok, amelyek Szlovákiában kaphatók – mutatott rá Gabriela Matečná földművelésügyi miniszter. Úgy véli, a multinacionális cégek két csoportba sorolják a fogyasztókat. „A teszteredmények alátámasztották aggályainkat, amelyeket már többször megfogalmaztunk az Európai Unióban. A termékek felénél találtunk olyan jelentős különbségeket, amelyek meghatározzák a minőségüket. Ezek mind multinacionális vállalatok termékei, melyek a szlovákiai piacon fellelhetőek és gyengébb minőségűek” – fejtette ki a tárcavezető. Véleménye szerint a vásárló nem számít arra, hogy az egyforma csomagolású termékek közül az egyikben több színezőanyag, édesítőszer, tartósítószer vagy kevesebb hús van.

Jozef Bíreš, a Szlovák Állami Állategészségügyi- és Élelmiszerbiztonsági Felügyelet igazgatója hozzátette, 22 terméket vásároltak Ausztria és Szlovákia területén. Elmondása szerint az ellenőrök a csomagolásokon található címkéket is értékelték. Vagyis, hogy szerepel-e rajta az adott termék összetétele, tápértéke, az allergének mennyisége, a csokoládék esetében a kakaómassza, ill. a szárazanyag tartalom, a húskészítmények esetében a hús, a tejtermékeknél pedig a zsír és a fehérje tartalom, továbbá, hogy milyen tartósító- és édesítőszert, valamint festékanyagot tartalmaznak az adott termékek.

A tesztben a legutolsó helyen az édesített üdítőitalok, a fűszerek, a sajtok és a húskészítmények végeztek. A vizsgálatok kimutatták, hogy ugyanannak a frankfurti virslinek a hústartalma Szlovákiában jóval alacsonyabb, mint Ausztriában. Ez a helyzet az őrölt fahéjjal, a mozzarellával, az egyik vizsgált teával és narancslével is – ízük és illatuk is különböző a felhasznált édesítőszerek és egyéb összetevők eltérő mennyisége miatt.

Gabriela Matečná rámutatott, több közép- és kelet-európai országban – Bulgáriában, Romániában és a balti államokban is – hasonló minőségi értékelésre bukkantak. A miniszter arra figyelmezteti a vásárlókat, hogy figyelmesen olvassák el a kiválasztott terméken feltüntetett adatokat, mielőtt valamit a kosarukba tesznek, és azt tanácsolja, részesítsék előnyben a hazai termékeket. A témával a tárca a jövőben is foglalkozni kíván, és a vizsgálat eredményeit az Európai Bizottság elé terjeszti.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×