eur:
392.88
usd:
365.95
bux:
66546.17
2024. április 26. péntek Ervin

Az erős dollár árt a világgazdaságnak

Az erős dollár árt az amerikai és a világgazdaságnak és aláássa a pénzügyi stabilitást - ez hangzott el a Reuters Globális Befektetési konferenciáján. Szakértők szerint 2017-ben a dollár-árfolyam lesz az egyik legfontosabb tényező a nemzetközi piacok számára.

14 éve nem volt ilyen erős a dollár mint most, de ez nem feltétlenül jelenti azt, hogy Donald Trump elnökválasztási győzelme után – ahogy a kampányszlogen szólt - Amerika „ismét naggyá válik”.

Trump sokkot okozott diadala után 5 százalékkal emelkedett átlagban a dollár más valutákhoz mért árfolyama. Emelkedett az államkötvények hozama is, mert a befektetők arra számítanak, hogy az új elnök megvalósítja a beígért infrastrukturális beruházásokat és adócsökkentéseket.

A dollár szárnyalása és az államkötvények hozamának megugrása azonban „még azelőtt megfojthatja a növekedést, hogy az igazán beindulna” – figyelmeztet a Reuters.

Miközben a Wall Street profitál a „Trumpflációból”, addig a feltörekvő piaci valuták és papírok értékei zuhanni kezdtek, mert a befektetők a magasabb hozamok reményében Amerikába viszik a pénzüket. Ennek nyomán ezekben a térségekben drágábbá válik a dollárban jegyzett állam és magánadósság.

Joachim Felds a Pimco befektetési cég igazgatója arra figyelmeztetett, hogy nemcsak a feltörekvő piacok szenvedhetnek kárt, de sérülhet az amerikai gazdaság is.

„A túl nagy árfolyam-emelkedés árt az amerikai gazdaság növekedésének, különösen az iparnak. Pont ebből a szektorból kerül ki Trump sok szavazója” – mondta.

Más szakértők is azt mondják, hogy az erős dollárnak nem lesznek nyertesei. Egyes központi bankok – például a malajziai és az indonéz – közvetlenül beavatkoztak a valutapiacok működésébe és megakadályozták, hogy valutáik túlzottan gyengüljenek a dollárhoz képest.

A feltörekvő gazdaságok ugyanis különösen nagy mértékben támaszkodnak a külföldi tőkére és érzékenyen érinti őket az erős dollár okozta tőkekiáramlás.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Dönerdiplomácia Törökországban: ezt sütötte ki a német elnök

Dönerdiplomácia Törökországban: ezt sütötte ki a német elnök

Tíz év óta először látogatott német államfő Törökországba, miután az elmúlt években a két ország közötti kapcsolatok meglehetősen hűvössé váltak. A látogatás sikere érdekében azonban Frank-Walter Steinmeier még a törökök nemzeti ételét, a Németországban is kedvelt kebabot is bevetette.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.04.26. péntek, 18:00
Balczó Barnabás
a Magyar Posta vezérigazgatója
Elkezdtek kamatemelésekről suttogni a lakáshiteleknél: készül a hidegzuhany?

Elkezdtek kamatemelésekről suttogni a lakáshiteleknél: készül a hidegzuhany?

Tartós kamatcsökkenésre, már-már a korábbi nagyon alacsony kamatszintek visszatérésére számított eddig a magyar lakáshitelpiac keresleti oldala, ehhez képest konszenzus alakult ki arról, hogy a mostani 6-7%-os szinten megállt a kamatcsökkenés, sőt, egyre többen vélik úgy, hogy kamatemelésekre kell sort keríteni, ma például a legnagyobb hitelközvítő is megszólalt az ügyben. Több bank vezetőjét is megkérdeztük a témáról az elmúlt napokban, válaszaik alapján egyelőre nem készülnek kamatemelésre a lakáshiteleknél, pedig lenne okuk rá. Kiemelten foglalkozunk ezzel a témával a Portfolio Hitelezés 2024 konferenciáján, érdemes regisztrálni a szakmai eseményre!

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×