eur:
411.68
usd:
395.29
bux:
79551.8
2024. november 23. szombat Kelemen, Klementina

Megnőtt az amerikai-orosz atomháború veszélye

Megnőtt az atomháború lehetősége Oroszország és az Egyesült Államok között – ezt orosz kormányilletékesek mondják arra válaszolva, hogy Amerika újfajta atomfegyvereket állíthat hadrendbe.

Az Egyesült Államok Nukleáris Biztonsági Ügynöksége nemrég engedélyezte, hogy modernizálják a B61-es nukleáris fegyvert, ami máris éles reakciókat váltott ki Moszkvában.

A program becslések szerint 1 billió dollárjába kerül majd az amerikai költségvetésnek. Az újfajta B61-est „etikusabb” fegyvernek is nevezik, mert kisebb a pusztító ereje, de az oroszok szerint épp ez az, ami lehetővé teszi a bevetését.

A hidegháború idején Európában is hadrendben voltak a NATO-nál taktikai atomfegyverek – amelyek nagyobb szovjet csapattesteket tudtak volna elpusztítani – de nem okoztak volna tartós sugárszennyezettséget a bevetés helyszínén.

Az oroszok most azt mondják: a Pentagon számára „csábítóvá válhat” az új fegyver bevetése.

Szergej Rjabkov, külügyminiszter-helyettes is arról beszélt, hogy az új, kevésbé pusztító robbanófejek „részben destabilizálják” a nukleáris egyensúlyt.

Az Egyesült Államoknak jelenleg 7000, míg Oroszországnak 7300 nukleáris robbanófeje van. Nagy-Britannia 225 robbanófejjel rendelkezik és emellett atomhatalom Franciaország, valamint India és Pakisztán is. Izrael tagadja, hogy atomfegyverei lennének, de a nemzetközi média kész tényként kezeli hogy a zsidó állam szintén rendelkezik atomfegyverrel.

Mihail Uljanov, az orosz külügyminisztérium fegyverzetellenőrzési osztályának vezetője szerint az amerikaiak által „etikusnak” nevezett új robbanófejekkel épp az a baj, hogy gyengék és kevésbé pusztítók, és megismételte az érvet, hogy megnő a kísértés a bevetésükre.

Harciasabb orosz illetékesek arra figyelmeztettek, hogy az Egyesült Államok az az ország, amelyik már bevetett háborús helyzetben atombombát. Nincs szükségünk több Harry Trumanhoz hasonló semmirekellőre – mondta egy illetékes a Hirosima és Nagaszaki bombázását elrendelő II. Világháborús elnökre utalva.

Moszkvában azt is hangsúlyozták: bármilyen határincidens a két ország között gyorsan átcsaphat atomháborúba.

Érdekes módon a NATO európai erőinek volt helyettes főparancsnoka is azt a sörtét képet írta le új könyvében, hogy 2017-ben „teljességgel elképzelhető” a felek közötti atomháború. A brit Sir Richard Shirreff szerint Oroszország elfoglalja Ukrajnát, majd a három NATO-tagállam balti államot. Shireff azt állította, hogy az atomfegyverek alkalmazása „bele van égetve az orosz katonai doktrínába” – bár Lavrov orosz külügyminiszter azt mondta: országa soha nem támadna NATO-államokra.

Közben amerikai illetékesek azt mondták: a robbanófejek modernizálásával azt remélik, hogy húsz évvel meg tudják hosszabbítani a fegyverek élettartamát.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Rózsa Dávid: igazi könyvtár lesz az OSZK, mostantól lehet majd kölcsönözni is

Rózsa Dávid: igazi könyvtár lesz az OSZK, mostantól lehet majd kölcsönözni is

Fontos cél még nyitottabbá tenni a nemzeti könyvtárat, hogy az ott található adatbázis mindenki számára elérhető legyen – mondta az InfoRádióban az Országos Széchenyi Könyvtár főigazgatója. Rózsa Dávid úgy látja: bár nagyon sok minden átkerült a digitális térbe és az OSZK-nak feladata is ennek folyamatos nyomon követése, feldolgozása - a klasszikus könyvtári kölcsönzés egyáltalán nem veszített népszerűségéből.

Demkó Attila: az orosz–ukrán háború legvéresebb szakasza következik

A lehetséges tárgyalások előtt várható a háború legrosszabb szakasza – mondta az InfoRádióban a biztonságpolitikai szakértő, miután Ukrajna nyugati rakétákat lőtt ki Oroszországra, az pedig minden korábbinál keményebb válaszlépésekkel fenyegetőzik, sőt egyet már végre is hajtott Dnyipro városával szemben.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.25. hétfő, 18:00
Nagy Márton
nemzetgazdasági miniszter
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×