eur:
410.63
usd:
394.98
bux:
0
2024. december 26. csütörtök István
Reped a NATO egysége?

Reped a NATO egysége?

A vélt orosz fenyegetéssel szembeni egységét próbálta demonstrálni a NATO a hétvégi, varsói csúcson. Egyes elemzők szerint azonban a közös nyilatkozat valójában megpróbálja elterelni a figyelmet arról, hogy nem egységes Moszkva megítélése a szövetségen belül.

„Egységben az erő” – ez a volt a fő üzenete az Észak-Atlanti Szövetség varsói csúcstalálkozójának.

A NATO-vezetők szerint egyre több fenyegetéssel kell szembenézniük: terrorizmussal, hackertámadásokkal, a közel-keleti konfliktusokkal és Oroszország ambícióival. Az pedig, hogy Nagy-Britannia – a Szövetség legaktívabb európai tagja és egy összekötő kapocs az Egyesült Államok felé – a Brexitre szavazott, még inkább növeli a bizonytalanságot.

Barack Obama amerikai elnök ugyanakkor azt mondta: a britek kilépése az EU-ból nem fogja romba dönteni az európai integráció építményét vagy a transzatlanti kapcsolatot.

Privát beszélgetések során ugyanakkor egyre több biztonsági elemző aggódik amiatt, hogy a Brexit destabilizálja az európai védelmi rendszert. „Határozottan megváltozott a hangulat, az emberek aggódnak, hogyan lehet egyben tartani a dolgokat” – idézte a Financial Times Jonathan Eyal-t a RUSI kutatóintézet nemzetközi igazgatóját.

A britek igyekeztek meggyőzni szövetségeseiket, hogy védelmi kérdésekben az együttműködés hívei – feltéve, ha az nem az EU, hanem a NATO zászlaja alatt történik. Ezt bizonyítandó, egy állandó hadtestet felállítva, 500 katonát vezényeltek Észtországba.

A NATO és az EU közben együttműködési egyezményt kötött közös hadgyakorlatokról és a hírszerzési anyagok megosztásáról.

Az FT megjegyzi azonban azt is, hogy korántsem egységes a fő fenyegetésnek tartott Oroszország megítélése: Alekszisz Ciprasz görög miniszterelnök például nyíltan együttműködést szorgalmazott Moszkvával, egészen addig, amíg Barack Obama le nem állította.

Egyre több ugyanakkor a megosztottságra utaló jel a Moszkvához való hozzáállás kérdésében – írta a gazdasági lap.

Steinmeier német külügyminiszter például a csúcs előtt Oroszországgal szembeni kardcsörtetésnek nevezte a NATO lengyelországi gyakorlatait. Francois Hollande francia elnök pedig azt mondta: Moszkvát ne ellenségként, hanem partnerként kezeljék.

NATO illetékesek válasza az volt, hogy a megjegyzések hazai politikai célokat szolgálnak és nem kell azokat túl komolyan venni. „Zárt ajtók mögött Hollande teljesen más ember” – mondta egy NATO-illetékes.

Az egyik kelet-európai tagállam védelmi minisztere azonban azt mondta: szerintük Franciaország megpróbálja tompítani a Moszkvával szembeni keményebb fellépést. „A németekkel szemben a franciák nem érdekeltek a szoros transzatlanti partnerségben” – jegyezte meg.

Érdekes módon, bár Ukrajnát hivatalosan támogatásáról biztosította a szövetség, felvételére továbbra sincs menetrend, miközben a nyugat próbál kibékülni Oroszországgal.

Kijevre még nyomást is fejtenek ki, hogy rendezzen választásokat a kelet-ukrajnai régióban és adjon különleges státuszt a területnek.

Címlapról ajánljuk
Hatalmas kockázatot vállal az Örkény Színház

Hatalmas kockázatot vállal az Örkény Színház

A nyúl füle című előadást a közelmúltban mutatta be az Örkény Színház. A zenés darabot Fábián Péter írta és rendezte, a zenét Dargay Marcell, a dalszövegeket pedig Parti Nagy Lajos szerezte. Az előadással Örkény Színház társulata arra vállalkozik, hogy egy zenés "fabularevü” keretében gondolja újra az aesopusi állatmeséket.
VIDEÓ
Visszatért Donald Trump, vele együtt pedig az őrület is a tőzsdékre

Visszatért Donald Trump, vele együtt pedig az őrület is a tőzsdékre

Az amerikai elnökválasztás minden évben jelentős hatással van a piacokra, de a 2024-es novemberi eseményt kivételes várakozás övezte. A befektetők már Trump győzelmét megelőzően elkezdték árazni a republikánus jelölt esélyeit, amelyek szeptember közepétől egyre markánsabban emelkedtek. Miután Trump novemberben megnyerte az elnökválasztást, a tőzsdéken valóságos eufóriát láthattunk, a mozgások pedig a Covid-időszak utáni bikapiac legszebb napjaira emlékeztették a befektetőket. Nem túlzás azt állítani, hogy győzelmével Trump valósággal berobbantotta a piacokat, de vajon jövőre is kitart a Trump-trade lendülete?

EZT OLVASTA MÁR?
×
2024. december 23. 18:13
×
×
×
×