eur:
393.1
usd:
367.13
bux:
65939.26
2024. április 24. szerda György

Butaságokkal vannak tele a kampányszabályok

Egyre több elemző tartja túlságosan merevnek és idejétmúltnak a francia választási kampányszabályokat. A legfrissebb közvélemény-kutatások szerint Sarkozy nyeri az első fordulót.

Az még a kisebbik butaság, hogy az elnökjelöltek választási plakátjain a törvény szerint nem lehet a nemzeti színeket használni, ám az, hogy mind a tíz jelöltnek azonos megszólalási lehetőséget kell biztosítani a televíziók és a rádiók műsoraiban, egyenesen röhejes - állítja több francia publicista.

A Les Echos gazdasági napilap elemzője szerint a kampányt szabályozó törvény nem életszerű, és emiatt a rádiók és televíziók éppen akkor fogják rövidebbre a politikáról és a választásokról szóló műsoraikat, amikor a legtöbben érdeklődnek e két téma iránt. A L'Express című hetilap főszerkesztője is úgy véli, hogy e szabályok fölött eljárt az idő, és meg kell őket változtatni.

A háborgás oka, hogy hétfőtől, amikor hivatalosan is megkezdődött az elnökválasztási kampány, egy adott műsorban nem lehet külön egy-egy jelöltet megszólaltatni: ha egyvalaki beszél, akkor a többi kilencet is kötelező megkérdezni - percre pontosan egyforma időtartamban

Mindez azt jelenti, hogy például, az összeesküvés-elméleteket hirdető, a közvélemény-kutatások szerint fél százalék alatti támogatottsággal rendelkező Jacques Cheminade ezentúl főműsoridőben ugyanannyit beszélhet, mint a leköszönő Nicolas Sarkozy államfő vagy a legfőbb esélyesnek tartott szocialista Francois Hollande.

A rádióknak és a televízióknak egyébként már március 20. óta egyenlő megszólalási lehetőséget kellett biztosítaniuk a jelöltek számára, de maguk dönthettek, hogy melyik műsorban kérdezik őket. Így a jelentéktelenebbeket eddig a hajnali vagy az éjszakai órákban hallgathatták az érdeklődők.

Az elemzők szerint a dilemma feloldhatatlan, tíz résztvevővel lehetetlen érdekes és informatív műsort készíteni, tehát borítékolni lehet, hogy április 22-ig, a legtöbb rádió és televízió csak felületesen, sokszor a nevetségesség határát súroló módon tudja betartani a törvény előírásait.

Ami a közvélemény-kutatási adatokat illeti, a négy legismertebb intézet felmérései szerint az első fordulót Nicolas Sarkozy nyeri, egy-másfél százalékkal Francois Hollande előtt. A harmadik helyen a szélsőjobb jelöltje, Marine Le Pen áll, akit a szélsőbalos Jean-Luc Melenchon követ.

Újdonságnak számít, hogy a korábban a harmadik legesélyesebb jelöltnek tartott centrista Francois Bayrou egyes felmérések szerint a tíz százalékos küszöb alá került, a zöldpárti Eva Joly támogatottsága továbbra is rendkívül alacsony, mindössze 1,5 százalékos, a fennmaradó négy jelölt pedig egyenként a szavazatok fél-egy százalékát szerezné meg.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Újabb őrizetbevétel Németországban: egy EP-képviselő asszisztense dolgozhatott Kínának

Újabb őrizetbevétel Németországban: egy EP-képviselő asszisztense dolgozhatott Kínának

Kína javára végzett kémtevékenység gyanújával vettek őrizetbe egy embert a karlsruhei szövetségi főügyész utasítására. Az eset különbözik a korábbi háromtól, ezúttal ugyanis egy parlamenti párt európai parlamenti képviselőjének legközelebbi munkatársáról van szó. Kína berlini nagykövetsége visszautasította a vádakat.

A lengyel álláspont egyértelmű: Oroszországnak stratégiai vereséget kell szenvednie Ukrajnában - szakértők az Arénában

A lengyelországi önkormányzati választások után mindkét politikai oldal győztesnek vallhatja magát – derült ki az InfoRádió Aréna című műsorában, amelynek Mitrovits Miklós történész és Dobrowiecki Péter, az MCC Magyar-Német Intézet kutatási vezetője, két Lengyelország-szakértő volt a vendége. A beszélgetésben szó esett Donald Tusk Európa-politikájáról és Jaroslaw Kaczynski utódlásának kérdéséről is.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.04.24. szerda, 18:00
Isépy Tamás a Századvég makrogazdasági üzletág vezetője
Madár István a Portfolio vezető elemzője
Jelentési nagyüzem a tőzsdéken, a Teslára szegeződnek a szemek

Jelentési nagyüzem a tőzsdéken, a Teslára szegeződnek a szemek

Hangulatjavulással indult a hét a tőzsdéken, tegnap világszerte felpattantak a tőzsdék a korábbi hetekben tapasztalt esés után. A momentum a mai nap kitartott, Ázsiában nagyrészt emelkedtek a vezető részvényindex és Európában is határozott emelkedést lehet látni, valamint az USA-ban is folytatódott az erősödés. Közben felpörögtek az események mind makrogazdasági, mind gyorsjelentési fronton: itthon az MNB kamatdöntést tartott, és a nap folyamán sorban érkeztek a BMI adatok Európából és az Egyesült Államokból; közben a befektetők a vállalati gyorsjelentésekre figyelnek, a Spotify árfolyama például nagyot ugrott a vártnál jobb eredmények után, de a zárás után érkezik majd a Tesla is, amelyről még a jelentést megelőzően technikai elemzést készítettünk.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×