Infostart.hu
eur:
383.94
usd:
330.16
bux:
124570
2026. március 11. szerda Szilárd

Belgium lehet az első európai ország, ahol betiltják a burkát

Belgium az iszlám és Európa körüli vita frontvonalába került az arcot eltakaró iszlám ruházatról szóló döntéssel. A szövetségi parlament illetékes bizottsága ugyanis a burka és a nikáb viselésének betiltására szavazott.

A belga szövetségi parlament belügyi bizottsága egyhangúlag döntött úgy, hogy a muzulmán nők közterületeken ne viselhessék az arcot teljesen vagy részben eltakaró burkát vagy nikábot.

A korábbi toleranciával szemben jelzésértékűek voltak a képviselők nyilatkozatai: Denis Ducarme konzervatív honatya egyenesen azt mondta: büszke arra, hogy Belgium az első ország, amely törvényben szabályozza "ezt a kényes kérdést".

A javaslatot egy liberális képviselő terjesztette be, aki szerint "nem adható meg valakinek az a jog, hogy másokra nézhessen, ha őt nem lehet látni". "A személyt teljesen eltakaró ruházatot törvénnyel kell tiltani. A burka közterületen való viselése nem egyeztethető össze a nyitott, liberális és türelmes társadalommal" - fejtegette.

Mint a Guardian megjegyzi, Franciaországban és Hollandiában is hasonló törvényeket fontolgatnak. Kanadában, Québec tartomány pedig a közhivatalokban korlátozta az arcot eltakaró viseletet - a közvélemény elsöprő támogatása mellett.

A belga voks azért is érdekes, mert a politikailag és kulturálisan is erősen tagolt országban ritka módon szinte az összes párt támogatta a tilalmat. A szövetségi parlament várhatóan április közepén megszavazza a tilalmat, amely nyáron már életbe is léphet.

A tiltás megsértőit hétnapos elzárással büntethetik. Belgiumban félmillió muzulmán él, és közülük nagyon kevés nő viseli a burkát vagy a nikábot. Kommentátorok megjegyzik: a vita valójában a fejkendőről szól.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Exkluzív – Kiderült, miért nem kap a fél ország MVM-számlákat, de már nem kell sokat várni

Exkluzív – Kiderült, miért nem kap a fél ország MVM-számlákat, de már nem kell sokat várni

Az InfoRádiót több hallgató is arról értesítette, hogy januárban és februárban sem postán, sem applikáción keresztül nem kaptak gázszámlát az MVM-től. Az érintettek azt állítják, hogy tájékoztatást sem kaptak az okokról.

A Bayern lezárta az olaszok szezonbeli BL-szereplését, a visszavágó csak formalitás

A Bayern München formalitássá tette az Atalanta elleni hazai visszavágót (6–1), az Atletico Madrid jelentős előnyt szerzett a Tottenham ellen (5–2), a Newcastle döntetlent játszott a Barcelonával szemben (1–1).
inforadio
ARÉNA
2026.03.11. szerda, 18:00
Csicsmann László
Közel-Kelet szakértő, a Budapesti Corvinus Egyetem tanára, a Magyar Külügyi Intézet vezető kutatója
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×