Fantasztikus fényképet készített a James Webb űrtávcső egy távoli csillagködről – idézte az Európai Űrügynökség (ESA) közleményét a 24.hu. A fotón a Herbig-Haro 49/50 nevű objektum látható, amely mintegy 630 fényévre található a Földtől a Kaméleon csillagképben, amely egyébként az egyik legközelebbi csillagképződési régió hozzánk az egész galaxisban, most is a Naphoz hasonló csillagok vannak benne születőben.
A Herbig-Haro-objektumok olyan anyagkiáramlások, amelyeket éppen formálódó csillagok anyagsugarai, úgynevezett jetek hoznak létre. Ezek az anyagkiáramlások akár több fényév hosszan is elterülhetnek. A csillagközi anyag sűrűbb régióiba érve hőmérsékletük megnő, majd fokozatosan hűlni kezd, ezért bocsátanak ki számunkra is látható fényt.
A HH 49/50 jelű objektumot 2006-ban kezdték el kozmikus tornádónak becézni, miután fényképet készített róla a NASA Spitzer űrtávcsöve.
A tornádó egyik végénél akkor egy különös, homályos égitestet figyeltek meg, amelyről a szakértők nem tudták megállapítani, hogy mi lehet. A James Webb részletesebb képén azonban már jól látszik, hogy a rejtélyes objektum egy távoli spirálgalaxis.