Infostart.hu
eur:
351.97
usd:
304.29
bux:
135724.68
2026. június 13. szombat Anett, Antal
Nyitókép: Unsplash

Röviddel a kilövés után felrobbant a SpaceX legnagyobb rakétája – videó

A Starship az űrvállalat eddigi legnagyobb rakétája. A mostani kilövés egy darabig simán ment, utána viszont elveszett a kapcsolat a járművel , és idő előtt megsemmisült.

A SpaceX Starship rakétája felrobbant a csütörtöki texasi kilövést követően. A baleset miatt több repülőteret is ideiglenesen le kellett zárni, és figyelmeztetéseket adtak ki az űrhajó lezuhanó törmelékei miatt - írja a BBC híradása nyomán a Portfolio.

A személyzet nélküli űrhajó a vállalat közlése szerint "nem tervezett gyors szétszerelődésen" ment keresztül az űrbe való emelkedés során,

majd megszakadt a kapcsolat az irányítóközponttal, és röviddel a kilövés után elvesztették felette az irányítást.

A hatalmas, 123 méteres rakétának egy egyórás repülést követően kellett volna visszatérnie a légkörbe az Indiai-óceán felett. És bár a kilövést segítő Super Heavy gyorsítórakéta a tervnek megfelelően visszatért a kilövőállásra, a kísérlet mégis kudarccal végződött.

A robbanás azután következett be, hogy a Starship több hajtóműve is meghibásodott, az eset pontos okait már vizsgálják a szakemberek.

A légkörbe visszazuhanó, lángoló törmelék miatt időszakosan több floridai repülőtéren is törölni kellett a járatokat.

Ez volt a rakéta nyolcadik tesztrepülése és egyben második egymást követő kudarca. A januári incidens után a Szövetségi Légügyi Hivatal (FAA) már egyszer leállította a Starship indításait, miután a Turks- és Caicos-szigeteken anyagi károk keletkeztek - írja a lap.

A Starship nagyon fontos Elon Musk Mars-kolonizációs terveihez, és a NASA is egy módosított verzióját szeretné használni az Artemis holdra szállási programjában.

A kilövésről, illetve a zuhanó, lángoló törmelékről látványos videofelvételek is készültek:

Címlapról ajánljuk
Orbán Viktor: nem teszek se fél, se teljes fordulatot

Orbán Viktor: nem teszek se fél, se teljes fordulatot

Miután újra, egy évre megválasztotta Fidesz-elnöknek a párt kongresszusa, Orbán Viktor zárszót mondott. „Generációváltás kell a párt élén, jöjjenek a harmincasok, negyvenesek. Ezt fogom előkészíteni, ezért kértem csupán egy évet” – mondta a volt miniszterelnök. Előzőleg a Fidesz-kongresszus egyhangúlag megváltoztatta a párt alapszabályát, vége a választókerületi rendszernek. Politikai nyilatkozatokat is elfogadtak a migrációs paktumról és a közjogi méltóságok leváltásáról.
inforadio
ARÉNA
2026.06.15. hétfő, 18:00
Virág Andrea a Republikon Intézet stratégiai igazgatója
Kiszelly Zoltán a Századvég politikai elemzési igazgatója
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×