eur:
411.16
usd:
392.23
bux:
79229.24
2024. november 21. csütörtök Olivér
Nyitókép: Unsplash

Veszélybe került a bolygó egyik globális rendszere

Az óceánok savasodása már a hetedik lehet a természeti rendszerek sorában, amit az ember megzavar.

A Potsdami Éghajlatkutató Intézet tudósai figyelmeztettek, hogy az emberiség mostanra már a bolygónk legalább hat nagy természeti rendszerét zavarta meg, köztük a klímaegyensúlyt - írja a Reuters híradása nyomán a Portfolio.

Most egy hetediket is azonosítottak: az óceánok kémiai rendszerét, amit a levegőben található kén-dioxid elnyelése miatt savasodás fenyeget.

Emellett egyre növekszik az egyenlőtlenség a klímaváltozáshoz leginkább hozzájáruló, és az annak hatásait leginkább elszenvedő nemzetek között. A fejlődő országok hétfőn az ENSZ közgyűlésen azt kérték, a világszervezetek segítsenek nekik megbirkózni a szélsőséges időjárási jelenségekkel.

Phillip Davis bahamai miniszterelnök a lapnak azt mondta, egyre gyorsabban és gyakrabban érik el őket az éghajlati események. Arra kéri a gazdag nemzeteket, hogy összpontosítanak a problémára.

A Kis Szigetállamok Szövetségének (AOSIS) elnöke, Cedric Schuster a globális éghajlati tárgyalásokon felszólította a világ legnagyobb gazdaságait (a G20-at), hogy költsenek többet a klímaváltozás megakadályozására - írja a lap.

A G20-ak felelnek a világ üvegházhatású gázkibocsátásának 80 százalékáért.

"Minden országnak, de különösen a G20-aknak, vezető szerepet kell betölteniük a kibocsátáscsökkentés és az éghajlatváltozás finanszírozása terén" - mondta Cedric Schuster a sajtónak.

Címlapról ajánljuk
Harangi Szabolcs az újabb izlandi vulkánkitörésről: még a szakértők sem számítottak rá
videó

Harangi Szabolcs az újabb izlandi vulkánkitörésről: még a szakértők sem számítottak rá

Újra működésbe lépett Izlandon egy, a fővároshoz közeli tűzhányó, 2021 óta tizedszer, tavaly december óta pedig hetedszer. Az ELTE TTK Földrajz- és Földtudományi Intézet igazgatója az InfoRádióban elmondta: mindössze háromnegyed órával a kitörés megindulása előtt vették észre a szakemberek az első gyanús jeleket, de szerencsére még időben sikerült kitelepíteni a lakosokat Grindavíkból.

Kaiser Ferenc: az oroszoknál maradhatnak az elfoglalt ukrajnai területek, de ez rablóháborút legitimálna

Békekötés nem várható, maximum tűzszünetet lehet elérni Ukrajnában, ami viszont nem biztos, hogy elég lesz az Egyesült Államoknak – mondta az InfoRádióban a Nemzeti Közszolgálati Egyetem docense arra reagálva, hogy egyes források szerint Vlagyimir Putyin tárgyalna az ukrajnai fegyverszünetről Donald Trumppal. Kaiser Ferenc szerint ha elapadnak a nyugati támogatások, akkor egész Ukrajna elveszhet.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.21. csütörtök, 18:00
Kóka János
a Doktor24-csoport alapító-tulajdonosa
Tovább nő a feszültség Ukrajna és Oroszország között - Mutatjuk a piaci hatásokat

Tovább nő a feszültség Ukrajna és Oroszország között - Mutatjuk a piaci hatásokat

Alapvetően bizonytalan mozgásokat láthattunk és láthatunk ma a világ tőzsdéin, jelentősebb elmozdulások az ázsiai és az európai piacokra sem voltak jellemzőek, ebbe a miliőbe a magyar tőzsde is beilleszkedett. A befektetők a világ legnagyobb piaci értékű cégének, az Nvidiának a felemásra sikerült gyorsjelentését emésztik, a chipgyártó bár a vártnál jobb negyedéves számokat közölt, de a kilátások már inkább a növekedés lassulásáról szólnak. Ezen felül az orosz-ukrán háborúval kapcsolatos hírek is mozgatják a piacokat, és a befektetők a további vállalati gyorsjelentésekre is figyelnek, illetve a bitcoinban van még nagy sztori, a legjelentősebb kriptodeviza árfolyama ma is új történelmi csúcsot döntött és karnyújtásnyira került a 100 ezer dolláros álomhatár.

EZT OLVASTA MÁR?
×
2024. november 21. 10:19
×
×
×
×