eur:
408.22
usd:
376.8
bux:
0
2024. november 2. szombat Achilles
3d illustration of the coronavirus vaccine.  Medical concept Covid-19 corona virus vaccination.
Nyitókép: K_E_N/Getty Images

A Covid-vakcinák érdekes lehetséges mellékhatására bukkantak kutatók

A dél-koreai kutatók az oltások és a pszichés rendellenességek közötti összefüggéseket vizsgálták a fővárosi lakosság felének bevonásával. Megállapításuk szerint bizonyos vakcinák növelhetik egyes betegségek előfordulási esélyét, más zavarokat viszont csökkenthetnek.

A Nature-ben megjelent tanulmány szerint a vakcinák növelték a depresszió, a szorongás és az alvászavarok előfordulásának kockázatát, de csökkentették a skizofrénia és a bipoláris zavar megjelenésének rizikóját - írja a Telex.

A kutatók Szöul lakosságának felét, vagyis több mint kétmillió embert vizsgáltak. Két csoportra osztották őket aszerint, hogy kaptak-e bármilyen típusú koronavírus–oltást vagy sem. A pszichés betegségek előfordulását vizsgálták az oltások beadása után egy héttel, két héttel, egy és három hónappal.

A vizsgált betegségek között szerepelt a depresszió, különböző disszociatív zavarok, a stressz, az alvászavarok és a szexuális problémák.

Arra az eredményre jutottak, hogy a felsorolt rendellenességek az oltatlanokkal ellentétben gyakrabban fordulnak elő az oltottak körében, viszont esetükben csökkent a skizofrénia és a bipoláris zavar kockázata.

A magyarázat az lehet, hogy a szerotonin, ami egy fontos neurotranszmitter, szabályozza az érzelmeket és az anyagcserét is, szintje megváltozik a vakcina hatására. A megfelelő szintű szerotonin alapvető a mentális és fizikai egészség szempontjából, hiánya vagy túltermelése betegségeket okozhat.

Egy másik hipotézis szerint az oltásra adott immunválasszal gyulladást okozó fehérjék szabadulnak fel és ezek miatt alakulnak ki különböző pszichés rendellenességek. Ám kiderült, hogy a sok különböző típusú oltás nem egyformán befolyásolja a mentális állapotot. Volt köztük olyan, ami redukálta a bipoláris zavar kockázatát, de ez nem mindegyikre jellemző mellékhatás volt.

A tanulmány felhívja a figyelmet arra, hogy eredményeik szerint különös óvatossággal kell eljárni a további koronavírus-oltások beadásakor, ha mentális zavarokra hajlamos vagy már diagnosztizált betegekről van szó.

Címlapról ajánljuk
Friss felmérés mutatja, mit gondolnak a németek az amerikai elnökválasztás kimeneteléről

Friss felmérés mutatja, mit gondolnak a németek az amerikai elnökválasztás kimeneteléről

A Demokrata Párt elnökjelöltjének, Kamala Harrisnak drukkol a németek túlnyomó többsége, de valamelyest csökkent azoknak az aránya, akik tényleges győzelmében hisznek. Erről tanúskodik a ZDF közszolgálati televízió legfrissebb felmérése, immár kevesebb mint egy héttel az amerikai elnökválasztás előtt. Ami a magas rangú politikusokat illeti, ők ügyelnek arra, hogy a nyilvánosság előtt egyértelműen ne foglaljanak állást, a kormánykoalíció pártjai és az ellenzéki konzervatív CDU/CSU vezetőinek nyilatkozataiból ugyanakkor kitűnt, hogy Harris hívei.

Vérben, vasban küzdöttek a magyar szabadságért – katonaelődeinkről is emlékezzünk meg halottak napján!

Elhunyt őseink, rokonaink, ismerőseink mellett hősi halottainkról is emlékezzünk meg a hét végén – kéri a Honvédelmi Minisztérium. A tárca katonai identitásért felelős miniszteri biztosa az InfoRádióban elmondta: ez a gesztus erősíti a nemzeti összetartozást. Töll László hozzátette: az elmúlt évszázadokban a hazájuk szabadságáért harcoló magyar katonák bajtársai voltak a felmenőinknek, ezért megérdemlik, hogy lerójuk a tiszteletünket előttük a temetőkben vagy az emlékhelyeken. Beszélt a hadisírok gondozásáról és a kutatómunkáról is.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.04. hétfő, 18:00
Böcskei Balázs politológus, az IDEA Intézet stratégiai igazgatója
Mráz Ágoston Sámuel a Nézőpont Intézet igazgatója
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×