eur:
406.39
usd:
385.08
bux:
77793.44
2024. november 14. csütörtök Aliz
Nyitókép: Pixabay

Érdemes lesz az eget kémlelni, évtizedekig nem láthatunk majd ilyet

Lesz alkalmunk megfigyelni a Naprendszer két óriásbolygóját, valamint a hét évtizedenként visszatérő üstököst is a pengevékony, kétnapos holdsarló mellett.

Április 11-én szabad szemmel is jól megfigyelhető lesz a kora tavaszi estéket még mindig beragyogó Jupiter és tőle jobbra, mindössze 3,5 fokra az 5 százalékos fázisú, 2 napos, cérnavékony holdsarló - írja a Svábhelyi Csillagvizsgáló tájékoztatása nyomán a HVG. Este 20:40-kor a páros még 15 fokos magasságban jár majd a nyugati ég alján, azaz ha tiszta a látóhatár és nincsenek tereptárgyak, szabad szemmel is könnyedén megfigyelhetők lesznek.

Szintén látható lesz majd az égbolton az Uránusz bolygó, mely alig két fokkal jár majd a Jupiter fölött, illetve a 12P/Pons-Brooks üstökös is, melynek megfigyelésére további 71 évig nem lesz lehetőség.

A közlemény szerint a szabad szemmel nem látható, halványabb Uránusz és az üstökös megpillantásához érdemes megvárni, míg az ég teljesen besötétedik, 20:50 körül már mindkét égitest megfigyelhető lesz, de addigra a Jupiter-Hold páros 10 fokos, az üstökös pedig mindössze 7 fokos magasságba süllyed. Megpillantásukhoz így tiszta égbolt és egy nagyobb kézitávcső ajánlott.

A Svábhegyi Csillagvizsgáló szerint a láthatósága végén járó Jupiter közel egy éve, 2023 májusában tért vissza a hajnali égboltra, ám a Naphoz közeledve lassan eltűnik. Szintén most nyílik egy darabig utoljára lehetőség az Uránusz megfigyelésére.

A 12P/Pons-Brooks üstökös ugyan április 21-én ér a legközelebb a Naphoz, ekkor azonban már nem lesz megfigyelhető, és hét évtized múlva tér majd csak vissza.

Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.14. csütörtök, 18:00
Bóka János
európai uniós ügyekért felelős miniszter
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×