Komoly áttörést értek el az amerikai Michigani Egyetem mérnökei a perovszkit kristályok alkotta félvezetők tartósságát illetően. A kutatók bejelentésükben azt írják: ennek köszönhetően a jövőben olyan napelemek készülhetnek, amelyek a ma árultak árának felébe, negyedébe kerülhetnek – írja a hvg.hu.
A perovszkit napelemek bár környezetbarátabb megoldást jelentenek a szilíciumból épülő társaiknál, van egy nem mellékes hátrányuk: sokkal hamarabb tönkre mennek, mert a szél, a napsütés és az eső is folyamatosan roncsolja a perovszkit kristályokat.
A napelemek stabilitásának és általános élettartamának növelése érdekében a kutatók olyan molekulákat kerestek, amelyek megakadályozhatják a gyors erodálódást. A kutatás során azt találták, hogy bizonyos molekulák különösen hatékonyan növelik a perovszkit filmek stabilitását. Ezeket a kristályokhoz hozzáadva sikerült megakadályozni, hogy magas hőmérsékletnél hiba lépjen fel a működésben. Ezzel sikerült növelni a panelek tartósságát.
A szakemberek háromféle adalékot hoztak létre, amelyek mindegyike hasonló kémiai építőelemeket tartalmazott. A tömegük alapján nagyobbnak tekintett molekulák jobb kölcsönhatást mutattak a kristályokkal, megakadályozva a hibák kialakulását. Az adalékanyagok mérete és összetétele kulcsfontosságú volt a siker érdekében.