Az Európai Unión belül Magyarországon van a legtöbb nagyvégtag-amputáció, évente körülbelül nyolcezer. Rozsos István optimista becslése szerint ezek fele gond nélkül megelőzhető lenne.
A sebész és érsebész szakorvos csaknem negyven éve tartja küldetésének a végtagamputációk megelőzését. Hogy a lehető legtöbb érintetthez eljusson, egy mobiltelefonos applikációt fejlesztett. A Végtagmentő névre keresztelt, ingyen letölthető alkalmazás cukorbetegeknek és vénás keringési betegeknek segít azonosítani azokat a tüneteket, amikor orvoshoz kell fordulni.
Például fotóalbummal mutatja be, hogy milyenek a szakellátást igénylő, lábon megjelenő sebek. Az applikáció egy algoritmus alapján generálja, hogy az érintettnek mit kell tennie; listába szedve láthatja, hogy melyek azok a pontok, ahol orvost kell felkeresni – magyarázta Rozsos István.
Az applikáció használata révén nem kell várni a végtagtorna vagy a speciális diéta megtanulásával sem az orvosi időpontra, vagy hogy hogyan kell ellátni egy észlelt sebet – emelte ki a szakember. „Azzal adunk óriási előnyt, hogy a várakozási időt értelmesen tölti a beteg” – tette hozzá.
Az alkalmazás a megelőzéshez is ad tanácsokat, emellett azokat az orvosokat is segíti, akik nem rendelkeznek a végtagmentéshez szükséges speciális ismeretekkel.
A fejlesztéssel Rozsos István elnyerte a Richter Érdemérem tudomány és innovációs kategóriájának idei díját. A szakember szerint az elismerés hatalmas lökést ad a munkájához.
kiemelkedő felelősséggel járó munkáját, továbbá olyan innovatív ötletek, jó gyakorlatok adaptálását, melyek elősegíthetik a hazai egészségügyi ellátás színvonalának emelését, valamint az orvosi hivatás hatékonyságának növelését is.
Rozsos István mellett Feller Gábor pszichiáter-addiktológust az év leghatékonyabb betegkommunikációjáért, Watti Jezdancher belgyógyász-endokrinológust pedig a legjobb prevenciós gyakorlatért ismerték el. A Richter Érdemérem különdíját Péterfi István, Mező Róbert és Bánhegyi Róbert János vehette át.