A férfinál idegen akcentus szindróma alakulhatott ki a daganatos betegség hatására a British Medical Journal szerint: az ír kiejtés haláléig kísért őt a BBC cikke szerint.
Hasonló esetek ha kis számban is, de előfordultak már világszerte. A férfi esetét feldolgozó, észak- és dél karolinai kórházakban praktizáló orvosok szerint a férfié volt az első prosztatarákos eset, amely idegen akcentus szindrómát hozott létre, és mindössze a harmadik olyan alkalom, amikor rosszindulatú daganatos betegség alakította ki az állapotot.
Csak távoli ír rokonai voltak
A férfi nevét és nemzetiségét nem hozták nyilvánosságra a tanulmány készítői, annyi azonban kiderült róla, hogy húszas éveiben Angliában élt és vannak távoli ír családtagjai, illetve barátai is. Ő maga azonban soha korábban nem beszélte akcentussal az angolt.
"Akcentusa kontrollálhatatlan volt, minden helyzetben jelen volt és állandósult"
- írják a kutatók , hozzátéve, hogy a jelenség 20 hónappal a kezelés elindítása után kezdődött. Amikor állapota rosszabbodott, akkor is megmaradt az akcentus, amely haláláig kísérte a férfit.
Neurológiai rendellenesség okozta a fura jelenséget
"A tünetek megjelenésekor nem tapasztaltunk nála neurológiai eltérést, pszichiátriai betegséget vagy agyi MRI-rendellenesség a vizsgálatok alapján. A kemoterápia ellenére neuroendokrin prosztatarákja tovább terjedt, ami multifokális agyi áttéteket és valószínűleg paraneopláziás felszálló bénulást eredményezett, ami a halálához vezetett" - áll a kutatásban.
A kutatók gyanúja szerint a hangváltozást egy
paraneopláziás neurológiai rendellenességnek nevezett állapot
okozta. Ez akkor fordul elő, amikor a rákos betegek immunrendszere megtámadja az agyuk, valamint az izmok, az idegek és a gerincvelő egyes részeit.
Ijesztő az állapot az érintettek száma
Az idegen akcentus szindrómában szenvedő emberek szerint az állapot ijesztő: amikor beszélni kezdenek, olyan, mintha egy idegent hallanának.
A brit Linda Walker 2006-ban sztrókot szenvedett el: ezt követően jamaikai akcentusban kezdett el beszélni.
Az egyik első ismert esetet 1941-ben jegyezték fel, amikor egy fiatal norvég nő német akcentussal kezdett el beszélni, miután a második világháború egyik légitámadása során bombasrapnel találta el. A helyiek emiatt náci kémnek hitték.