Teljesen mindegy, hány fok alatt tudjuk tartani a felmelegedést a következő évtizedekben, már biztos, hogy elvesztjük a Dolomitok mellett az afrikai Kilimandzsáró gleccsereit is – figyelmeztet az UNESCO.
Az ENSZ kulturális szervezete összesen 18 600 gleccser állapotának alakulását követi figyelemmel az általa felügyelt világörökségi helyszíneken. Ezek várható jövőbeli állapotáról adott ki jelentést most – írja a Sky News.
A jelentés szerint 2050-re nemcsak a Kilimandzsáró és a Dolomitok jégtakarója vész oda, de a Yellowstone és Yosemite nemzeti parkok gleccserei is elolvadnak. Megtartásukért már nem tehetünk semmit: mindenképp el fognak olvadni. 2100-ra a világörökség részét képző gleccserek fele tűnik el örökre – amennyiben sikerül másfél fok alatt tartani a felmelegedés mértékét, ezeknek talán egy részét meg sikerülhet menteni.
A földön található gleccserek mintegy 10 százaléka világörökség: ezek közt igen ismertek is vannak, melyek tulajdonképpen a világ szeme láttára olvadnak fel fokozatosan.
A jelentés vezető szerzője, Tales Carvalho szerint a világörökségi gleccserek évente átlagosan mintegy 58 milliárd tonna jeget veszítenek. Vízmennyiségben kifejezve ez
megegyezik Franciaország és Spanyolország együttes éves vízfelhasználásával,
és a tengerszint növekedésének 5 százalékát adja.
Carvalho szerint egyedül a széndioxid-kibocsátás drasztikus visszafogása segíthet a gleccsereken, melyek állapotát folyamatosan monitorozni kell, mivel az olvadó víz katasztrofális árvizek kialakulásához is vezethet.
Augusztusban egy tanulmány már megállapította, hogy Svájc 1400 gleccsere kevesebb mint egy évszázad alatt elveszítette teljes térfogatának felét,
a jég visszahúzódása pedig egyre gyorsul.
A kutatók szerint 1931 és 2016 közötti 85 év alatt a jég térfogata a felére csökkent, 2016 óta pedig további 12 százalékot veszített.